Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Министар заштите животне средине и уређења простора Боро Вучинић разговарао са предсједницима приморских општина Црне Горе

Објављено: 23.06.2006. 01:57 Аутор: Насловна страна
Министар заштите животне средине и уређења простора Боро Вучинић, одржао је данас у Подгорици састанак са предсједницима приморских општина, на којем су разматрани проблеми вршења инспекцијске контроле у области изградње, урбанизма и екологије у тим општинама, са посебним акцентом на проблем бесправне градње.

Састанку су присуствовали предсједници општина Улцињ - Фуад Нимани, Котор - Марија Ћатовић, Бар - Анка Војводић, Тиват - Миодраг Канкараш, Херцег Нови - Дејан Мандић, потпредсједник Општине Будва - Јово Зеновић и помоћник министра у Сектору за надзор и прекршајни поступак Нада Улићевић.

У разговору је констатовано да постоји евидентан проблем бесправне градње на приморју, који, уколико се настави, може довести до нарушавања амбијенталне цјеловитости и девастације тог подручја. Оцијењено је да простор, као заједничко природно добро, у новим околностима добија на значају, због чега је и подложан нападању и угрожавању. Стога је потребно предузети хитне и енергичне мјере, како би се тај појас који представља значајан ресурс Црне Горе, очувао.
На састанку је истакнуто да је већина бесправно изграђених објеката прикључена на водоводну и електро инфраструктуру, на шта предсједници приморских општина треба да укажу надлежним јавним предузећима, уз захтјев да она, у оквиру својих надлежности, испоштују законом предвиђене обавезе.

Учесници састанка су се сагласили да су узроци бесправне градње различити, као и да се рјешавању тог проблема мора прићи хитно и енергично, заједничким и континуираним дјеловањем надлежних органа, како на републичком, тако и на локалном нивоу. У заустављању даље девастације, треба поступати принципијелно и примјењивати све законом предвиђене мјере, укључујући и оне најрестриктивније. У том контексту је одговорност надлежних органа, пресудна и незамјенљива.

На састанку је предложено формирање координационог тијела, које би имало задатак да предузима оперативне мјере на спречавању бесправне градње и да врши контролу у спровођењу договорених мјера. Предложено је и формирање интервентних екипа, које ће континуирано контролисати изградњу објеката.

Такође је закључено да општине, у складу са Законом о планирању и уређењу простора, што хитније донесу одлуке о забрани градње на простору или дијелу простора за који су донијете одлуке о изради просторно-планске документације.

У циљу реализације договорених активности, које су сви присутни безрезервно подржали, указано је и на потребу континуираног праћења њихове реализације у медијима.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?