Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај Сеизмолошког завода Црне Горе о резултатима опсервација сеизмичких ефеката експлозије магацина експлозива у селу Вир у општини Никшић

Објављено: 28.07.2006. 01:30 Аутор: Насловна страна
Поводом експлозије магацина експлозива, у селу Вир у Општини Никшић, која се догодила у ноћи измедју 07. и 08. јула 2006. године, Сеизмолошки завод Црне Горе је Министарству заштите животне средине и уредјења простора, које врши управни надзор над радом тог Завода, доставио Извјештај о резултатима опсервација сеизмичких ефеката те експлозије.

У извјештају је констатовано, измедју осталог, да су експлозијом предметног складишта генерисани сеизмички таласи у тлу, који су регистровани на 10 аутоматских телеметријских сеизмолошких станица Црне Горе, као и на сеизмолошким станицама у непосредном окружењу.

Нумеричком обрадом регистрованих сеизмограма утврђене су карактеристике извора сеизмичких таласа који су генерисани у тој експлозији. Вријеме почетка експлозије одређено је са тачношћу од 0,1 секунд и до ње је дошло у 00х,20мин,39,7сец (локално вријеме). Географске координате мјеста експлозије су дефинисане са: 42.8307Н / 18.9013Е, у непосредној близини села Милочани, односно Горњопољски Вир.
Приликом експлозије, само мањи дио енергије (између 5-10 %) је емитован у тло - у облику сеизмичких еластичних таласа, док је остатак енергије, у виду ударног ваздушног и звучног таласа ослобођен у ваздуху. Дио енергије, који је апсорбован у тлу у виду сеизмичких таласа, мјерен Рихтеровом магнитудом - износи 2.0 јединице. Еквивалентна енергија у облику количине ТНТ експлозива, која одговара земљотресу магнитуде 2.0 (енергији која је емитована у тло), износи између 1 и 6 тона, зависно од начина иницирања експлозива (у једном тренутку или са малим временским кашњењем).

Судећи на основу карактеристика сеизмограма који је регистрован на сеизмолошкој станици најближој мјесту експлозије (станица НКY је лоцирана на брду Товић код Никшића, на око 7 километара од мјеста експлозије), ова експлозија је врло вјероватно реализована у двије основне секвенце, са кратким временском распоном од око 0.6 секунди.

Дакле, имајући у виду да је само мали дио енергије експлозије трансформисан у енергију сеизмичких таласа са еквивалентном вриједношћу од 2.0 јединице Рихтерове скале, очигледно је да је штета на објектима у околини експлозије, настала доминантним дејством ударног ваздушног таласа.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?