Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обавјештење за јавност

Објављено: 27.02.2009. 16:53 Аутор: Насловна страна
Бјеснило је неизлечива болест људи, домачих и дивљих животиња, које се првенствено сузбија због заштите здравља људи.
У Црној Гори је дијагностиковано бјеснило код дивљих животиња у неколико случајева и ове године. То је такозвано силватично или шумско бјеснило, и присутно је углавном код лисица. Бјеснило се са дивљих или домаћих животиња преноси најчешће уједом. Вирус бјеснила се са мјеста уједа путем нерава преноси до мозга, послије чега лијечење нема ефекта.
Најчешћи преносиоци шумског бјеснила су лисице, које су највећи резервоари бјеснила и код нас, а пси и мачке код урбаног бјеснила. Бијесна лисица мијења своју ћуд, улази у насељена мјеста, дозвољава да јој људи приђу, напада и уједа псе, друге животиње и људе. Бјеснило код домаћих животиња у Црној Гори је регистровано у случајевима контаката домаћих са дивљим животињама обољелим од бјеснила.
У Црној Гори бјеснило код дивљих животиња је присутно углавном на сјеверу.
Вакцинација паса и мачака је основ за спрјечавање преношења бјеснила са дивљих животиња на домаће животиње и људе. То је и законска обавеза власника и држалаца животиња. Вакцинација се врши једном годишње, а вакцинацији подлијежу сви пси и мачке старији од три мјесеца. Из Буџета Ветеринарске управе су у складу са Оперативним програмом о здравственој заштити животиња обезбијеђена середства за набавку вакцина, а власници сносе трошкове извођења вакцинације.
У септембру 2008. године Ветеринарска управа је у сарадњи са Ветеринарском комором Црне Горе и Удружењем ветеринара мале праксе Црне Горе организовала дводневну бесплатну вакцинацију паса и мачака против бјеснила, поводом свјетског дана борбе против бјеснила.
Ветеринарска управа је успоставила ефикасан систем помоћу кога се може на брз и ефикасан начин, у року од неколико сати , дијагностиковати ова опасна заразна болест, што омогућава и брзо реаговање и предузимање неопходних законом прописаних мјера како би се спријечило ширење ове болести. То је условило да до сада сви случајеви бјеснила буду збринути и спријечено даље ширење и посљедице од ове болести.
Имајући у виду чињеницу да заразне болести дивљих животиња не познају границе, и да бјеснило код дивљих животиња представља регионални проблем, из Европског ИПА фонда су издвојена средства за финансирање пројекта "Подршка контроли и сузбијању бјеснила и класичне куге свиња" у земљама региона. С тим у вези је прошле недјеље у Бриселу, у организацији Директората за проширење Европске комисије одржан састанак директора Ветеринарских управа земаља из региона- Хрватске, Босне и Херцеговине, Србије, Македоније, Албаније и Косова, на коме је учествовао и директор Ветеринарске управе Црне Горе Иван Поповић. На састанку су изнијете досадашње активности по питању пројекта и договорена је даља сарадња између Управа земаља у региону, како би се пројекат одвијао синхронизовано у свим земљама региона.
Црна Гора је уз помоћ Делегације Европске Комисије у Подгорици припремила идејни предлог финансирања (Пројецт фицхе) и прије свих земаља у региону припремила нацрт пројектног задатка (Термс оф Референце). Пројекат у износу од 1,7 милиона еура има за циљ пружање помоћи у усклађивању постојећих прописа који регулишу превенцију, сузбијање и искорјењивање бјеснила и класичне куге свиња са прописима Европске Уније, јачање капацитета ветеринарске службе у дијагностици, мониторингу и контроли болести и оралну вакцијацију дивљих животиња против бјеснила и класичне куге свиња. Планирано је да се вакцинација против бјеснила спроведе дистрибуцијом вакцина из авиона, два пута годишње, како би се што боље покриле све области на којима са дивље животиње налазе, а недоступне су или тешко доступне људима. То значи да ће се извршити бацање из авиона мамаца који садрже вакцину и који када га лисице и друге дивље животиње које могу бити преносиоци бјеснила поједу, стварају имунитет против бјеснила, и не могу обољети, па не представљају опасност за ширење ове болести. Овај ефикасан начин сузбијаја бјеснила код дивљих животиња се спроводи и у развијеним земљама Европске Уније.
Пројекат је регионалног карактера и омогућиће да се плански и координисано приступи сузбијању бјеснила код дивљих животиња у региону. Очекује се да пројекат отпочне на јесен.
Ветеринарска управа упућује апел власницима паса и мачака, као и ловцима да своје псе редовно вакцинишу, у сопственом и у интересу заштите здравља људи и животиња. Имајући у виду да пси и мачке луталице могу представљати највечу пријетњу у преношењу бјеснила на људе, позивамо органе локлане самоуправе да предузму мјере из своје надлежности на збрињавању паса и мачака луталица у складу са Законом о заштити добробити животиња.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?