Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представници Министарства на еминентном скупу у Загребу

Објављено: 04.07.2003. 06:00 Аутор: Насловна страна
02.06.2003.год. у Загребу је одржан скуп на тему "Интеграције националних мањина у балтичким земљама и мемљама Југоисточне Европе". У раду скупа учешће су узели секретар министарства Орхан Шахмановић и виши савјетник Газменд Цуца. Скуп су отворили Петер Семнеби, Амбасадор ОСЦЕ мисије у Хрватској, и Амбасадор Шведске у Хрватској г-дин Стур Толин. Добродошлицу учесницима скупа је пожелио Стјепан Месић, предсједник Републике Хрватске, као и министар иностраних послова Тонино Пицула.

О аспектима интеграције мањина у земљама Балтика и Југоисточне Европе говорили су Карл Билт, Елизабет Рен и други еминентни стручњаци који се баве политиком заштите националних мањина.

Из говора секретара Шахмановића:

Поштована господо

Чини ми изузету част што Вас могу поздравити у своје лично име а и у име министарства за заштиту права припадника националних и етничких група као и у име министра г-дина Хајдинаге који се уједно извињава што није могао да присуствује овом еминентном скупу због раније преузетих обавеза.

Није на одмет на почетку рећи пар ријечи о Министарству за заштиту права припадника националних и етничких група и о дјелокругу рада самог министарства.Ово министарство је формирано при Влади Републике Црне Горе 1998.год. са циљем да врши послове управе који се односе на:праћење остваривања и заштиту права припадника националних и етничких група у дијелу њиховог националног,етничког,културног, језичког и вјерског идентитета;унапређивање међусобних односа националних и етничких група;даље унапређивање међуетничке толеранције у Републици,као и успостављање и одржавање несметаних контаката припадника националних и етничких група за Црну Гору;и врши друге послове које су му одређене у надлежности.

У досадашњем свом раду министарство је реализовало више пројеката на пољу унапређења заштите права националних и етничких група.Посебно треба нагласит одлуку о формирању Центра за очување и развој културе припадника националних и етничких група и др. законе.У склопу свога рада Министарство и припрема стратегију нове мањинске политике у Црној Гори.Једна од полазних предпоставки за демократску мањинску политику јесте уважавање реалности,односно чињенице да је Црна Гора друштвена и државна заједница у процесу политичког и државног конституисања и у трагању за својом легитимацијском основом.Распадање старе и настанак нове државе условљавају неусклађеност и недовршеност нормативног и институционалног система.С тога процес институционалне изградње представља један од приоритета реформи у Црној Гори.
Механизми заштите уставом и законима гарантованих права припадницима мањинских заједница најслабија је тачка мањинске заштите у Црној Гори.С обзиром да је ова заштита у многоме и политичко питање зависна је од међусобног односа политичких снага, последице на заштиту мањина су следеће:
- одсуство промишљене мањинске политике у којој се одлуке о статусу и заштити мањинских заједница прилагођавају прије свега дневно политичким потребама
- одржавање етнонационалистичких и централистичких тенденција у политичком животу,у култури и у свијести већине становника Црне Горе додато отежава мањинску заштиту.
Да би се статус мањинских заједница регулисао примјерно структури и потребама,али и идеалима демократије, потребна је политика која би полазила од следећих елемената:
- демократија,људска права и права мањинских заједница,
- поштовање посебности сваког етничког идентитета,али и мултиетничности,
- сарадња и суодлучивање мањинских заједница
- децентрализација власти
Постоји потреба да се статусу и мањинској заштити приђе практично-а не напред изложеним вриједностима. И ако је ријеч о комплексу економских, друштвених, историјских, етничких и политичких фактора,требало би поћи од успостављања одговарајућег правног оквира.Отуда је и пажња Министарства била умјерена на израду нацрта Закона којим би се дефинисао статус мањина у Црној Гори.Први корак у том правцу морају бити одговарајуће уставне промјене.При томе треба имати на уму да је закон нужан елеменат у животу модерне државе.Њиме се утврђују институције и процедура владања али и норме за понашање индивидуа и група.
Мањинска политика значи читав сет политичких и правних докумената и стандарда.
Посебно болне ће бити промјене навика и мишљења.То није могуће преко ноћи.Неопходно је настављање процеса демократизације и изградње вишепартијског парламентаризма,уз укључивање политичких странака које представљају мањинске заједнице.
Просес изградње међуетничког повјерења је дуготрајан и подразумијева испуњење бројних предуслова међу којима су:
- признавање и уважавање права мањинских заједница на самоидентификацију,
- омогућавање партиципације мањина у власти,државним институцијама,
- законско регулисање права и слобода мањинских заједница и успостављање ефикасних механизама заштите.
Према томе пореблем регулисања статуса мањина је ту и не треба бјежати од тога то је наша стварност и треба се суочити са тим.Црна Гора има олакшавајућу околност што мањине нијесу свој статус покушавале да ријеше оружијем већ демократским средствима што сада треба валоризовати адекватном законском регулативом

ШАХМАНОВИЋ ОРХАН

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?