Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање Ветеринарске управе

Објављено: 24.07.2007. 00:05 Аутор: Насловна страна
Уобичајено, као и више година уназад и ове године опет се деси јулска фатаморгана. После сиде крава, тиграстих комараца, опасних змија и којечега још измишљеног да би угрозило веома успјешну туристичку сезону, појави се и прича око система безбједности хране. Овај пут, од наше инспекторке, која ваљда несвјесно, не знајући да је вјероватно инструмент у нечијим рукама, изнесе толико нетачних и исконструисаних ۥۥподатакаۥۥ против својих колега и своје државе, да , просто смо сигурни, ни она сама у њих апсолутно не вјерује, па смо због истинитог информисања јавности у обавези да саопштимо следеће :

Када је било јасно да од формирања Агенције за безбједност хране нема ништа, пропадоше нечији снови о мјесту директора агенције, па одједном више не ваља ништа, а поготово Министарство пољопривреде, Ветеринарска управа, инспекција, лабораторије, радна група за израду закона, малтене све. Неће бити. Ипак, у нечему се слажемо, текст Закона о безбједности хране је добар, како рече Драшковићева. Све остало што је рекла је њена чиста илузија или смишљена авантура, да себи да мало значаја. О томе какав је Закон о безбједности хране, говоре многе похвале са релевантних адреса, између осталог и УСАИД-а, цитирамо: ''Нарочито нас радује што видимо да су приликом израде нацрта коришћена најновија међународна сазнања и смјернице у области безбједности хране, што овај Закон чини једним од најмодернијих у региону па и шире''. Овоме не треба коментар.

Највише говори о паду система контроле хране, иако се ради само о надограђеном, систему контроле, у складу са захтјевима ЕУ.

Оцјењивачка мисија генералног директората за храну и потрошаче ЕУ (ДГ Санцо) је током контроле 2006.г. из области безбједности хране животињског поријекла, оцијенила да је ветеринарска управа стручно и кадровски оспособљена за испуњење свих захтјева из своје надлезности на путу интеграција у ЕУ. Такође су оцијенили да постојећи систем рада ветеринарске инспекције треба унаприједити кроз доношење планова инспекцијских контрола, планова узорковања хране и писаних инструкција, јер је неприхватљив био дотадашњи систем контроле, по потреби, стихијски, ад хок. Овај препоручени систем контроле је и примијењен почетком ове године и већ даје много боље резултате од предходног. Систем садашњег узимања узорака за лабораторијску контролу приликом увоза, не познаје увознике ни њихове објекте, већ редослед пошиљке по врсти робе и ризику, диктира количину узетих узорака. Увозник, а ни инспектор не знају коме ће бити узоркована роба, што апсолутно искључује могућност субјективне процјене и евентуално гледања кроз прсте. Наравно, инспектори могу уколико посумњају у било какву неисправност пошиљке, увијек и мимо плана узети неограничен број узорака.

У протеклом периоду од 2004.године до данас у Црну Гору је увезено 8690 пошиљки животиња и производа животињског поријекла од којих је упућено на лабораторијску провјеру 2815 (33 %) узорака, а препоручени проценат, од стране ЕУ је само за сумњиве пошиљке, максимално 10%. Укупан број неисправних пошиљки је 13 (0,15%) што указује на чињеницу да се у Црну Гору увозе предходно провјерена и висококвалитетна храна, искључиво из објеката регистрованих за ЕУ. Ако се узме у обзир и стриктно извршавање плана рада сваког инспектора понаособ, са сигурношћу можемо тврдити да је садашњи систем контроле побољшао ефикасност рада ветеринарске инспекције, о чему ће јавност бити благовремено обавјештавана као и до сада.

Спочитава се о дозволама за увоз хране, које нико не издаје у Црној Гори. Ветеринарска управа Црне Горе је једини надлежни орган управе који издаје рјешења о непостојању ветеринарско-санитарних сметњи за увоз пошиљки животињског поријекла. Од формирања ове управе, у децембру 2004.године, никакви министри не издају оваква рјешења о увозу па самим тим није ни могло бити, апсолутно никаквих политичких ни неких других дилова са увозницима.

Ветеринарска управа оваква рјешења издаје на захтјев увозника када комисијски утврди да не постоје сметње за увоз, искључиво из објеката регистрованих од стране комисије ЕУ, и из земаља непосредног окружења (Србија , Босна и Хрватска) из објеката регистрованих за извоз. Критеријуми којима се руководи Ветеринарска управа су искључиво стручна сазнања о епизоотиолошкој ситуацији у земљи поријекла робе, извозничком броју објекта издатом од комисије ЕУ, као и подаци о увознику и његовом испуњавању услова да увезену робу ускладишти и с њом поступа по закону. Сматрамо, да су наши критеријуми најстрожији у региону, што говори и податак да смо за протекле двије године одбили више захтјева за увоз него у предходном периоду. Истовремено је комисија Ветеринарске управе чији је и Драшковићева стални члан, регистровала у Црној Гори 36 објеката за извоз у треце земље са ознаком МНЕ, који своје производе несметано извозе са сертификатом Ветеринарске управе Црне Горе.

Констатација да је дошло до пада кадровског потенцијала просто је злонамјерна. Ако се има у виду да је Ветеринарска управа у моменту формирања имала запослена три савјетника, а данас их има шест, да је формирана јединица за идентификацију и регистрацију животиња са четири запослена, да су два ветеринарска инспектора отишли да се баве приватном ветерином, а да је један инспектор дошао у управу из Министарства здравља. У међувремену, од формирања Ветеринарске управе, специјализацију је завршило или чека одбрану рада 7 ветеринара из области које до сада нијесмо имали: заразне болести, технологија намирница, фармакологија, европске интеграције, ветеринарски прописи. Ове чињенице говоре да се едукација кадрова одвија интезивно, али очито то некоме смета. Чињеница да сада сви инспектори имају своје канцеларије, своје рачунаре и комплетну биро-опрему, мобилне телефоне са међусобно бесплатним разговорима и плаћеним рачунима, потпуно су реновиране све канцеларије ветеринарских инспектора, набављено 14 возила за инспекторе, тако да сада сваки инспектор има своје службено возило са количином горива са којом могу да несметано обављају посао, довољно говори о томе колико је ова инспекција напредовала.

Што се тиче лабораторијских капацитета, истичемо да је у Специјалистичку ветеринарску лабораторију уложено у овом периоду преко милион еура, да је она кадровски ојачала и да је од шест нивоа акредитације достигла четири, а веома брзо се очекује и потпуна акредитација. У Институт за јавно здравље се улажу велика финансијска средства за куповину најсавременије опреме, док ЦЕТИ посједује ИССО стандард 170025. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је донијело Правилник о мониторингу резидуа у зивотињама, намирницама животињског поријекла и храни за животиње, те мониторинг резидуа за 2007. годину, који је достављен и ЕУ комисији ДГ Санцо на основу чега се Црна Гора први пут нашла на позитивној листи земаља који контролишу ове штетне материје у складу са ЕУ прописима ЦОММИССИОН ДЕЦИСИОН 16.05. 2007.г. и на основу чега очекујемо и да нам региструју пет објеката за извоз у ЕУ, што ће бити велики корак напријед на даљем путу Црне Горе у ЕУ.
На питање наше инспекторке : Гдје је бразилска свињетина? одговарамо директно, у Македонији, Албанији, Босни, Хрватској, Словенији, Италији и другим чланицама ЕУ гдје се увози без икаквих дозвола. Нема је дакле само у Црној Гори. Зар то не говори довољно о нашем можда и претјераном опрезу када је увоз намирница животињског поријекла у питању? Одговорно тврдимо да Ветеринарска управа није дала сагласност за увоз свињског меса из Бразила које помиње наша инспекторка, већ је Рјешењем бр. 060-323/05-205-186/2 одбила захтјев за увоз овог меса, због тренутне тадашње неповољне епизоотиолошке ситуације у Бразилу- појаве свињске куге(ОИЕ раппорт Вол.19-Но 12). Што се тиче сумњи да је у бесцаринској зони Луке Бар долазило до шверца овог меса и снадбијевања наше месне индустрије, по налогу Министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Милутина Симовића лично је директор управе свој први радни дан у новоформираном органу управе, дакле 01.12.2004.г. са двојицом искусних инспектора Браниславом Јововићем и Миланом Крагуљем посјетио Луку Бар и установио да је на контејнерском терминалу у бесцаринској зони, уз присуство радника обезбјеђења Луке, полиције и царинске службе, и двадесетчетворосатног видеонадзора, апсолутно немогућа било каква манипулација са робом из контејнера. Исто тако је утврђено да је по наређењу инспекторке Драшковић сваки контејнер у транзиту отваран, што никада није рађено ни у једној земљи на свијету, а имало је и негативне ефекте за Црну Гору као транзитну дестинацију. Са контејнера је скидана оригинална пломба. Од формирања Ветеринарске управе контејнери се не отварају, већ као и у цијелом свијету, са оригиналном пломбом пролазе кроз Црну Гору уз контролу документације на уласку и изласку из Црне Горе. Од тада нема више проблема. Што се тиче количине робе у контејнеру они нису мјерени приликом доласка у Луку Бар, па с обзиром да су у међувремену прошли неколико земаља не може се тврдити да је неко у Црној Гори шверцовао ово месо, а пломбе су биле неоштећене. Уколико наша колегиница зна да је неко то радио и за кога, зашто то није тада пријавила полицији, јер је инспектор самосталан у раду, већ је чекала да прође оволико времена. Зашто барем сада не саопшти прецизна имена тих лица? Ми таква сазнања немамо.

Грађани Црне Горе треба да знају да је храна животињског поријекла коју купују у регистрованим објектима апсолутно прегледана по свим прописима и стандардима, да је одличног квалитета, и да могу спокојно да је користе у исхрани.

Одговорно тврдимо да је сва сировина која се налази у процесу производње у нашим месним индустријама прегледана на максималном нивоу и да су наши производи такви, да ће ускоро моћи да иду и на тржиште ЕУ, на жалост многих злобника којима је једини циљ да успоре Црну Гору на путу у развијени свијет.

Ветеринарска управа очекује да се хитно пронађе системски одговор на овакво непримјерено понашање радника у државној управи.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?