Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење Министарства заштите животне средине и уређења простора поводом чланка "Неће притиске", објављеног у дневном листу "Република", 20 XИИ 2005.

Објављено: 21.12.2005. 01:00 Аутор: Насловна страна
Министарство заштите животне средине и уређења простора, у својству координатора процеса израде Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе (НСОР ЦГ), као оквирне стратегије којом се дефинишу смјернице развоја на националном нивоу засноавне на поштовању принципа одрживости и балансирању циљева у области друштвеног и економског развоја са циљевима у области жаштите животне средине, у сарадњи са партнерима у овом процесу: УНЕП/МАП-ом, УНДП канцеларијом у Подгорици и италијанским Министарством животне средине и простора, успоставило је структуру за реализацију процеса, којом се омогућава учешће релевантним друштвеним субјектима у циљу обједињавања свих потенцијала на националном нивоу. За очекивати је да ће сарадња и договор најширег круга друштвених субјеката резултирати идентификацијом приоритета и одређивања циљева развоја.

Саставни дио тог комплексног процеса је и партиципативни дио, којим се омогућава учешће представника цивилног сектора у изради НСОР ЦГ. Подгоричка канцеларија УНДП-а подржала је тај дио и, у складу са стандардном УНДП процедуром, одабрано је 8 невладиних организација за учешће у процесу. НВО "Мост" координира партиципативни дио процеса. НВО "Зелени" пружа логистичку подршку експертским радним групама и учествује у њиховом раду. НВО "Еxпедитио" је реализовала комуникациону кампању, док су остале невладине организације укључене у рад експертских радних група.

У првој фази партиципативног дијела процеса, комплементарној са радом експертских радних група, одржано је седам партиципативних састанака на локалном нивоу, уз учешће најширег круга релевантних субјеката тих заједница. У раду тих скупова учествовали су представници локалних управа, стручних и научних институција, НВО-а, медија, приватног и бизнис сектора, итд. Расправе на тим састанцима омогућиле су да се додје важног материјала који представљају основ за рад стручњака у експертским радним групама.

Координатор тих скупова, у организационом смислу, била је НВО "Мост", док је Министарство заштите животне средине и уређења простора, мада је то била обавеза координирајуће НВО, уз претходне консултације са том организацијом и главним домаћим експертом, дефинисало методологију прикупљања инпута и извјештавања.

Цијенећи значај јачања капацитета НВО и цивилног сектора за добробит цјелокупног друштва, Министарство заштите животне средине и уређења простора уложило је максмалне напоре да партиципативни дио процеса буде изузетно квалитетно реализован и на тај начин отклони могуће последице због недовољног капацитета у НВО "МОСТ". Дакле, Минисатрство је, као координатор цјелокупног процеса на националном нивоу, одговорно и са пуним уважавањем према НВО "Мост", као партнером, инсистирало на сарадњи. Термин партиципација значи учешћће и слободан приступ свих заинтересованих страна, те је стога незамисливо то право суспендовати члановима националног експертског тима, а што је НВО "Мост" намјеравала да учини у ИИ фази партиципативног процеса у оквиру планиране три регионалне конференције у Будви, Пљевљима и Подгорици.

Минисатрство заштите животне средине и уређења простора, цијенећи значај учешћа експерата у дискусијма поводом разматрања и припреме Нацрта, сматра да њихово учешће не само да је пожељно, већ и неопходно како би дискусија добила на квалитету, с обзиром да ниједна НВО појединачно, нити било која научна институција, нема довољно капацитета да пружи одговоре на питања која проистичу из једног документа као што Стратегија одрживог развоја Црне Горе, а који би настао као резултат рада мултидисциплинарног екперстког тима уз уважавање инпута цивилног сектора.

Рад на изради НСОР ЦГ захтијева толеранцију и поштовање свих учесника и партнера у процесу, али и превасходну спремност на доношење одлука кроз дијалог и договор свих заинтересованих страна. Овај принцип саржан је у Јоханесбуршком плану имплементације и као такав представља обавезу свих чланица УН, односно свих учесника у доношењу стратегија одрживог развоја на национаним нивоима.

Да би се очувала и унаприједила остварена сарадња, Министарство је заказало састанак са представницима Канцеларије УНДП Подгорица и НВО "Мост". Циљ је рјешавање насталих проблема, о чему ће јавност бити благовремено информисана. Сматарјући недопустивим да се одузме право грађанима Црне Горе да узму учешће у креирању НСОР ЦГ, Министарство неће дозволити да партиципативни процес буде заустављен.

Јелена Кнежевић, координатор процеса израде НСОР ЦГ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?