Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење Министарства заштите животне средине и уређења простора поводом 2. фебруара - Свјетског дана влажних подручја

Објављено: 01.02.2006. 18:10 Аутор: Насловна страна
Већ скоро десет година се 2. фебруар обиљежава као Свјетски дан влажних подручја. Обиљежавање тог датума се везује за Конвенцију о влажним подручјима, која је потписана 2. фебруара 1971. у иранском граду Рамсару. Тај медјународни документ уводи стандарде и принципе проглашавања и заштите влажних подручја, као специфичних типова екосистема.

Очување влажних подручја језера, мочвара, ритова, заслањених вода и других облика водено-копнених биотопа има несумњив значај за опстанак човјека и одрживи развој. Наиме, поред тога што ова подручја представљују изворе хране, у исто вријеме служе и као природни пречишћивачи отпадних вода, регулатори поплава и представљају станишта многих угрожених врста биљака и животиња, посебно птица.

Природна разноврсност Црне Горе обухвата низ веома значајних екосистема влажних станишта. Медју њима свакако је најзначајнији Национални парк Скадарско језеро, које је због својих јединствених природно-биолошких карактеристика 1995. уписано на Листу медјународно важних влажних станишта - Рамсарску листу, која је дефинисана на основу Конвенције о влажним подручјима. Треба истаћи да је током прошле године и албански дио Скадарског језера добио статус Рамсарског подручја, што је озваничено на церемонији у Скадру, када је Влади Републике Албаније уручена Диплома Секретаријата Конвенције о влажним подручјима.

Поред тог природног добра, значајни wетланд-и Црне Горе су: Шаско језеро, затим Крупачко и Слано језеро, као и водени екосистеми у планинским масивима Проклетија и Дурмитора.

Основна идеја уз коју се обиљежава 2. фебруар ове године је "Очување wетланд-а у циљу редукције сиромаштва". Наиме, ови предјели нуде шансу за одрживи развој локалних заједница, уз поштовање принципа очувања ресурса и њиховог рационалног трошења. Такодје, глобални концепт очувања wетланд-а се везује и за напоре које различите медјународне, регионалне и националне институције чине на очувању водних ресурса, а које полазе од опредјелјенја Уједињених Нација да ову деценију прогласе међународном деценијом очувања вода, као есенцијалног ресурса за опстанак живота на земљи.Тежња за очувањем природне средине и одрживим развојем треба постати обавеза свих институција и појединаца. Јер, само таквим дјеловањем ћемо осигурати сигурну и здраву будућност.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?