Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Састанак на тему високопатогене авијарне инфлуенце у Европи

Објављено: 02.03.2006. 22:56 Аутор: Насловна страна
Састанак на тему високопатогене авијарне инфлуенце у Европи

У Паризу, у сједишту ОИЕ, 27. и 28. фебруара 2006. године је одржан састанак на тему
"Сузбијање високопатогене авијарне инфлуенце у Европи". Састанак, којем су присуствовали ЦВО-и из око 50 земаља европског региона, и неких сусједних земаља, организовала је Регионална Комисија ОИЕ за Европу. Испред Црне Горе, састанку је присуствовао Директор Ветеринарске управе, др Иван Поповић.

Експерти су се састали да би процијенили тренутну ситуацију по питању ширења високопатогеног соја вируса авијарне инфлуенце Х5Н1 у региону Европе и да би дефинисали заједнички приступ у сузбијању болести.

Узимајући у обзир да је преношење вируса Х5Н1 на велике раздаљине преко миграторних птица могуће и да се зараза већ проширила на домаћу живину у неколико земаља и да је ширење заразе на домаћу живину у другим европским и сусједним земљама веома вјероватно и да се може и повећати доласком у Европу инфицираних птица из Африке и са Средњег истока на прољеће.

Учесници састанка се слажу да све земље на свијету треба да сузбијају вирус, без обзира на своје националне економије, јер само једна земља која не врши сузбијање може озбиљно угрозити остатак планете. У том смислу, ветеринарске службе свих земаља свијета се сматрају директно одговорним за израду и спровођење политика које се односе на превенцију и сузбијање болести животиња.

Учесници састанка ургирају код свих земаља чланица Регионалне Комисија ОИЕ за Европу да подрже Декларацију са Конференције у Пекингу која се односи на ветеринарске мјере које треба предузети у сузбијању авијарне инфлуенце и припрему ванредних планова у складу са међународним стандардима, смјерницама и препорукама.

Ови стандарди посебно инсистирају на здравственој политици заснованој на ланцу управљања који дозвољава проток информација на горе, од терена до врха, и инструкција од врха до базе, уз истовремено обезбјеђење одговарајућих буџетских средстава потребних за ефикасну примјену ветеринарских прописа на националном нивоу.

Учесници састанка су такође нагласили да је ефикасност ветеринарских служби посебно везана за испуњавање стандарда ОИЕ и да се њихов капацитет одређује процјенама које су извршене на добровољној основи под покровитељством ОИЕ.

Као могућност у одређеним случајвима, разматрана је и вакцинација ради сузбијања обољења. Само вакцинација извршена уз ефикасан мониторинг може резултирати искорјењивањем обољења. Осим тога, указано је и на потребу стварања одговарајуће стратешке залихе вакцина против Х5Н1 соја, уз одговарајућа пропратна средства за вакцинацију. Вакцине морају испуњавати ОИЕ стандарде квалитета за производњу вакцина.

Састанак је закључен снажним апелом Европској комисији и међународним донаторима за подршку лабораторијама Источне Европе ради убрзавања процедура тестирања у идентификацији авијарне инфлуенце код животиња.


УЧЕСНИЦИ САСТАНКА НА ТЕМУ ВИСОКОПАТОГЕНЕ АВИЈАРНЕ ИНФЛУЕНЦЕ У ЕВРОПИ ПРЕПОРУЧУЈУ

1. Да све земље чланице регионалне Комисије ОИЕ за Европу подрже декларацију са Конференције у Пекингу која се односи на ветеринарске мјере које треба предузети за сузбијање авијарне инфлуенце.
2. Да све земље чланице регионалне Комисије ОИЕ за Европу припреме планове за ванредне ситуације у складу са међународним стандардима, смјерницама и препорукама а нарочито оних од ФАО и ОИЕ
3. Да ти планови за ванредне ситуације обухвате нову легислативу и прописе који омогућавају успостављање националног ланца управљања, механизма за накнаду штете власницима живине и, уколико је потребно, одговарајуће стратешке залихе вакцина против Х5Н1 соја, уз одговарајућа пропратна средства за вакцинацију.
4. Да у одређеним ризичним земљама или ситуацијама, мјере раног узбуњивања, раног откривања, затварање и стампинг оут нијесу довољне да ограниче ширење вируса и у случају посебних, високоризичних ситуација, може се примијењивати стратегија вакцинације у складу са препорукама ОИЕ/ФАО.
5. Да ветеринарска служба мора бити директно одговорна за превенцију и сузбијање авијарне инфлуенце.
6. Да земље које то желе могу да припреме инвестициони досије за јачање ветеринарске службе, узимајући за циљ испуњавање стандарда ОИЕ у погледу квалитета ветеринарске службе.
7. Да се недостаци у стандардима утврђују процјенама које се врше на добровољној основи под покровитељством ОИЕ и уз подршку ФАО и донатора, помоћу ПВС средства, које ће се у земљама чланицама сматрати и развојним средством.
8. Да се захтјеви за финансирање упућени владама и донаторима утврђују кад год је то потребно, узимајући у обзир недостатке у стандардима запажене током процјена које су извршене средством ПВС, у складу са ставом донатора током Конференције у Пекингу у јануару 2006.
9. Да се стратегије превенције и сузбијања авијарне инфлуенце осмисле узимајући у обзир међународне и регионалне механизме под покровитељством ОИЕ, ФАО и ЕЗ.
10. Да се ФАО/ОИЕ ГФ-ТАДс Споразум за Европу примијени без одлагања.
11. Да се хитно формира регионални ОИЕ/ФАО здравствени центар у оквру ОИЕ Регионалног представништва, као што је дефинисано на Конференцији у Пекингу, како би се нарочито пружила подршка земљама у сузбијању авијарне инфлуенце у блиској сарадњи са ЕЗ.
12. Да се средства за сузбијање авијарне инфлуенце код животиња која су донатори обећали током Конференције у Пекингу, укљућујући и ЕЗ, додијеле на глобалном, регионалном и националним нивоима.
13. Да се земље Источне Европе које нијесу чланице ЕУ а налазе се на границама са другим континентима сматрају браниоцима на првој линији фронта и да им на захтјев друге земље, Свјетска банка, и ЕЗ пруже подршку у сузбијању болести животиња у области квалитета ветеринарске службе, дијагностичких капацитета, израде вакцине и ветеринарске инфраструктуре.
14. Да откривање високопатогеног Х5Н1 код дивљих птица не резултира усвајањем ограничења трговине живином и живинским производима у складу са стандардима ОИЕ Кода за копнене животиње.
15. Да земље извјештавају ОИЕ о откривеним случајевима високопатогеног вируса Х5Н1 код дивљих птица и о мјерама извршеним за спрјечавање преношења болести на домаће птице. ОИЕ ће земљама чланицама предложити нове чланове Кода за копнене животиње везано за пријављивање случајева авијарне инфлуенце код дивљих врста.
16. ОИЕ ће завршити рад на изради смјерница о надзору над дивљим птицама у сарадњи са ФАО, укључујући и улогу врста попут голубова.
17. Да ОИЕ изврши процјену постојећег поглавља о производњи ветеринарске вакцине и развије смјернице за имплементацију и управљање програмима вакцинације против авијарне инфлуенце. Ове смјернице ће поново бити разматране на свјетској конференцији ОИЕ/ФАО/ЕЗ о вакцинама против авијарне инфлуенце 2006. године. Остали потенцијални донатори се позивају да подрже и учествују на овој конференцији.
18. Регионална Комисија ОИЕ за Европу охрабрује формирање референтне лабораторије за авијарну инфлуенцу у Владимирској области, Русија. Од ЕЗ се тражи да подржи овај пројекат.
19. Ове препоруке ће се дати на усвајање на сљедећој регионалној конференцији ОИЕ за Европу, као и донаторима који су се обавезали за допринос током Конференције у Пекингу.




Да ли вам је садржај ове странице био од користи?