Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржан Округли сто на тему: "Развој Стратегије Владе РЦГ према мањинама"

Објављено: 05.06.2006. 23:00 Аутор: Насловна страна
Пројекат за етничке односе (ПЕР) чије је сједиште у САД-у, у сарадњи са Министарством за заштиту права припадника националних и етничких група, организовао је у Колашину од 2. до 3. јуна 2006. године други округли сто, у оквиру иницијативе за израду стратегије Владе према мањинама у Црној Гори. Округли сто је одржан уз финансијску подршку Британске амбасаде у СиЦГ.

У расправи су учествовали државни функционери, представници парламентарних партија и мањинских заједница, домаћи и страни експерти из области заштите мањинских права, као и стране дипломате.

Главна тема о којој се дискутовало била је имплементација Закона о мањинским правима и слободама, са посебним акцентом на формирање националних савјета. Преовлађујући је био став да треба убрзати активности на њиховом формирању, чиме би се добри међуетнички односи у Црној Гори даље унапређивали. У том контексту је закључено сљедеће:
Треба охрабрити Скупштину Црне Горе да усвоји нове изборне законе што је могуће прије, имајући у виду одредбе Закона о мањинским правима и слободама.
Министарство за заштиту права припадника националних и етничких група треба да, у склопу израде Стратегије за мањине у Црној Гори, интензивирају активности на изради правила о оснивању националних савјета, уважавајући специфичности сваке мањине. Нацрт правила треба ставити на увид учесницима, када он буде готов.
Законом је прописан максималан број чланова националних савјета, док би правила требало да прописују најмањи број чланова.
Правилима треба да буде уређено учешће представника невладиних организација и интелектуалаца у раду националних савјета. Организације и појединици који партиципирају у националним савјетима треба да покажу своју дуготрајну повезаност са одређеном мањином и посвећеност унапрјеђењу права мањина и људских права.
Држава би требало да настоји да чланови савјета буду што аутентичнији и репрезентативнији представници одређене мањине, поштујући одредбе Закона о мањинским правима и слободама (као могуће рјешење је предложено да 50%+1 од укупног броја чланова савјета буду са мањинске листе).

Учесници су се сагласили о пружању неопходне помоћи Министарству за заштиту права припадника националних и етничких група у изради критеријума за формирање националних савјета.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?