Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Први састанак Управног одбора Стратешког партнерства за велики еко-систем Медитерана (ЛМЕ)

Објављено: 17.02.2010. 21:45 Аутор: Насловна страна
Министар уређења простора и заштите животне средине Бранимир Гвозденовић отворио је Први састанак Управног одбора Стратешког партнерства за велики еко-систем Медитерана (ЛМЕ) у оквиру Медитеранског акционог плана Програма за животну средину Уједињених Нација (УНЕП/МАП). Министар Гвозденовић је изразио задовољство чињеницом да се први састанак Управног одбора и радионица посвећена презентацији Стратешког партнерства за велики екосистем Медитерана одржавају управо у Црној Гори, нарочито узимајући у обзир чињеницу да данашњи састанак означава почетак бројних пројектних активности које треба да потпомогну остварењу заједничке визије чистог, здравог и у својој љепоти јединственог Медитерана. Управо овај регион, који је колијевка најзначајнијих достигнућа савременог човјека то и заслужује, а одговор свих релевантних субјеката мора бити одлучан, ефикасан, и безрезерван.

Заштита мора и обалног подручја представља један од најзначајнијих елемената политике заштите животне средине Црне Горе. У том смислу сарадња са Медитеранским акционим планом у оквиру Програма Уједињених нација за животну средину (УНЕП) и имплементација Барселонске конвенције је од посебног значаја. У контексту имплементације стратешких приоритета у региону Медитерана, за Црну Гору су посебно значајне пројектне активности у области интегрисаног управљања обалним подручјем Средоземља, заштите и одрживог управљања заштићеним обалним и морским подручјима, редукције загађења из копнених извора, нарочито кроз изградњу система за третман отпада и отпадних вода, и санације загађења на тзв црним тачкама.

Полазећи од потреба медитеранских држава, од 2004. године уложени су значајни напори на изградњи оквира за успостављање Стратешког партнерства за велики еко-систем Медитерана, као инструмента који треба да омогући реализацију тако дефинисаних приориетних потреба. За реализацију активности у оквиру регионалне компоненте Стратешког партнерства обезбијеђена су значајна средства од стране Глобалног фонда за животну средину, у износу од око 12 милиона УСД, док су кроз подршку релевантних агенција и министарстава Италије, Шпаније, Француске, и других партнера обезбијеђена и додатна средства у износу од око 38 мил УСД. Истовремено биће припремљен преглед могућих инвестиција у инфраструктуру у животној средини путем реализације инвестиционе компоненте у сарадњи са Свјетском банком.
У уводном дијелу састанка говорили су замјеник координатора УНЕП/МАП-а Марија Луиса да Силва Мејиах и менаџер Стратешког партнерства Ивица Трумбић.

У поподневном дијелу чланови Управног одбора разматраће полазни извјештај којим се дефинише улога појединих партнера, пројектне активности и буџет, као и могућности повезивања Стратешког партнерства са иницијативама и програмима сарадње који имају за циљ унапрјеђење стања мора и обалног подручја, нарочито ЕУ Иницијативе ХОРИЗОН 2020 за деполуцију Медитерана. У наставку састанка размотриће се конкретни пројекти који ће бити реализовани у појединим медитеранским државама, као и пројектима регионалне и прекограничне сарадње. Биће размотрене и активности које су инициране од стране Црне Горе, посебно у области интегрисаног управљања прекограничним обалним подручјем између Црне Горе и Албаније, укључујући примјену инструмената интегрисног управљања у контексту израде просторно планске документације, управљање заштићеним обалним подручјима, као и могућности за пружање подршке у изради пројектне документације за постројења за третман отпадних вода.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?