- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Уводно излагање министра заштите животне средине и...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Уводно излагање министра заштите животне средине и уређења простора Бора Вучинића на годишњој конференцији за новинаре
Објављено: 28.12.2005. • 20:02 Аутор: Насловна страна
Годишња конференција за новинаре господина Бора Вучинића,
министра заштите животне средине и уредјења простора
Уважене даме и господо,
Задовољство ми је да вас све поздравим у име Министарства заштите животне средине и уредјења простора, и у своје лично име.
Прије свега, дозволите ми да вам захвалим што данас присуствујете нашој годишњој Конференцији , коју смо уприличили да би на крају 2005. године, вас и јавност још једном подсјетили на најважније активности и резултате које је ово министартво остварило, самостално или у сарадњи са другим државним органима, институцијама и другим субјектима.
Истина, на наше велико задовољство, слободан сам устврдити да смо имали током читаве године интересовање медија које заслужује пажњу, било да се радило о критичким тоновима било о похвалама. Захваљујем вам што сте пратили наш рад.
У овој, за који дан протеклој години, обавили смо низ значајних задатака и по нашој оцјени постигли задовољавајуће резултате на реализацији обавеза утврдјених:
Агендом економских реформи Црне Горе 2002-2007. године,
Програмом рада Владе Републике Црне Горе за 2005. годину,
Акционим планом за имплементацију препорука из Европског партнерства,
као и бројним законским прописима, конвенцијама и подзаконским актима, који регулишу области у надлежности Министарства, а то су: заштита животне средине, планирање и уредјење простора, градјевинарство, стамбено-комунална дјелатност.
Тешко је рећи шта је било већи или мањи приоритет, јер смо све обавезе узимали за приоритет првог реда. Али, почећу од закона, прије свега, због њиховог значаја за ускладјивање наших прописа са прописима Европске уније, као и због поједностављења процедура и отклањања свих недостатака који су се у постојећем законодавству показали у протеклом периоду као бизнис баријера.
У том смислу, донијети су сљедећи закони:
Закон о планирању и уредјењу простора, који је у примјени од маја 2005. године,
Закон о управљању отпадом
Закон о стратешкој процјени утицаја на животну средину
Закон о процјени утицаја на животну средину
Закон о интегрисаном спрјечавању и контроли загадјења (ИППЦ)
Припремљени су, поред ових пет, и убрзо ће се наћи у редовној процедури за усвајање још пет закона:
Предлог закона о заштити од јонизујућег зрачења и радијационој безбједности
Предлог закона о еколошком фонду
Предлог закона о квалитету ваздуха
Нацрт закона о изградњи објеката
Предлог закона о измјенама и допунама Закона о градјевинском земљишту
Наше даље активности, посматрано у оквиру најсложенијих и приоритетних послова, односиле су се на реализацију сљедећег:
У области заштите животне средине
Урађен је Главни пројекат "Санације и рекултивације јаловишта олова и цинка у Мојковцу" и отпочета је реализација И фазе санације.
У завршној фази је реализација Пројекта утврђивања нултог стања емисија из КАП-а у ваздух, земљу и воде из фабрика у саставу КАП-а према изворима загађења. Вриједност пројекта је 143.520,00 еура, а финансиран је од стране овог министарства. Рок за достављање Извјештаја је фебруар 2006 године.
У вези са приватизацијом Рудника боксита Никшић отпочела је реализација Пројекта утврђивања нултог стања емисија из Рудника боксита у ваздух, земљу и воде према изворима загађења. Вриједност пројекта износи 28.000 еура.
Такодје су отпочеле активности на реализацији Пројекта утврђивања нултог стања емисија из ТЕ Пљевља у ваздух, земљу и воде према изворима загађења. Уговорена вриједност пројекта је 75.000 еура.
Урадјен је Пројектни задатак Санације и рекултивације јаловишта Шупља стијена у Пљевљима.
Урадјен је извођачки Пројекат за објекат "Привремено складиште радиоактивног отпада". Пројекат је урађен уз консултације са Међународном Агенцијом за атомску енергију из Беча, како би предложено пројектно рјешење било усаглашено са међународним стандардима за ову врсту објекта.
У току 2005. године настављене су активности на реализацији Пројекта Подршка еколошком и туристичком развоју Бјеласице и Комова
Пројекат је финансирала Влада Црне Горе преко Министарства заштите животне средине и уредјења простора са 100.000 еура и Влада Аустрије са 900.000 еура.
Отпочела је Припремна фаза пројекта "Интегрално управљање екосистемом Скадарског језера", која ће бити настављена и у току 2006. године. Након израде кључних докумената-Прекограничне дијагностичке анализе, Социјалне анализе и Стратешког акционог плана, почеће Фаза директне имплементације пројекта, у току које ће се финансирати пројекти заштите и одрживог коришћења ресурса Скадарског језера. Укупна средства која су на располагању Црној Гори и Албанији за активности у Фази директне имплементације су 4,9 милиона долара.
Значајно је интензивирана и унаприједјена медјународна сарадња и када је у питању заштита животне средине,помоћ је базирана на донаторским средствима. У овој области тренутно се реализују 33 међународна пројекта, у сарадњи са: Свјетском банком, УНДП, УНЕП, УНИДО, ОЕБС, ГТЗ, ИНТЕРРЕГ, Јадранско-јонском иницијативом, Централно-европском иницијативом, Регионалним центром за животну средину земаља југиисточне Европе, Пактом стабилности кроз Регионални програм обнове животне средине, ЕАР-ом, Међународном Агенцијом за атомску енегрију, Медитеранским акционим планом, као и владама Републике Финске, Чешке, Италије, Мађарске, Аустрије и Јапана.
Укупна донаторска помоћ за пројекте и програме заштите животне средине износи око 10,5 милиона еура, од чега је 5 милиона еура опредељено за реализацију регионалних пројеката за пет балканских земаља.
За ову прилику посебно ћу истаћи:
Сарадњу у оквиру Јадранско-јонске иницијативе и сарадњу са Медитеранским акционим планом, по основу које је покренут одређени број пројеката од стратешког значаја за будући развој Црне Горе, као што су:
Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе, чија је израда у току,
Стратегија за интегрално управљање обалним подручјем, која се такодје ради,
и низ других пројеката и планова значајних за спријечавање загадјивања мора са копна и бродова, и за управљање обалним подручјем.
Сарадња у оквиру Јадранско-јонске иницијативе-омогућила је кроз укључивање у активности на регионалном нивоу, да се Црна Гора афирмише као оперативан и чинилац стабилности на суб-регионалном нивоу.
Отворена и конструктивна сарадња у оквиру ЈЈИ омогућила је јачање билатералне сарадње, што је формално потврђено кроз потписивање меморандума о сарадњи и/или акционих планова у области животне средине са скоро свим државама чланицама ЈЈИ. У оквиру ЈЈИ усвојени су документи од посебног значаја за унапрјеђивање и заштиту животне средине обалног и маринског подручја: Декларација о сарадњи у области животне средине међу земљама ЈЈИ, као и Изјава о проширењу Суб-регионалног плана за спрјечавање и реаговање у случајевима инцидентних загађења мора са сјеверног Јадрана на читав Јадранско-јонски басен.
И сви други пројекти медјународне сарадње, а које данас не могу елаборирати због времена које имамо на располагању, нијесу мање значајни за унапредјење и заштиту животне средине у Црној Гори.
Један од посебно важних је сарадња са УНЕСЦО-м и учешће делегације Владе Црне Горе у Јужној Африци, на 29-ом Засиједању Комитета за свјетску баштину УНЕСЦО-а, гдје је усвојена Одлука о НП Дурмитор, у којој се одаје признање Влади РЦГ због заустављања даљих активности на реализацији пројекта ХЕ Бук Бијела. Због таквог става Владе Црне Горе, НП Дурмитор није стављен на УНЕСЦО Листу подручја свјетске баштине у опасности. Наравно, ово је још једна прилика да се истакне и допринос свих који су својум активностима показали висок ниво еколошке свијести у Црној Гори, превасходно мислим на цивилни сектор и медије.
У области комуналне и стамбене дјелатности:
- припремљен је и усвојен Мастер план водоснабдијевања општина Црногорског приморја и општине Цетиње, уз ангажовање КфW банке из Њемачке и консултантске компаније "Беллер". Овај стратешки документ, представљаће основу на бази које ће Влада Црне Горе донијети Одлуку о дугорочном рјешавању питања водоснабдијевања овог дијела Републике;
- урадјена је Студија "Дугорочно рјешење питања водоснабдијевања Црногорског приморја" и на основу исте Информација о дугорочном рјешењу овог питања, коју је такодје усвојила Влада;
- Основано је Друштво са ограниченом одговорношћу "Водацом", и реализоване мјере и активности које су резултирале значајним унапређењем квалитета водоснабдијевања Црногорског приморја. За ову прилику истаћићу пројекте који су, захваљујући донаторској помоћи УСАИД-а, током 2004. и 2005. године, реализовани у општинама Котор, Будва и Цетиње.
- Припремљен је уз подршку Европске агенције за реконструкцију и ангажоване консултантске компаније ДХВ, Мастер план одвођења и пречишћавања отпадних вода Црногорског приморја и општине Цетиње, који је Влада усвојила фебруара 2005. године,
- Припремљен је, такодје уз подршку Европске агенције за реконструкцију и ангажованих консултантских компанија Сафаж (Француска), Тебодин (Холандија) и ЛДК (Грчка), Стратешки мастер план за канализацију и отпадне воде у централном и сјеверном региону Црне Горе, који је Влада усвојила јула 2005. године;
- Завршен је Пројекат изградње уређаја за пречишћавање отпадних вода и дијела канализационог система у Ријеци Црнојевића, за чију изградњу је Европска агенција за реконструкцију обезбиједила бесповратна средства у износу од око 900 000 ; а Министарство заштите животне средине и уређења простора је финансијски учествовало у регулисању имовинско правних односа и у прикључењу на канлизациони систем пословних и стамбених објеката;
- Урадјен је и усвојен Акциони план политике становања у Црној Гори.
Са аспекта јачања капацитета Министарства, у току је реализација два значајна пројекта:
Оснивање Агенције за животну средину Црне Горе и Имплементационе јединице за мастер планове. Пројекат се финансира из средстава ЦАРДС-а, а реализује се преко Европске Агенције за Реконструкцију.
У сарадњи са УНДП-ем и Фондом за отворено друштво, реализује се пројекат "Јачања капацитета Министарства заштите животне средине и уређења простора. Пројекат се финансира средствима холандске Владе.
У области планирања и уредјења простора:
Урадјен је Просторни план подручја посебне намјене за Морско добро, који је након утврдјивања од стране Владе достављен Скупштини РЦГ ради доношења, чиме се по први пут стварају услови да се на плански уредјен начин валоризује овај најатрактивнији простор и реализују значајне инвестиције.
Интензивирана је активност на изради Просторног плана Републике, и планирали смо да Нацрт тог важног документа имамо у првој половини идуће године.
Важно је истаћи да ћемо са ова два плана обезбиједити просторно-планске предуслове за даљу разраду, тј. израду просторних и урбанистичких планова којима се уредјују простори општина, насеља и других просторних цјелина.
У оквиру надлежности Министарства, водјени су бројни поступци за рјешавање захтјева за издавање управних аката. По том основу у 2005. години, доњето је 230 рјешења о локацији и 112 рјешења о урбанистичким сагласностима. Такодје је издато 72 рјешења о техничкој контроли пројектне документације, 10 посебних градјевинских дозвола за припремне радове, 77 одобрења за градјење, 32 рјешења о техничком прегледу објеката и 14 употребних дозвола.
На основу Закона о инспекцијском надзору, Закона о изградњи објеката и Закона о градјевинској и урбанистичкој инспекцији:
Републичка градјевинска инспекција је:
- извршила 997 инспекцијских прегледа
- донијела 83 рјешења о забрани радова, 53 рјешења о рушењу, 31 рјешење о принудном затварању градилишта-печаћењем,
- поднијела 9 прекршајних и 4 кривичне пријаве
- извршила рушење 34 објекта
- извршила затварање-печаћењем 21 објекта.
Републичка инспекција за урбанизам је:
У поступку контроле рада надлежних општинских органа, посебно шест приморских општина, извршила укупно:
- 48 инспекцијских контрола (од чега је 21 редовна и 27 ванредних). Предмет ових контрола било је 18 планских докумената; 69 урбанистичко-техничких услова, 51 рјешење о локацији, 12 урбанистичких сагласности и 12 рјешења о грађењу, и наложено предузимање одговарајућих мјера у 29 предмета.
У поступку контроле документације за постављање привремених објеката у зони морског добра, коју је донијело Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе, ова инспекција је утврдила одређене неправилности и то у Општини Улцињ за 17 објеката, у Општини Бар за један објекат и у Општини Будва за три објекта.
У поступку контроле постављања привремених објеката урбанистичка инспекција је:
- извршила 58 инспекцијских контрола у зони морског добра (од чега је 36 ванредних и 22 редовне). У овим поступцима су, на основу извршних рјешења, уклоњена 32 бесправно изградјена или постављена привремена објекта.
Републичка еколошка инспекција је:
На основу Закона о инспекцијском надзору, Закона о животној средини, Закона о заштити од јонизујућег зрачења и других законских прописа:
- извршила 115 инспекцијских надзора,
-донијела 29 рјешења која се односе на отклањање неправилности, праћења (мјерења) емисија, одлагању индустријског отпада и прибављања еколошких сагласности,
-поднијела 4 прекршајне и једну кривичну пријаву (због неизвршења рјешења, неадекватног одлагања индустријског и другог отпада, непосједовања еколошке сагласности и загадјивања животне средине,
-донијела 5 рјешење о забрани обављања дјелатности до отклањања неправилности, да би се спријечило негативно дјеловање објекта на животну средину,
-извршила и око 9.400 контрола на радиоктивност роба при увозу у сарадњи са Ј.У."Центром за екотоксиколошка испитивања Црне Горе" и "Институтом за црну металургију".
Као што се из презентираног види, Министарство заштите животне средине и уредјења простора је поред бројних обављених активности обзиром на ширину и опсег ресора, имало и надлежности и доста посла на извршавању ових непопуларних, али у интересу уводјења реда у област уредјења простора неопходних мјера и активности.
Желим да нагласим да ћемо у наредној години доследно радити на извршавању свих наших обавеза, које нам буду проистекле из Програма рада Владе Црне Горе за наредну годину, Агенде економских реформи Црне Горе, као и оних послова чија је реализација у току а са којом сам имао прилике да вас упознам на овој конференцији.
министра заштите животне средине и уредјења простора
Уважене даме и господо,
Задовољство ми је да вас све поздравим у име Министарства заштите животне средине и уредјења простора, и у своје лично име.
Прије свега, дозволите ми да вам захвалим што данас присуствујете нашој годишњој Конференцији , коју смо уприличили да би на крају 2005. године, вас и јавност још једном подсјетили на најважније активности и резултате које је ово министартво остварило, самостално или у сарадњи са другим државним органима, институцијама и другим субјектима.
Истина, на наше велико задовољство, слободан сам устврдити да смо имали током читаве године интересовање медија које заслужује пажњу, било да се радило о критичким тоновима било о похвалама. Захваљујем вам што сте пратили наш рад.
У овој, за који дан протеклој години, обавили смо низ значајних задатака и по нашој оцјени постигли задовољавајуће резултате на реализацији обавеза утврдјених:
Агендом економских реформи Црне Горе 2002-2007. године,
Програмом рада Владе Републике Црне Горе за 2005. годину,
Акционим планом за имплементацију препорука из Европског партнерства,
као и бројним законским прописима, конвенцијама и подзаконским актима, који регулишу области у надлежности Министарства, а то су: заштита животне средине, планирање и уредјење простора, градјевинарство, стамбено-комунална дјелатност.
Тешко је рећи шта је било већи или мањи приоритет, јер смо све обавезе узимали за приоритет првог реда. Али, почећу од закона, прије свега, због њиховог значаја за ускладјивање наших прописа са прописима Европске уније, као и због поједностављења процедура и отклањања свих недостатака који су се у постојећем законодавству показали у протеклом периоду као бизнис баријера.
У том смислу, донијети су сљедећи закони:
Закон о планирању и уредјењу простора, који је у примјени од маја 2005. године,
Закон о управљању отпадом
Закон о стратешкој процјени утицаја на животну средину
Закон о процјени утицаја на животну средину
Закон о интегрисаном спрјечавању и контроли загадјења (ИППЦ)
Припремљени су, поред ових пет, и убрзо ће се наћи у редовној процедури за усвајање још пет закона:
Предлог закона о заштити од јонизујућег зрачења и радијационој безбједности
Предлог закона о еколошком фонду
Предлог закона о квалитету ваздуха
Нацрт закона о изградњи објеката
Предлог закона о измјенама и допунама Закона о градјевинском земљишту
Наше даље активности, посматрано у оквиру најсложенијих и приоритетних послова, односиле су се на реализацију сљедећег:
У области заштите животне средине
Урађен је Главни пројекат "Санације и рекултивације јаловишта олова и цинка у Мојковцу" и отпочета је реализација И фазе санације.
У завршној фази је реализација Пројекта утврђивања нултог стања емисија из КАП-а у ваздух, земљу и воде из фабрика у саставу КАП-а према изворима загађења. Вриједност пројекта је 143.520,00 еура, а финансиран је од стране овог министарства. Рок за достављање Извјештаја је фебруар 2006 године.
У вези са приватизацијом Рудника боксита Никшић отпочела је реализација Пројекта утврђивања нултог стања емисија из Рудника боксита у ваздух, земљу и воде према изворима загађења. Вриједност пројекта износи 28.000 еура.
Такодје су отпочеле активности на реализацији Пројекта утврђивања нултог стања емисија из ТЕ Пљевља у ваздух, земљу и воде према изворима загађења. Уговорена вриједност пројекта је 75.000 еура.
Урадјен је Пројектни задатак Санације и рекултивације јаловишта Шупља стијена у Пљевљима.
Урадјен је извођачки Пројекат за објекат "Привремено складиште радиоактивног отпада". Пројекат је урађен уз консултације са Међународном Агенцијом за атомску енергију из Беча, како би предложено пројектно рјешење било усаглашено са међународним стандардима за ову врсту објекта.
У току 2005. године настављене су активности на реализацији Пројекта Подршка еколошком и туристичком развоју Бјеласице и Комова
Пројекат је финансирала Влада Црне Горе преко Министарства заштите животне средине и уредјења простора са 100.000 еура и Влада Аустрије са 900.000 еура.
Отпочела је Припремна фаза пројекта "Интегрално управљање екосистемом Скадарског језера", која ће бити настављена и у току 2006. године. Након израде кључних докумената-Прекограничне дијагностичке анализе, Социјалне анализе и Стратешког акционог плана, почеће Фаза директне имплементације пројекта, у току које ће се финансирати пројекти заштите и одрживог коришћења ресурса Скадарског језера. Укупна средства која су на располагању Црној Гори и Албанији за активности у Фази директне имплементације су 4,9 милиона долара.
Значајно је интензивирана и унаприједјена медјународна сарадња и када је у питању заштита животне средине,помоћ је базирана на донаторским средствима. У овој области тренутно се реализују 33 међународна пројекта, у сарадњи са: Свјетском банком, УНДП, УНЕП, УНИДО, ОЕБС, ГТЗ, ИНТЕРРЕГ, Јадранско-јонском иницијативом, Централно-европском иницијативом, Регионалним центром за животну средину земаља југиисточне Европе, Пактом стабилности кроз Регионални програм обнове животне средине, ЕАР-ом, Међународном Агенцијом за атомску енегрију, Медитеранским акционим планом, као и владама Републике Финске, Чешке, Италије, Мађарске, Аустрије и Јапана.
Укупна донаторска помоћ за пројекте и програме заштите животне средине износи око 10,5 милиона еура, од чега је 5 милиона еура опредељено за реализацију регионалних пројеката за пет балканских земаља.
За ову прилику посебно ћу истаћи:
Сарадњу у оквиру Јадранско-јонске иницијативе и сарадњу са Медитеранским акционим планом, по основу које је покренут одређени број пројеката од стратешког значаја за будући развој Црне Горе, као што су:
Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе, чија је израда у току,
Стратегија за интегрално управљање обалним подручјем, која се такодје ради,
и низ других пројеката и планова значајних за спријечавање загадјивања мора са копна и бродова, и за управљање обалним подручјем.
Сарадња у оквиру Јадранско-јонске иницијативе-омогућила је кроз укључивање у активности на регионалном нивоу, да се Црна Гора афирмише као оперативан и чинилац стабилности на суб-регионалном нивоу.
Отворена и конструктивна сарадња у оквиру ЈЈИ омогућила је јачање билатералне сарадње, што је формално потврђено кроз потписивање меморандума о сарадњи и/или акционих планова у области животне средине са скоро свим државама чланицама ЈЈИ. У оквиру ЈЈИ усвојени су документи од посебног значаја за унапрјеђивање и заштиту животне средине обалног и маринског подручја: Декларација о сарадњи у области животне средине међу земљама ЈЈИ, као и Изјава о проширењу Суб-регионалног плана за спрјечавање и реаговање у случајевима инцидентних загађења мора са сјеверног Јадрана на читав Јадранско-јонски басен.
И сви други пројекти медјународне сарадње, а које данас не могу елаборирати због времена које имамо на располагању, нијесу мање значајни за унапредјење и заштиту животне средине у Црној Гори.
Један од посебно важних је сарадња са УНЕСЦО-м и учешће делегације Владе Црне Горе у Јужној Африци, на 29-ом Засиједању Комитета за свјетску баштину УНЕСЦО-а, гдје је усвојена Одлука о НП Дурмитор, у којој се одаје признање Влади РЦГ због заустављања даљих активности на реализацији пројекта ХЕ Бук Бијела. Због таквог става Владе Црне Горе, НП Дурмитор није стављен на УНЕСЦО Листу подручја свјетске баштине у опасности. Наравно, ово је још једна прилика да се истакне и допринос свих који су својум активностима показали висок ниво еколошке свијести у Црној Гори, превасходно мислим на цивилни сектор и медије.
У области комуналне и стамбене дјелатности:
- припремљен је и усвојен Мастер план водоснабдијевања општина Црногорског приморја и општине Цетиње, уз ангажовање КфW банке из Њемачке и консултантске компаније "Беллер". Овај стратешки документ, представљаће основу на бази које ће Влада Црне Горе донијети Одлуку о дугорочном рјешавању питања водоснабдијевања овог дијела Републике;
- урадјена је Студија "Дугорочно рјешење питања водоснабдијевања Црногорског приморја" и на основу исте Информација о дугорочном рјешењу овог питања, коју је такодје усвојила Влада;
- Основано је Друштво са ограниченом одговорношћу "Водацом", и реализоване мјере и активности које су резултирале значајним унапређењем квалитета водоснабдијевања Црногорског приморја. За ову прилику истаћићу пројекте који су, захваљујући донаторској помоћи УСАИД-а, током 2004. и 2005. године, реализовани у општинама Котор, Будва и Цетиње.
- Припремљен је уз подршку Европске агенције за реконструкцију и ангажоване консултантске компаније ДХВ, Мастер план одвођења и пречишћавања отпадних вода Црногорског приморја и општине Цетиње, који је Влада усвојила фебруара 2005. године,
- Припремљен је, такодје уз подршку Европске агенције за реконструкцију и ангажованих консултантских компанија Сафаж (Француска), Тебодин (Холандија) и ЛДК (Грчка), Стратешки мастер план за канализацију и отпадне воде у централном и сјеверном региону Црне Горе, који је Влада усвојила јула 2005. године;
- Завршен је Пројекат изградње уређаја за пречишћавање отпадних вода и дијела канализационог система у Ријеци Црнојевића, за чију изградњу је Европска агенција за реконструкцију обезбиједила бесповратна средства у износу од око 900 000 ; а Министарство заштите животне средине и уређења простора је финансијски учествовало у регулисању имовинско правних односа и у прикључењу на канлизациони систем пословних и стамбених објеката;
- Урадјен је и усвојен Акциони план политике становања у Црној Гори.
Са аспекта јачања капацитета Министарства, у току је реализација два значајна пројекта:
Оснивање Агенције за животну средину Црне Горе и Имплементационе јединице за мастер планове. Пројекат се финансира из средстава ЦАРДС-а, а реализује се преко Европске Агенције за Реконструкцију.
У сарадњи са УНДП-ем и Фондом за отворено друштво, реализује се пројекат "Јачања капацитета Министарства заштите животне средине и уређења простора. Пројекат се финансира средствима холандске Владе.
У области планирања и уредјења простора:
Урадјен је Просторни план подручја посебне намјене за Морско добро, који је након утврдјивања од стране Владе достављен Скупштини РЦГ ради доношења, чиме се по први пут стварају услови да се на плански уредјен начин валоризује овај најатрактивнији простор и реализују значајне инвестиције.
Интензивирана је активност на изради Просторног плана Републике, и планирали смо да Нацрт тог важног документа имамо у првој половини идуће године.
Важно је истаћи да ћемо са ова два плана обезбиједити просторно-планске предуслове за даљу разраду, тј. израду просторних и урбанистичких планова којима се уредјују простори општина, насеља и других просторних цјелина.
У оквиру надлежности Министарства, водјени су бројни поступци за рјешавање захтјева за издавање управних аката. По том основу у 2005. години, доњето је 230 рјешења о локацији и 112 рјешења о урбанистичким сагласностима. Такодје је издато 72 рјешења о техничкој контроли пројектне документације, 10 посебних градјевинских дозвола за припремне радове, 77 одобрења за градјење, 32 рјешења о техничком прегледу објеката и 14 употребних дозвола.
На основу Закона о инспекцијском надзору, Закона о изградњи објеката и Закона о градјевинској и урбанистичкој инспекцији:
Републичка градјевинска инспекција је:
- извршила 997 инспекцијских прегледа
- донијела 83 рјешења о забрани радова, 53 рјешења о рушењу, 31 рјешење о принудном затварању градилишта-печаћењем,
- поднијела 9 прекршајних и 4 кривичне пријаве
- извршила рушење 34 објекта
- извршила затварање-печаћењем 21 објекта.
Републичка инспекција за урбанизам је:
У поступку контроле рада надлежних општинских органа, посебно шест приморских општина, извршила укупно:
- 48 инспекцијских контрола (од чега је 21 редовна и 27 ванредних). Предмет ових контрола било је 18 планских докумената; 69 урбанистичко-техничких услова, 51 рјешење о локацији, 12 урбанистичких сагласности и 12 рјешења о грађењу, и наложено предузимање одговарајућих мјера у 29 предмета.
У поступку контроле документације за постављање привремених објеката у зони морског добра, коју је донијело Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе, ова инспекција је утврдила одређене неправилности и то у Општини Улцињ за 17 објеката, у Општини Бар за један објекат и у Општини Будва за три објекта.
У поступку контроле постављања привремених објеката урбанистичка инспекција је:
- извршила 58 инспекцијских контрола у зони морског добра (од чега је 36 ванредних и 22 редовне). У овим поступцима су, на основу извршних рјешења, уклоњена 32 бесправно изградјена или постављена привремена објекта.
Републичка еколошка инспекција је:
На основу Закона о инспекцијском надзору, Закона о животној средини, Закона о заштити од јонизујућег зрачења и других законских прописа:
- извршила 115 инспекцијских надзора,
-донијела 29 рјешења која се односе на отклањање неправилности, праћења (мјерења) емисија, одлагању индустријског отпада и прибављања еколошких сагласности,
-поднијела 4 прекршајне и једну кривичну пријаву (због неизвршења рјешења, неадекватног одлагања индустријског и другог отпада, непосједовања еколошке сагласности и загадјивања животне средине,
-донијела 5 рјешење о забрани обављања дјелатности до отклањања неправилности, да би се спријечило негативно дјеловање објекта на животну средину,
-извршила и око 9.400 контрола на радиоктивност роба при увозу у сарадњи са Ј.У."Центром за екотоксиколошка испитивања Црне Горе" и "Институтом за црну металургију".
Као што се из презентираног види, Министарство заштите животне средине и уредјења простора је поред бројних обављених активности обзиром на ширину и опсег ресора, имало и надлежности и доста посла на извршавању ових непопуларних, али у интересу уводјења реда у област уредјења простора неопходних мјера и активности.
Желим да нагласим да ћемо у наредној години доследно радити на извршавању свих наших обавеза, које нам буду проистекле из Програма рада Владе Црне Горе за наредну годину, Агенде економских реформи Црне Горе, као и оних послова чија је реализација у току а са којом сам имао прилике да вас упознам на овој конференцији.
Везани чланци:
Министар Радуновић на Кран Монтана Форуму 15.11.2024.
Свјетски дан урбанизма 11.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?