Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обавјештење поводом болести људи изазване вирусом грипа у Мексику и САД

Објављено: 30.04.2009. 20:30 Аутор: Насловна страна
Директор Ветеринарске управе Иван Поповић, делегат Црне Горе у Међународној организацији за заштиту здравља животиња- ОИЕ, добио је од генералног директора ове организације, Бернарда Валлата информацију о ставу ОИЕ о тренутној ситуацији по питању болести људи изазване А/Х1Н1 налик инфлуенци, која се појавила у Мексику и САД.

Ветеринарска управа ће и даље поступати у складу са препорукама и смјерницама ове и осталих међународних организација по питању ове болести.

Став ОИЕ по питању безбједности међународне трговине свињама и производима свињског поријекла

Париз, 28. април 2009. године С обзиром на то да је тренутни проблем здравља људи повезан са А/Х1Н1 описан као инфлуенца свиња, Свјетска организација за здравље животиња (ОИЕ) жели да даље разјасни чињенице са становишта здравља животиња, посебно у погледу безбједности међународне трговине свињама и производима свињског поријекла. ОИЕ исто тако наглашава да ће наставити да одговара на нове информације које пристижу са промјеном ситуације.

Информације које у овом тренутку посједује ОИЕ не указују на то да је појави инфлуенце у САД и Мексику претходила појава инфлуенце свиња.

За пар дана, научна испитивања која су тренутно у току, требало би да укажу на то да ли вирус који кружи међу људима има способност да инфицира животињске врсте попут свиња, кокошака и коња.

Није исправно називати ово обољење инфлуенца свиња. Вирус који кружи садржи генетске компоненте људског, птичјег и свињског поријекла. ОИЕ је предложила да се овај нови вирус назива сјеверноамеричка инфлуенца, користећи исти приступ у давању назива, као што је коришћен у случају азијске инфлуенце и шпанске инфлуенце које су се јављале у прошлости.

С обзиром на то да нема ниједног потврђеног случаја оболијевања међу животињама у зонама гдје је инфекција људи дијагностикована, није потребно уводити посебне мјере за међународну трговину свињама или производима свињског поријекла, нити сматрати да су потрошачи производа свињског поријекла изложени ризику од инфекције.

Најновија информација која слиједи, достављена националним делегатима 174 земље чланице и територије ОИЕ, укратко износи став ОИЕ-а по питању безбједности међународне трговине у контексту појаве ове инфлуенце.

Информација коју је Генерални директор доставио националним делегатима

Овим путем желим да вас обавијестим о тренутној ситуацији по питању болести људи изазване А/Х1Н1 налик инфлуенци, која се појавила у Мексику и САД. ОИЕ је мишљења да, с обзиром на то да вирус до сада није изолован из свиња или других животиња, назив инфлуенца свиња није одговарајућ. ОИЕ предлаже да се вирус назива сјеверноамеричком инфлуенцом, у складу са ранијим називима инфлуенце међу људима. Међутим, ова болест јесте генетски повезана са, између осталог, Х1Н1 инфлуенце свиња и ОИЕ апелује да се одмах почну научна испитивања како би се разјаснили извори и ризици које овај вирус носи у погледу ветеринарског јавног здравља и различитих врста животиња (свиње, живина и коњи).

Без обзира на то што ова болест код људи није само инфлуенца свиња, свјесни сте да инфлуенца свиња није на листи болести ОИЕ и тренутно не постоје разлози да се, у складу са ОИЕ Кодексом здравља копнених животиња, уведу трговинске мјере на увоз свиња или њихових производа. За сада не постоје докази да се вирус преноси храном а вируси инфлуенце А генерално нијесу отпорни на високе температуре.

У случају да се покаже да вирус који је повезан са тренутним обољењем код људи кружи међу животињама у зонама земаља које су пријавиле случајеве инфекције код људи, то треба пријавити ОИЕ-у као нову болест. По потреби, ОИЕ ће израдити званичне препоруке за спрјечавање и сузбијање свих идентификованих ризика по јавно здравље и здравље животиња, који потичу из узгоја и трговине.

Молимо да имате у виду да земља увозница има право да у сваком тренутку контактира земљу извозницу и изврши контролу ситуације у погледу увоза животиња или производа животињског поријекла (Одјељак 5, Мјере трговине, процедуре увоза/извоза и ветеринарске сертификације).

Бернард Валлат
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?