Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Поријекло робе

Објављено: 29.11.2004. 21:46 Аутор: Царинске информације
ПРАВИЛА О ПОРИЈЕКЛУ

Данас је веома мали број производа комплетно призведених у једној земљи .Због тога као и чињенице да су производи из разних земаља предмет различитих трансакција наметнула се потреба установљавања правила за утврђивање поријекла робе.
Не постоји међународно призната дефиниција поријекла робе али се може прихватити да је то њена економска националност.Да би стекла националност роба мора испунити одређене услове предвиђене правилима о поријеклу.
Правила о поријеклу установљена су националним законодавством и међународним споразумима.


НЕПРЕФЕРЕНЦИЈАЛНО ПОРИЈЕКЛО


Непреференцијално поријекло регулисано је чл.23 до 27.Царинског закона ("Сл. листРЦГбр.5/02).

Непреференцијално поријекло робе прописује се ради:
- примјене царинске тарифе, осим у случајевима робе која се увози из земаља са којима Црна Гора има склопљен уговор о слободној трговини,
- примјене других мјера утврђених одредбама посебних прописа из области
трговине робама
- издавања увјерења о поријеклу.

Роба поријеклом из једне земље је она роба која је у цјелини добијена или произведена у тој земљи укључујући и територијалне воде те земље.
Роба у чију је производњу укључено више од једне земље сматраће се поријеклом из земље у којој је прошла посљедње битно, економски оправдано оплемењивање (обрада, дорада, прерада) које доводи до нових производа или представља битну фазу производње.
Влада прописује ближе критеријуме за утврђивање поријекла робе из чл.1. овог закона, начин доказивања поријекла робе, начин издавања потврде и органе надлежне за овјеравање потврда о поријеклу.

Уредба за спровођење Царинског закона (" Сл.лист РЦГ" бр.15/03) регулише област непреференцијалног поријекла робе члановима 13.-29.
ПРЕФЕРЕНЦИЈАЛНО ПОРИЈЕКЛО

Преференцијално поријекло робе регулисано је чл. 28 Царинског закона (" Сл. лист РЦГ" бр.05/02)

Правила о преференцијалном поријеклу која роба мора задовољити да би стекла повољнији третман при увозу из земаља са којима Црна Гора има склопљен уговор о слободној трговини утврђују се тим уговорима.Правила о поријеклу за робу из земаља на које се, на основу једностране одлуке примјењују повлашћене царине утврђују се прописом који доноси Влада.

Уредба за спровођење Царинског закона (" Сл. лист РЦГ" бр. 15/03)регулише област преференцијалног поријекла чл.30.до 67.

Преференцијално поријекло робе се доказује путем подношења доказа о поријеклу робе чија употреба је договорена националним прописима( општа шема преференцијала) или међународним споразумима који одређују преференцијални третман.

Општа шема преференцијала

Ради спровођења прописа који утврђују мјере преференцијалног царинског третмана које Црна Гора примјењује у корист одређених држава, група држава или територија ( државе кориснице) следећи производи се убрајају у производе са поријеклом
Из држава корисница шпреференцијала:
а) производи који су у цјелини произведени у тој држави ( набројани су у чл. 37. Уредбе),
б) производи произведени у тој држави са израдом код које су били коришћени други материјали који нијесу обухваћени предходном тачком, под условом да су такви материјали довољно обрађени или прерађени.
Сматра се да су производи који нијесу у потпуности добијени у држави корисници довољно обрађени или прерађени ако су испуњени услови наведени у попису у прилогу 7б Уредбе.
Да би се утврдило да ли производ има поријекло државе кориснице није потребно утврђивати поријекло за неке елементе који би могли бити употријебљени приликом његове израде ( неутрални елементи). рописује
Општом шемом преференцијала обухваћени су:
- јединица квалификације ( чл.40.)
- дозвољено одступање( чл.41.)
- прибор, резервни дјелови и алат ( чл.42)
- гарнитуре( чл.43.)
- принцип територијалности (чл.45.)
- директан превоз (чл.46.)
- изложбе(чл.47.)
Поступак издавања увјерења о поријеклу, накнадно издавање, издавање дупликата, изјава на рачуну, овлашћени извозник, изузеци код доказивања о поријеклу, чување доказа о поријеклу, кумулација су питања која су обрађена члановима 49. до 61. Уредбе.
Увјерења о поријеклу робе се накнадно провјеравају по случајном узорку или када орган царинске службе оправдано посумња у аутентичност докумената или статус поријекла односних производа.
Начин издавања увјерења и начин овјеравања исправа које прате робу при извозу и увозу прописани су Уредбом о издавању увјерења и овјеравању исправа које прате робе при извозу или увозу ("Сл. лист РЦГ"бр.55/00) .
Упутством о начину издавања и овјеравању увјерења која прате робу при извозу у ЕУ (Сл. листРЦГ бр.02/01) прописује се начин издавања и овјеравања увјерења о поријеклу робе ЕУР 1 ради остваривања повластица предвиђених Одлуком Савјета Европске Уније о увођењу изузетних трговинских повластица које се односе на нашу земљу .


ЦРНОГОРСКИ ПРОПИСИ О ПОРИЈЕКЛУ


- Царински закон (" Сл.лист РЦГ "бр.07/02),
- Уредба за спровођење царинског закона ( "Сл.лист РЦГ "бр.15/03),
- Уредба о издавању увјерења и овјеравању исправа које прате робу при извозу или увозу(Сл.лист РЦГ бр.55/00),
- Упутство о начину издавања и овјеравања увјерења кој апрате робу при извозу у ЕУ ( Сл.лист РЦГ бр.02/01),
- Уредба о поступку са робом и путницима на граници између Црне Горе и Србије(Сл.лист РЦГ бр.26/03).
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?