Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Директор Ветеринарске управе Иван Поповић учествовао на 76 Годишњој Генералној Сједници ОИЕ- Међународне Организације за заштиту здравља животиња

Објављено: 03.06.2008. 16:21 Аутор: Насловна страна

У Паризу је од 25-30 маја одржана 76. Годишња Генерална Сједница ОИЕ- Међународне Организације за заштиту здравља животиња, на којој је учествовало око 600 представника из 172 ОИЕ земље чланице, а учешће су узели и представници Свјетске банке, Цодеx Алиментариус, WТО- Свјетске Трговинске Организације, ФАО- Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду , WХО- Свјетске Здравствене Организације, ЦВМА (Цанадиан Ветеринарy Медицал Ассоциатион)- Удружења ветеринара Канаде, WВА (Wорлд Ветеринарy Организатион)- Свјетске Организације Ветеринара, ИЦММ (Интернатионал Цоммиттее оф Милитарy Медицине)- Међународни Комитет за војну Медицину, WСПА (Wорлд Соцциетy фор протецтион Анималс)- Свјетско Удружење за заштиту животиња, ИАБС (Интернатионал Ассоциатион фор Биологицалс)- Међународно Удружење Биолога, ИЕЦ (Интернатионал егг Цоммиссион), ИПЦ (Интернатионал Поултрy Цоунцил), ИЛРИ (Интернатионал Ливестоцк Ресеарцх Институте) и других медјународних организација.

Медјународни комитет је одобрио листу земаља или зона које су се кандидовале за признати здравствени статус по питању следецих болести: БСЕ- бовина спонгиоформна енцефалопатија, ФМД- слинавка и шап, ЦБПП- контагиозна бовина плеуропнеумонија и куга говеда. Генерални директор ОИЕ Бернард Валлат је нагласио да је процјена захтјева вршена у складу са демократским процесима у које су били укључени медјународни експерти као одабрани цланови ОИЕ Научне Комисије за болести животиња.
Ове године ОИЕ је признала значајан број земаља или зона слободних од БСЕ.
ОИЕ је једина свјетска организација која прихвата, односно додјељује службено слободан статус од одредјених заразних болести, укљуцујуци и БСЕ.
Пет нових чланица или зона су признате као слободне од ФМД са или без вакцинације, а 13 слободних од говедје куге.

Медјународни комитет је ставио акценат на везу измедју борбе против глади у свијету и борбу против болести животиња, нарочито у земљама у развоју, а самим тим између сигурности хране и здравља животиња. Истакнута је значајна улога ОИЕ у систему безбједности хране на нивоу производње.

Делегати су усвојили Резолуцију у којој се захтијева од чланица да пријављују жариста ХПАИ и међусобно размјењују биолоски материјал и податке са међународном научном заједницом. Чланице су позване да користе ОИЕ/ФАО ОФФЛУ мрежу за прикупљање и прослеђивање информација, што омогућава рану припрему вакцина. Истакнута је обавеза свих ОИЕ референтних лабораторија да прикупљају, обрађују, анализирају и прослеђују епидемиолошке податке о болестима из своје надлежности.

Пријава жариста болести је значајно побољшана уводјењем WАХИС система (Wорлд Анимал Хеалтх информатион Сyстем) 2006. године, а прикупљене информације о здравственом статусу зивотиња преко WАХИД базе података су доступне свима у свијету.

Током састанка је поднијет извјештај о посјетама ветеринарским службама 54 земље у циљу побољшања и унапријеђења система здравља животиња.
У складу са препорукама ОИЕ Комисије за Биолошке стандарде, у регистар цертификованих дијагностичких китова од стране ОИЕ укључена су следећа дијагностичка средства: БиоЦхек Авиан Инфлуенза Антибодy тест кит произвођача БиоЦхек УК Лтд за серолошку дијагностику типа А авијарне инфлуенце код кокошака, ИQ 2000ТМ WССВ Детецтион анд Превентион Сyстем произвођача Генереацх Биотецхнологy Цорпоратион за дијагностику болести бијелих пјега код ракова и ПрионицсР- Цхецк WЕСТЕРН произвиђача ПрионицсР за постморталну дијагностику БСЕ код говеда.

Усвојени су споразуми о сарадњи са ИЕЦС (Интернатионал Цоунцил фор тхе Еxплоратион оф тхе Сеа), ИАТА (Интернатионал Аир Транспорт аАссоциатион), ИДБ (Интер- Америцан Девелопмент Банк) и WАЕМОУ (Африцан Ецономиц анд Монетарy Унион).
ОИЕ је такође потписала споразум са ИПЦ (Интернатионал Поултрy Цоунцил) и ИЦЛАС (Интернатионал Цоунцил фор Лабораторy Анимал Сциенце).

Учесници су чули излагања на двије техничке теме:
- Учешће малих фармера у програмима зравља животиња гдје је истакнута значајна улога малих фармера у надзору и раном откривању болести животиња болести

- Утицај приватних стандарда у међународној трговини животињама и њиховим производима
Делегати су дискутовали о једностраним стандардима приватних компанија по питању здравља и добробити животиња, без директне умијешаности државних органа.

На завршном састанку прецизиран је програм рада 2008-2010 године, админисративни и финансијски извјештај, изабрани су чланови комисија и уручени цертификати о здравственом статусу.
















Да ли вам је садржај ове странице био од користи?