Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПРЕСС РЕЛЕАСЕ: ПОЧЕТАК ПРИМЈЕНЕ ЗАКОНА О УПРАВЉАЊУ ОТПАДОМ

Објављено: 24.12.2009. 17:49 Аутор: Насловна страна
Министарство уредјења простора и заштите животне средине организовало је данас пресс конференцију поводом почетка примјене Закона о управљању отпадом од 1. јануара 2010. године, а који успоставља односе у оваој области на начин који је усклађен са ЕУ стандардима и директивама. На тај начин ће се питања селективног прикупљања отпада, рециклаже и одлагања отпада уредити тако да ће обезбиједити адекватно функционисање депонија и висок ниво заштите животне средине.

На пресс конференцији су говорили помоћник министра уредјења простора за област заштите животне средине Синиша Станковић, шеф одсјека за координацију активности у области комуналних дјелатности Игор Јовановић и директорица Националне јединице за имплементацаију пројеката Јадранка Војиновић.

На конференцији за штампу је, осим о самом закону, било ријечи и о томе које је све предуслове потребно обезбиједити на државном а посебно општинском нивоу за његову ефикасну примјену укључујући финансијска средства, потребу дефинисања локација, израду пројектне документације, као и обавезе на рјешавању имовинско правних односа и стварању потребних просторно-планских претпоставки за добијање одговарјућих сагласности и дозвола за изградњу депонија као и о томе шта је до сада урадјено.

Речено је и да су, изузев Главног града, остале локалне самоуправе имале одредјених потешкоћа да обезбиједе све неопходне предуслове за пуну примјену Закона о управљању отпадом, на првом мјесту због чињенице да су локалне самоуправе у Црној Гори, биле, а и даље су суочене са значајним кадровским и финансијским лимитима, те да је за ефикасну примјену овог закона потребно дефинисати локације за успостављање центара за третман отпада који обухватају и депоније и центре за селектирање и прирпему појединих врста отпада за рециклажу, осавременити рад јавних комуналних предузећа, организовати ефикаснији систем селктивног прикупљања отпада, санацију постојећих одлаглишта, итд. На другој страни, истакнуто је и то да се почетак примјене Закона у контексту проблема које имају локалне самоуправе, треба схватити као мотив више да се крене још снажније у стварању претпоставки за његову примјену.

Влада Црне Горе је, са друге стране, управо због наведених проблема, преко министарстава надлежних за област заштите животне средине и финансија, предузела низ активности које имају за циљ да се помогне општинама у стварању услова за испуњење утврђених обавеза. Наиме, за израду пројектне документације за изградњу регионалних санитарних депонија и ревизију припремљених документа обезбијеђено је близу 1,6 милиона из средстава капиталног буџета и око 200 хиљада донаторске помоћи.

Формирана је и посебна Национална јединица за имплементацију пројеката, Процон чији задатак је пружање неопходне логистичке подршке општинама у реализацији ових пројеката и комуникацији са међународним финансијским институцијама. Такође, закључивањем Уговора о кредиту са Европском
инвестиционом банком, у вриједности од 27 милиона , и обезбјеђењем гранта у оквиру претприступних фондова Европске уније ИПА, у износу од 4,0 милиона , Влада је помогла у стварању финанијских претпоставки за изградњу планираних депоња.

Тренутна ситуација је таква да се приводи крају израда главних пројеката за четири депоније, на основу којих ће се расписати тендери за избор извођача радова. За три од њих створене су и просторно планске претпоставке да се уђе у реализацију изградње депонија. За депонију у Бару, која ће се градити по систему пројектуј и изгради припремљена је тендерска докментација за избор пројектаната и извођача радова. У Пљевљима се одустало од првобитне локације депоније, за коју је рађен дио пројектне документације, и ушла у поступак одређивања нове локације. У Подгорици је већ двије године у функцији депонија намијењена потребама Главног града и општина Цетиње и Даниловград.

ИНФОРМАЦИЈА- СТРАТЕШКИ МАСТЕР ПЛАН ЗА УПРАВЉАЊЕ ОТПАДОМ:

Влада Црне Горе је, прије него је усвојила предлог Закона о управљању отпадом усвојила документ Политика упрваљања отпадом у Црној Гори и Стратешки мастер план за управљања отпадом који се прије свега односе на изградњу регионалних санитарних депонија с циљем стварања претпоставки за рјешавање проблема неадекватног одлагања отпада као једног од горућих проблема у овој области. Управо су у Стратешком мастер плану дефинисане приоритетне активности чија реализација треба да омогући успјешну имплементацију Закона о управљању отпадом. Поред овог циља, реализација ових стратешких документа омогућиће организовано селективно прикупљање отпада, санацију и рекултивацију постојећих одлагалишта, управљање посебним врстама отпада, као и кадровско и техничко јачање комуналних предузећа која обављају послове прикупљања, одвожења и депоновања отпада.

Стратешким мастер планом за управљање отпадом на републичком нивоу предвиђена је изградња осам, односно седам регионалних санитарних депонија у Црној Гори у зависности од рјешења које ће бити за општину Херцег Нови. Свако подручје са којег се сакупља отпад опслуживаће једна међуопштинска санитарна депонија, изграђена у складу са нашим прописима, односно захтјевима садржаним у директивама ЕУ о депонијама.

Стратешки мастер план за управљање отпадом је предвидио да је за превазилажење најважнијих проблема у Црној Гори везаних за управљање отпадом, до 2014. године потребно инвестирати око 120 милиона и то у изградњу седам регионалних санитарних депонија, санацију постојећих одлагалишта, набавку опреме и средстава за бољу техничку опремљеност јавних комуналних предузећа, за рјешавање питања одлагања опасног отпада, а израдом пројектне документације за изградњу депонија за конкретне локације, дошло се до прецизнијих података о потребним средствима за њихову изградњу.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?