- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Писмо министра Вучинића упућено амбасадору Драгољу...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Писмо министра Вучинића упућено амбасадору Драгољубу Најману, шефу Сталне делегације Србије и Црне Горе при УНЕСЦО-у
Објављено: 01.04.2005. • 21:55 Аутор: Насловна страна
Република Црна Гора
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Министарство заштитите животне средине и уређења простора
Број: 04-884/05-2
Датум: 25.03.2005. године
СТАЛНА ДЕЛЕГАЦИЈА СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ ПРИ УНЕСЦО-у
Господин Драгољуб Најман, Амбасадор
Поштовани господине Амбасадоре,
Обавјештавам Вас да смо примили и детаљно прегледали Технички извјештај експертске мисије УНЕСЦО-а и ИУЦН-а, која је у Црној Гори боравила у јануару мјесецу, и посјетила подручја Националног парка Дурмитор и ријеке Таре.
У дијелу Техничког извјештаја, који се налази на странама 1-14, указујемо на сљедеће:
-Влада Републике Црне Горе и Министарство заштите животне средине и уредјења простора изражавају задовољство због успјешне реализације посјете експертске мисије УНЕСЦО-а и ИУЦН-а (Медјународна унија за очување природе),чији су чланови у току боравка у Црној Гори одржали низ састанака са представницима релевантних институција при чему су им предожене све чињенице о Националном парку Дурмитор и ријеци Тари, као и текући и планирани пројекти заштите и развоја подручја.
-У дијелу Техничког извјештаја који се односи на евентуалну изградњу ХЕ Бук-Бијела наводе се чињенице о историјату пројекта и активностима које су до сада предузете. Овом приликом Вас обавјештавамо да је Еколочки елаборат-Анализа утицаја изградње ХЕ Бук-Бијела на животну средину, који је израдило предузеће Енергопројект из Београда 2000. године, Одлуком Заједничког Стручног савјета из Црне Горе и Републике Српске оцијењен као непотпун, због чега није прихваћен.
-Подаци о промјени климе, угрожавању ендемских врста, миграцији риба и анализа ризика не могу се сматрати релевантним, јер не постоји стручно-научна студија која је то показала. Такодје, не могу се одредити негативни утицаји које би евентуална изградња ХЕ Бук-Бијела имала на геолошке и геоморфолошке процесе, љепоту предјела и биодиверзитет, због којих је НП Дурмитор и уписан на УНЕСЦО Листу Свјетске баштине 1980. године.
-Када је у питању туристичка валоризација ријеке Таре, Влада предузима мјере у правцу развоја еко и планинског туризма. Министарство туризма Црне Горе у сарадњи са Институтом за туризам из Словеније ради на изради Студије планинског туризма у Црној Гори, а значајне су и активности УНДП канцеларије у Црној Гори, која имплементира Стратешки оквир за развој одр`ивог туризма у централном и сјеверном региону Црне Горе. Приходи од туризма у региону Дурмитора и ријеке Таре су за сада маргинални, а не како се наводи у Техничком извјештају, већ је потребан даљи анга`ман надлежних институција, општина и привредног сектора да би се остварио тај циљ.
-Што се тиче просторно планске документације која третира подручје НП Дурмитор, тачно је да је у Просторном плану Републике Црне Горе остављена могућност изградње хидроелектране на ријеци Тари. Просторни план Републике је иначе документ који након опсежне јавне расправе усваја Парламент Црне Горе. У току су активности на изради и усвајању новог Просторног плана Црне Горе, којим ће бити успостављене нове развојне и планске смјернице државе. На подручју Националног парка Дурмитор (као и на простору остала три национална парка у Црној Гори) се примјењује Просторни план подручја посебне намјене, усвојен 1997. године, који ва`и до 2015. године, тако да не постоји могућност да се у Националном парку Дурмитор простор користи за било коју другу намјену, осим оне утврдјене овим планом.
-Иницијатива из Техничког извјештаја за стварање прекограничног заштићеног УНЕСЦО подручја Црне Горе и Босне и Херцеговине, које би укључивало НП Дурмитор, ријеку Тару и НП Сутјеска ће бити узета у разматрање. О ставу Владе по овом питању ће бити обавијештен УНЕСЦО.
-Констатација да учешће јавности у читавој процедури око евентуалне изградње ХЕ Бук-Бијела није испоштовано, не стоји. Наиме, како Еколошки елаборат-Анализа утицаја изградње ХЕ Бук-Бијела није прихваћен, не постоји документ поводом којег би било могуће укључити јавност у процедуру доношења конкретних одлука, како предвидјају директиве Европске уније и домаће законодавство.
Вјерујемо да ћемо се сложити да није требало организовати јавну расправу о томе да ли је Црној Гори неопходан нови извор електричне енергије, будући да је опште познато да Црна Гора већ годинама има дефицит од 1/3 годишњег конзума електричне енергије. Такодје, на основу бројних стручних анализа посљедњих деценија енергетски и директни економски параметри недвосмислено упућују да би киловат-сат електричне енергије из ХЕ Бук-Бијела био јефтинији за потрошаче, него што ђе бити из ИИ блока Термоелектране Пљевља.
-У вези Програма заштите и развоја НП Дурмитор, сугеришемо исправку да су Програми за сва четири национална парка у Црној Гори, укључујући и НП Дурмитор донешени за период 2005-2010. година, а не за период до 2020. године. У Техничком извјештају се наводи да су лов и сјеча шуме забрањени законом, што је тачно, али да су, и поред тога, нелегалан лов и сјеча шума присутни у мањој мјери. Министарство заштите животне средине и уредјења простора и Јавно предузеће Национални паркови Црне Горе заједничким активностима раде на сузбијању ових појава и инсистирају на примјени правних прописа.
-Такодје Вас обавјештавамо да ће ускоро бити покренута процедура израде новог Просторног плана општине Жабљак. У дијелу обезбједјивања највиших еколошких стандарда који се тичу третмана свих врста отпада и отпадних вода, Влада Црне Горе ће на основу усвојених стратешких докумената код медјународних финансијских институција, тра`ити средства за рјешавање проблема комуналне инфраструктуре како на Жабљаку тако и у осталим општинама у региону басена ријеке Таре и НПДурмитор.
-Јавно предузеће Национални паркови Црне Горе и Републички завод за заштиту природе предузимају мјере и активности заштите и унапредјења ријеке Таре, као УНЕСЦО резервата биосфере. Медјутим, у техничком извјештају се констатује да не постоји посебно тијело које би управљало басеном ријеке Таре, као резерватом биосфере. Влада Црне Горе ће покренути процедуру формирања посебне службе за ријеку Тару, у оквиру Јавног предузећа Национални паркови Црне Горе.
У дијелу Препорука и закључака, који су дати на странама 15-17, истичемо сљедеће:
У вези опште препоруке за СЦГ, БиХ, Црну Гору и органе управљања Националним парком Дурмитор, иницијатива за стварање прекограничног подручја под заштитом УНЕСЦО-а са Босном и Херцеговином, односно Републиком Српском ће бити размотрена. Уколико се стручним и научним документима дока`е да је поменута иницијатива оправдана, и ако буде прихватљива и другој држави, иста ће бити реализована.
У препоруци која се тиче ХЕ Бук-Бијела , наводи се да, уколико се настави са иницијативом за изградњу овог енергетског објекта Национални парк Дурмитор ће, на 29. засиједању Комитета за свјетску баштину у Дурбану, у јулу ове године, бити стављен на УНЕСЦО Листу свјетске баштине у опасности, због угро`ености геолошких и геоморфолошких процеса, љепоте предјела и биодиверзитета, као критеријума који су опредијелили ово подручје за упис на Листу свјетске баштине 1980. године.
Влада Црне Горе ће испоштовати ову препоруку и зауставити даље активности око могуће градње ХЕ Бук-Бијела.
Цијенимо да је било исправно организовати рад на изради Студије о процјени утицаја, која би била усаглашена са стандардима Европске уније, а којом би се одредили утицаји које би изградња ХЕ Бук Бијела могла имати на ријеку Тару и НП Дурмитор, како би интегритет ријеке Таре био убудуће трајно сачуван.
Препорука која се односи на подручје НП Дурмитор као УНЕСЦО свјетску баштину је већ испоштована. Наиме, иновиране мапе НП Дурмитор су у редовној комуникацији са УНЕСЦО-ом, већ прослиједјене Центру за свјетску баштину и Свјетском Центру за мониторинг очувања (WЦМЦ) и доказују да је урбано подручје Жабљака искључено из зоне захвата парка.
Препорука која се односи на ријеку Тару као резерват биосфере и прекограничну сарадњу Имајући у виду препоруку за формирање посебног органа за управљање ријеком Таром, наглашавамо да ће Влада Црне Горе иницирати, кроз реорганизају Јавног предузећа Национални паркови Црне Горе, формирање посебне слу`бе за управљање басеном ријеке Таре.
Препорука која се односи на управљање и стање очуваности подручја свјетске баштине - наводи да је неопходна брза израда Просторног плана општине Жабљак. Активности на изради новог Просторног плана опстине Жабљак су већ започете, а такодје ће бити испоштовани и захтјеви за спрјечавање бесправне градње и уклањање бесправно подигнутих објеката.
Препорука која се тиче учешћа јавности - остајемо при ставу да ову препоруку је било могуће испоштовати, тек након израде нове Студије о процјени утицаја изградње ХЕ Бук-Бијела на животну средину. У том случају би били у прилици укључити најширу јавност, кроз расправе уз учешће домаћих и страних експерата. Напомињемо, да Црна Гора није
учествовала у изради претходне студије из 2000-те године, већ је то урадјено у Босни и Херцеговини, и Влада Црне Горе није била у посједу исте. Како ова студија није била достављена Министарству заштите животне средине и уредјења простора Црне Горе ради давања еколошке сагласности, то није било могуће обезбједити учешће најшире јавности. Још једном понављамо да је ова студија од стране Заједничког Стручног савјета проглашена неважећом.
Како ће Одлука о НП Дурмитор бити разматрана на 29. засиједању Комитета за свјетску баштину УНЕСЦО-а у Дурбану, у јулу мјесецу ове године (стране 17. и 18.) Министарство заштите ивотне средине и уредјења простора Владе Републике Црне Горе предлаже да се из текста Одлуке брише члан 9. у којем се наводи да ће Комитет за свјетску баштину укључити подручје Националног парка "Дурмитор" на Листу свјетске баштине у опасности, уколико се настави са реализацијом пројекта изградње ХЕ Бук Бијела, обзиром да је Влада Црне Горе зауставила даље активности око могуће градње ХЕ Бук-Бијела.
Подсјећамо Вас да је Влада Црне Горе, закључцима са сједнице одржане 14. октобра 2004. године, јасно саопштила да ће приликом доношења одлуке о евентуалној градњи ХЕ Бук-Бијела поштовати ставове стручних медјународно релевантних институција, прије свега УНЕСЦО-а. Ваш став да би наставак активности довео до угрожавања ријеке Таре и промјене статуса Националног парка Дурмитор, као подручја на УНЕСЦО Листи свјетске баштине, сматрамо релевантним и доносимо одлуку о заустављању активности на припреми изградње ХЕ Бук-Бијела од стране Црне Горе.
Располажући са постојећим фондом информација и израженим опредељењима развоја Црне Горе као еколошке државе, Влада јасно даје приоритет заштити ријеке Таре и Националног парка Дурмитор, као УНЕСЦО заштићеним подручјима у Црној Гори, у односу на потребу даљих инвестиција у развој енергетског система.
И на крају, уважавајући све Ваше наводе, цијенимо значајним приступање изради документа-студије која би могла дати одговор да ли је уопште могућа енергетска искористивост ријеке Таре, уз задржавање постојећих статуса заштите УНЕСЦО-а, како би се у будућности ово питање трајно и аргументовано скинуло са дневног реда. Уколико сматрате оправданом овакву нашу иницијативу, били би спремни да израдимо тај документ, у сарадњи са Вама.
На текст наведен на странама 19-29. немамо примједаба.
С поштовањем,
М И Н И С Т А Р
Боро Вучинић
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Министарство заштитите животне средине и уређења простора
Број: 04-884/05-2
Датум: 25.03.2005. године
СТАЛНА ДЕЛЕГАЦИЈА СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ ПРИ УНЕСЦО-у
Господин Драгољуб Најман, Амбасадор
Поштовани господине Амбасадоре,
Обавјештавам Вас да смо примили и детаљно прегледали Технички извјештај експертске мисије УНЕСЦО-а и ИУЦН-а, која је у Црној Гори боравила у јануару мјесецу, и посјетила подручја Националног парка Дурмитор и ријеке Таре.
У дијелу Техничког извјештаја, који се налази на странама 1-14, указујемо на сљедеће:
-Влада Републике Црне Горе и Министарство заштите животне средине и уредјења простора изражавају задовољство због успјешне реализације посјете експертске мисије УНЕСЦО-а и ИУЦН-а (Медјународна унија за очување природе),чији су чланови у току боравка у Црној Гори одржали низ састанака са представницима релевантних институција при чему су им предожене све чињенице о Националном парку Дурмитор и ријеци Тари, као и текући и планирани пројекти заштите и развоја подручја.
-У дијелу Техничког извјештаја који се односи на евентуалну изградњу ХЕ Бук-Бијела наводе се чињенице о историјату пројекта и активностима које су до сада предузете. Овом приликом Вас обавјештавамо да је Еколочки елаборат-Анализа утицаја изградње ХЕ Бук-Бијела на животну средину, који је израдило предузеће Енергопројект из Београда 2000. године, Одлуком Заједничког Стручног савјета из Црне Горе и Републике Српске оцијењен као непотпун, због чега није прихваћен.
-Подаци о промјени климе, угрожавању ендемских врста, миграцији риба и анализа ризика не могу се сматрати релевантним, јер не постоји стручно-научна студија која је то показала. Такодје, не могу се одредити негативни утицаји које би евентуална изградња ХЕ Бук-Бијела имала на геолошке и геоморфолошке процесе, љепоту предјела и биодиверзитет, због којих је НП Дурмитор и уписан на УНЕСЦО Листу Свјетске баштине 1980. године.
-Када је у питању туристичка валоризација ријеке Таре, Влада предузима мјере у правцу развоја еко и планинског туризма. Министарство туризма Црне Горе у сарадњи са Институтом за туризам из Словеније ради на изради Студије планинског туризма у Црној Гори, а значајне су и активности УНДП канцеларије у Црној Гори, која имплементира Стратешки оквир за развој одр`ивог туризма у централном и сјеверном региону Црне Горе. Приходи од туризма у региону Дурмитора и ријеке Таре су за сада маргинални, а не како се наводи у Техничком извјештају, већ је потребан даљи анга`ман надлежних институција, општина и привредног сектора да би се остварио тај циљ.
-Што се тиче просторно планске документације која третира подручје НП Дурмитор, тачно је да је у Просторном плану Републике Црне Горе остављена могућност изградње хидроелектране на ријеци Тари. Просторни план Републике је иначе документ који након опсежне јавне расправе усваја Парламент Црне Горе. У току су активности на изради и усвајању новог Просторног плана Црне Горе, којим ће бити успостављене нове развојне и планске смјернице државе. На подручју Националног парка Дурмитор (као и на простору остала три национална парка у Црној Гори) се примјењује Просторни план подручја посебне намјене, усвојен 1997. године, који ва`и до 2015. године, тако да не постоји могућност да се у Националном парку Дурмитор простор користи за било коју другу намјену, осим оне утврдјене овим планом.
-Иницијатива из Техничког извјештаја за стварање прекограничног заштићеног УНЕСЦО подручја Црне Горе и Босне и Херцеговине, које би укључивало НП Дурмитор, ријеку Тару и НП Сутјеска ће бити узета у разматрање. О ставу Владе по овом питању ће бити обавијештен УНЕСЦО.
-Констатација да учешће јавности у читавој процедури око евентуалне изградње ХЕ Бук-Бијела није испоштовано, не стоји. Наиме, како Еколошки елаборат-Анализа утицаја изградње ХЕ Бук-Бијела није прихваћен, не постоји документ поводом којег би било могуће укључити јавност у процедуру доношења конкретних одлука, како предвидјају директиве Европске уније и домаће законодавство.
Вјерујемо да ћемо се сложити да није требало организовати јавну расправу о томе да ли је Црној Гори неопходан нови извор електричне енергије, будући да је опште познато да Црна Гора већ годинама има дефицит од 1/3 годишњег конзума електричне енергије. Такодје, на основу бројних стручних анализа посљедњих деценија енергетски и директни економски параметри недвосмислено упућују да би киловат-сат електричне енергије из ХЕ Бук-Бијела био јефтинији за потрошаче, него што ђе бити из ИИ блока Термоелектране Пљевља.
-У вези Програма заштите и развоја НП Дурмитор, сугеришемо исправку да су Програми за сва четири национална парка у Црној Гори, укључујући и НП Дурмитор донешени за период 2005-2010. година, а не за период до 2020. године. У Техничком извјештају се наводи да су лов и сјеча шуме забрањени законом, што је тачно, али да су, и поред тога, нелегалан лов и сјеча шума присутни у мањој мјери. Министарство заштите животне средине и уредјења простора и Јавно предузеће Национални паркови Црне Горе заједничким активностима раде на сузбијању ових појава и инсистирају на примјени правних прописа.
-Такодје Вас обавјештавамо да ће ускоро бити покренута процедура израде новог Просторног плана општине Жабљак. У дијелу обезбједјивања највиших еколошких стандарда који се тичу третмана свих врста отпада и отпадних вода, Влада Црне Горе ће на основу усвојених стратешких докумената код медјународних финансијских институција, тра`ити средства за рјешавање проблема комуналне инфраструктуре како на Жабљаку тако и у осталим општинама у региону басена ријеке Таре и НПДурмитор.
-Јавно предузеће Национални паркови Црне Горе и Републички завод за заштиту природе предузимају мјере и активности заштите и унапредјења ријеке Таре, као УНЕСЦО резервата биосфере. Медјутим, у техничком извјештају се констатује да не постоји посебно тијело које би управљало басеном ријеке Таре, као резерватом биосфере. Влада Црне Горе ће покренути процедуру формирања посебне службе за ријеку Тару, у оквиру Јавног предузећа Национални паркови Црне Горе.
У дијелу Препорука и закључака, који су дати на странама 15-17, истичемо сљедеће:
У вези опште препоруке за СЦГ, БиХ, Црну Гору и органе управљања Националним парком Дурмитор, иницијатива за стварање прекограничног подручја под заштитом УНЕСЦО-а са Босном и Херцеговином, односно Републиком Српском ће бити размотрена. Уколико се стручним и научним документима дока`е да је поменута иницијатива оправдана, и ако буде прихватљива и другој држави, иста ће бити реализована.
У препоруци која се тиче ХЕ Бук-Бијела , наводи се да, уколико се настави са иницијативом за изградњу овог енергетског објекта Национални парк Дурмитор ће, на 29. засиједању Комитета за свјетску баштину у Дурбану, у јулу ове године, бити стављен на УНЕСЦО Листу свјетске баштине у опасности, због угро`ености геолошких и геоморфолошких процеса, љепоте предјела и биодиверзитета, као критеријума који су опредијелили ово подручје за упис на Листу свјетске баштине 1980. године.
Влада Црне Горе ће испоштовати ову препоруку и зауставити даље активности око могуће градње ХЕ Бук-Бијела.
Цијенимо да је било исправно организовати рад на изради Студије о процјени утицаја, која би била усаглашена са стандардима Европске уније, а којом би се одредили утицаји које би изградња ХЕ Бук Бијела могла имати на ријеку Тару и НП Дурмитор, како би интегритет ријеке Таре био убудуће трајно сачуван.
Препорука која се односи на подручје НП Дурмитор као УНЕСЦО свјетску баштину је већ испоштована. Наиме, иновиране мапе НП Дурмитор су у редовној комуникацији са УНЕСЦО-ом, већ прослиједјене Центру за свјетску баштину и Свјетском Центру за мониторинг очувања (WЦМЦ) и доказују да је урбано подручје Жабљака искључено из зоне захвата парка.
Препорука која се односи на ријеку Тару као резерват биосфере и прекограничну сарадњу Имајући у виду препоруку за формирање посебног органа за управљање ријеком Таром, наглашавамо да ће Влада Црне Горе иницирати, кроз реорганизају Јавног предузећа Национални паркови Црне Горе, формирање посебне слу`бе за управљање басеном ријеке Таре.
Препорука која се односи на управљање и стање очуваности подручја свјетске баштине - наводи да је неопходна брза израда Просторног плана општине Жабљак. Активности на изради новог Просторног плана опстине Жабљак су већ започете, а такодје ће бити испоштовани и захтјеви за спрјечавање бесправне градње и уклањање бесправно подигнутих објеката.
Препорука која се тиче учешћа јавности - остајемо при ставу да ову препоруку је било могуће испоштовати, тек након израде нове Студије о процјени утицаја изградње ХЕ Бук-Бијела на животну средину. У том случају би били у прилици укључити најширу јавност, кроз расправе уз учешће домаћих и страних експерата. Напомињемо, да Црна Гора није
учествовала у изради претходне студије из 2000-те године, већ је то урадјено у Босни и Херцеговини, и Влада Црне Горе није била у посједу исте. Како ова студија није била достављена Министарству заштите животне средине и уредјења простора Црне Горе ради давања еколошке сагласности, то није било могуће обезбједити учешће најшире јавности. Још једном понављамо да је ова студија од стране Заједничког Стручног савјета проглашена неважећом.
Како ће Одлука о НП Дурмитор бити разматрана на 29. засиједању Комитета за свјетску баштину УНЕСЦО-а у Дурбану, у јулу мјесецу ове године (стране 17. и 18.) Министарство заштите ивотне средине и уредјења простора Владе Републике Црне Горе предлаже да се из текста Одлуке брише члан 9. у којем се наводи да ће Комитет за свјетску баштину укључити подручје Националног парка "Дурмитор" на Листу свјетске баштине у опасности, уколико се настави са реализацијом пројекта изградње ХЕ Бук Бијела, обзиром да је Влада Црне Горе зауставила даље активности око могуће градње ХЕ Бук-Бијела.
Подсјећамо Вас да је Влада Црне Горе, закључцима са сједнице одржане 14. октобра 2004. године, јасно саопштила да ће приликом доношења одлуке о евентуалној градњи ХЕ Бук-Бијела поштовати ставове стручних медјународно релевантних институција, прије свега УНЕСЦО-а. Ваш став да би наставак активности довео до угрожавања ријеке Таре и промјене статуса Националног парка Дурмитор, као подручја на УНЕСЦО Листи свјетске баштине, сматрамо релевантним и доносимо одлуку о заустављању активности на припреми изградње ХЕ Бук-Бијела од стране Црне Горе.
Располажући са постојећим фондом информација и израженим опредељењима развоја Црне Горе као еколошке државе, Влада јасно даје приоритет заштити ријеке Таре и Националног парка Дурмитор, као УНЕСЦО заштићеним подручјима у Црној Гори, у односу на потребу даљих инвестиција у развој енергетског система.
И на крају, уважавајући све Ваше наводе, цијенимо значајним приступање изради документа-студије која би могла дати одговор да ли је уопште могућа енергетска искористивост ријеке Таре, уз задржавање постојећих статуса заштите УНЕСЦО-а, како би се у будућности ово питање трајно и аргументовано скинуло са дневног реда. Уколико сматрате оправданом овакву нашу иницијативу, били би спремни да израдимо тај документ, у сарадњи са Вама.
На текст наведен на странама 19-29. немамо примједаба.
С поштовањем,
М И Н И С Т А Р
Боро Вучинић
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?