Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Правилник о класификацији болести животиња, начину пријављивања и обавјештавања о заразним болестима животиња

Објављено: 15.02.2008. 21:29 Аутор: Прописи

На основу члана 7 став 8 Закона о ветеринарству (Службени лист РЦГ бр. 11/04 и 27/07), Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде донијело је

П Р А В И Л Н И К
О КЛАСИФИКАЦИЈИ БОЛЕСТИ ЖИВОТИЊА, НАЧИНУ ПРИЈАВЉИВАЊА И ОБАВЈЕШТАВАЊА О ЗАРАЗНИМ БОЛЕСТИМА ЖИВОТИЊА

Правилник је објављен у Службеном листу Црне Горе број 5/08 од 23.јануара 2008. године

Предмет правилника

Члан 1

Овим правилником прописује се класификација заразних болести животиња; начин пријаве и обавјештавања о сумњи на заразну болест животиња, појави заразне болести животиња и одјави заразне болести животиња.

Класификација заразних болести животиња

Члан 2

Болести животиња класификују се на болести које подлијежу обавези пријављивања и остале болести.
Болести које подлијежу обавези пријављивања класификују се у нарочито опасне заразне болести и опасне заразне болести.
Листа болести које подлијежу обавези пријављивања одштампана је уз овај правилник и чини његов саставни дио.

Значење израза

Члан 3

Поједини изрази употријебљени у овом правилнику имају сљедеће значе¬ње:
1) газдинство је објекат или простор у којем се узгајају или држе животиње;
2) инфекција (инфецтион) је присуство патогеног агенса у домаћину;
3) болест (дисеасе) је клиничка и/или патолошка манифестација инфекције;
4) појава болести, случај (цасе) је службено потврђена болест, код било које животиње или леша животиње;
5) жариште или избијање болести (оутбреак) је газдинство или мјесто у земљи гдје се животиње држе заједно и гдје је један или више случајева болести службено потврђен;
6) потврда болести је потврда појаве болести на основу резултата клиничког прегледа, прописане лабораторијске методе или резултата епидемиолошких истраживања;
7) службена потврда болести је потврда болести од стране надлежнога органа;
8) примарно жариште или примарно избијање болести је избијање болести, које није епизоотиолошки повезано с претходним избијањем те болести на другом газдинству истог епизоотиолошког подручја или прво избијање болести на газдинству другог епизоотиолошког подручја;
9) секундарно жариште или секундарно избијање болести је избијање болести на газдинству на којем је та болест већ потврђена или које је епизоотиолошки повезано с претходним избијањем те болести на истом епизоотиолошком подручју;
10) сумња на заразну болест је када се међу животињама истог газдинства, обора, стада, јата или пчелињака појаве узастопно два или више случајева обољења са истим или сличним знацима или када наступи нагло угинуће животиња без видљивог узрока;
11) новонастала болест (емергинг дисеасе) је: нова инфекција настала као резултат еволуције или промјене постојећег патогеног агенса; позната инфекција која се шири на нова географска подручја или популацију; или претходно непрепознати патогени агенс или болест дијагностикована први пут и која има значајни утицај на здравље животиња и на јавно здравље.
12) ОИЕ листа болести (ОИЕ дисеасе лист) је листа преносивих болести договорена на ОИЕ Интернационалном Комитету и прописана одредбама ОИЕ-а;
13) болест која подлијеже обавези пријављивања (нотифиабле дисеасе) је болест са листе коју је утврдило министарство надлежно за послове ветеринарства, и која, чим се открије или постави сумња, мора бити пријављена органу управе надлежном за послове ветеринарства (у даљем тексту: надлажни орган), у складу са законом;
14) обавјештавање (нотифицатион) је поступак којом надлежни орган информише Централу ОИЕ-а, и/или Централа ОИЕ-а информише надлежни орган, о појави избијања болести или инфекције, у складу са одредбама ОИЕ-а;
15) Централа ОИЕ-а је Стални Секретаријат Свјетске Организације за здравље животиња чије је сједиште у Паризу.

Пријава и одјава заразних болести животиња

Пријава сумње примарног и секундарног избијања заразне болести

Члан 4

Ако се појави заразна болест или знакови на основу којих се сумња да је животиња обољела или угинула од заразне болести, власник животиње без одлагања мора обавијестити најближу ветеринарску амбуланту, односно ветеринара или ветеринарског инспектора.
Ако ветеринар постави сумњу на примарно или секундарно избијање болести са Листе болести које подлијежу обавези пријављивања под редним бр.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 25, 30, 37, 38, 54, 56, 57, 58, 59, 64, 66, 71, 86, 88, 89, 92, 94, 95, 149 и 150 дужан је да без одлагања, а најкасније у року од 24 сата (телефоном и телефаксом или електронским путем) пријави надлежном ветеринарском инспектору, који без одлагања, а најкасније у року од 24 сата, обавјештава надлежни орган (телефоном и телефаксом или електронским путем).
Пријава сумње на заразну болест из става 2 овог члана, врши се на Обрасцу ПС који је одштампан уз овај правилник и чини његов саставни дио.

Пријава потврђеног случаја заразне болести

Члан 5

Ветеринар мора пријавити надлежном ветеринарском инспектору потврђени случај сваке болести из Листе болести које подлијежу обавези пријављивања без одлагања, а најкасније у року од 24 сата (телефоном, телефаксом или електронским путем и у писаној форми).
Пријава потврђеног случаја заразне болести из става 1 овог члана врши се на Обрасцу ПБ који је одштампан уз овај правилник и чини његов саставни дио.
Ветеринарски инспектор мора обавијестити надлежни орган о потврђеном случају болести из члана 4 став 2 овог правилника без одлагања, а најкасније у року 24 сата (телефоном, телефаксом или електронским путем и у писаној форми).
Извјештај о појави болести из става 1 овога члана, надлежни ветеринарски инспектор доставља надлежном органу мјесеч¬но до 15. у мјесецу, за протекли мјесец.

Пријава зооноза

Члан 6

Уколико се посумња или потврди појава зооноза са Листе болести које подлијежу обавези пријављивања под редним бр.: 3, 16, 17, 19, 20, 23, 26, 30, 31, 32, 36, 37, 38, 64, 67, 71, 115, 116, 119, 140, 146, 147, 148, 149, 150, 153, 154 и 155, пријављивање се врши на начин утврђен чл. 4 и 5 овог правилника.
О сумњи или потврђеној појави зоонозе надлежни ветеринарски инспектор мора обавијестити и надлежну здравствену службу.


Резултати дијагностичких испитивања

Члан 7

Када се на основу резултата дијагностичких испитивања потврди присуство заразне болести, овлашћена лабораторија која је вршила дијагностичко испитивање, дужна је да о потврди присуства заразне болести, одмах, без одлагања (телефоном, телефаксом или електронским путем и у писаној форми) обавијести надлежни орган и надлежног ветеринарског инспектора.

Члан 8

Овлашћена лабораторија о резултатима извршених дијагностичких испитивања заразних болести наведених у Листи заразних болести животиња које подлијежу обавези пријављивања обавјештава надлежни орган најкасније до 15. у мјесецу за претходни мјесец.

Обавезно међународно обавјештавање

Члан 9

У случају појаве болести са листе ОИЕ обавезно се се обавјештава Централа ОИЕ-а телеграмом, телефаксом или електронски путем, у року од 24 сата у случајевима:
1. првог појављивања болести или инфекције са ОИЕ листе болести у земљи, зони или области;
2. поновног појављивања болести или инфекције са ОИЕ листе болести у земљи, зони или области, након извјештаја којим је избијање болести било проглашено завршеним;
3. првог појављивања нове врсте (соја) патогена болести са ОИЕ листе у земљи, зони или области;
4. изненадног и неочекиваног увећања дистрибуције, појављивања, морбидитета или морталитета болести са ОИЕ листе у земљи, зони или области;
5. новонасталих болести са значајним морбидитетом или морталитетом или зоонозним потенцијалом;
6. примјетних промјена у епидемиологији болести ОИЕ листе (укључујући врсту домаћина, патогеност, сој) посебно у случају зоонозног утицаја.
Централа ОИЕ-а обавезно се недјељно обавјештава (телеграмом, телефаксом или електронски путем) о развоју (еволуцији) случајева наведених у ставу 1 овог члана.
Обавјештавање из става 2 овог члана обавезно је све док болест не буде искоријењена или не постане ендемична тако да шестомјесечно извјештавање из става 4 овог члана испуни обавезу земље према ОИЕ-у, уз обавезно финално извјештавање о сваком случају.
Централа ОИЕ-а обавезно се шестомјесечно обавјештава о одсуству или присуству и еволуцији болести ОИЕ листе, као и о информацијама везаним за епидемиолошки значај за друге земље.
Централе ОИЕ-а обавезно се годишње обавјештава и о другим информацијама од значаја за друге земље.
Надлежни ветеринарски органи сусједних земаља обавезно се обавјештавају телефаксом у року од 24 сата у случајевима:
1. примарног жаришта или примарног избијања било које болести наведене у члану 4 став 2 овога правилника, које је потврђено на територији земље;
2. укидања свих мјера забране након ерадикације посљедњег избијања болести, које су биле наређене у вези са избијањем болести из члана 4 став 2 овога правилника.
Надлежни ветеринарски органи сусједних држава, обавезно се обавјештавају сваког првог радног дана у недјељи о појави секундарних избијања било које болести из става 1 овог члана, која се појаве у земљи.
Обавјештавање из ст. 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 овог члана врши надлежни орган.
Обавјештавање из става 8 овог члана доставља се на енглеском или француском језику и садржи податке из обрасца ПБ из члана 5 став 2 овог правилника, у складу са препорукама ОИЕ-а.


Одјава заразне болести

Члан 10

Заразна болест је престала кад од оздрављења, угинућа или убијања посљедње обољеле животиње и послије извршене завршне дезинфекције протекне најдужи инкубациони период за ту заразну болест, осим у случајевима када је стручним ветеринарским стандардима друкчије одређено.
Ветеринарски инспектор одјавлјује заразну болест надлежном органу (телефаксом или електронском поштом и у писаној форми) на Обрасцу ОБ који је одштампан уз овај правилник и чини његов саставни дио.
Одјавом заразне болести надлежни ветеринарски инспектор потврђује да су након искорјењивања посљедњег случаја, укинуте мјере забране које су биле уведене у вези са појавом заразне болести.

Члан 11

Обрасце из чл. 4, 5 и 10 штампа и дистрибуира надлежни орган.

Члан 12

Овај Правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у Службеном листу Црне Горе.


Број:323/070601-8055/
Подгорица, 14. јануар 2008. године


Министарство пољопривреде, шумарства и
водопривреде

Министар

мр Милутин Симовић



















ЛИСТА БОЛЕСТИ КОЈЕ ПОДЛИЈЕЖУ ОБАВЕЗИ ПРИЈАВЉИВАЊА


НАРОЧИТО ОПАСНЕ ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ
Ред. број Назив болести Назив болести (енглески) Обавезно пријављиване сумње на болест Обавезно пријављива-
ње потврђеног случаја болести Болест ОИЕ
листе
1 Болест плавог језика Блуетонгуе + + +
2 Слинавка и шап Фоот анд моутх дисеасе + + +
3 Грозница долине Рифта Рифт валлеy февер + + +
4 Куга говеда Риндерпест (цаттле плагуе) + + +
5 Везикуларни стоматитис Весицулар стоматитис + + +
6 Заразна плеуропнеумонија говеда Цонтагиоус бовине плеуропнеумониа + + +
7 Болест квргаве коже Лумпy скин дисеасе + + +
8 Куга малих преживара Песте дес петитс руминантс + + +
9 Богиње оваца и коза Схееп поx анд гоат поx + + +
10 Куга коња Африцан хорсе сицкнесс + + +
11 Афричка куга свиња Африцан сwине февер + + +
12 Класична куга свиња Цлассицал сwине февер + + +
13 Везикуларна болест свиња Сwине весицулар дисеасе + + +
14 Високо патогена авијарна инфлуенца птица и нископатогена авијарна инфлуенца живине Хигхлy патхогениц авиан инфлуенза анд лоw патхогениц авиан инфлуенза ин поултрy + + +
15 Атипична куга живине, Неwцастле болест Неwцастле дисеасе + + +
16 Бјеснило Рабиес + + +

ОПАСНЕ БОЛЕСТИ
Ред. број Назив болести Назив болести (енглески) Обавезно пријављиване сумње на болест Обавезно пријављива-
ње потврђеног случаја болести Болест ОИЕ
листе
БОЛЕСТИ ВИШЕ ВРСТА ЖИВОТИЊА
17 Бедреница Антхраx + + +
18 Аујесзкијева болест Аујесзкy'с дисеасе - + +
19 Бруцелоза говеда
(Бруцелла абортус) Бовине бруцеллосис
(Бруцелла абортус) + + +
20 Бруцелоза оваца и
коза мелиотококоза
(Бруцелла мелитенсис) Цаприне анд овине бруцеллосис
(Бруцелла мелитенсис) + + +
21 Бруцелоза свиња
(Бруцелла суис) Порцине бруцеллосис
(Бруцелла суис) + + +
22 Кримска Конго хеморагична грозница Цримеан Цонго хаеморрахагиц февер - + +
23 Ехинококоза (хидатидоза) Ецхиноцоццосис/хyдатидосис - + +
24 Воденасто срце Хеартwатер - + +
25 Јапански енцефалитис Јапанесе енцепхалитис + + +
26 Лептоспироза Лептоспиросис - + +
27 Мијаза - Цоцхлиомyа хоминивораx Неw Wорлд сцреwwорм (Цоцхлиомyа хоминивораx) - + +
28 Мијаза - Цхрyсомyа беззиана Олд Wорлд сцреwwорм (Цхрyсомyа беззиана) - + +
29 Паратуберкулоза Паратуберцулосис - + +
30 Q-грозница Q февер + + +
31 Трихинелоза Трицхинеллосис - + +
32 Туларемија Туларемиа - + +
33 Wест Ниле грозница Wест Ниле февер + +
БОЛЕСТИ ГОВЕДА
34 Анаплазмоза Бовине анапласмосис - + +
35 Бабезиоза говеда Бовине бабесиосис - + +
36 Генитална кампилобактериоза говеда Бовине генитал цампyлобацтериосис - + +
37 Спонгиформна енцефалопатија говеда -БСЕ Бовине спонгиформ енцепхалопатхy + + +
38 Туберкулоза говеда
(Мyцобацтериум бовис) Бовине туберцулосис
(Мyцобацтериум бовис) + + +
39 Ензоотска леукоза говеда Ензоотиц бовине леукосис - + +
40 Хеморагчна септикемија говеда Бовине хаеморрхагиц септицаемиа - + +
41 Инфективни ринотрахеитис говеда / инфективни пустулозни вулвовагинитис Инфецтиоус бовине рхинотрацхеитис / инфецтиоус пустулар вулвовагинитис - + +
42 Малигна катарална грозница Малигнант цатаррхал февер
(Wилдебеест онлy) - + +
43 Тајлериоза Тхеилериосис - + +
44 Трихомонијаза Трицхомоносис - + +
45 Трипаносомијаза Трyпаносомиасис (тсетсе -трансмиттед) - + +
БОЛЕСТИ ОВАЦА И КОЗА
46 Артритис и енцефалитис коза Цаприне артхритис/енцепхалитис - + +
47 Заразна агалакција коза и оваца Цонтагиоус агалацтиа - + +
48 Заразна плеуропнеумонија коза Цонтагиоус цаприне плеуропнеумониа - + +
49 Ензоотски побачај оваца Ензоотиц абортион оф еwес (овине цхламyдиосис) - + +
50 Маеди-висна болест Маеди-висна - + +
51 Најроби болест оваца Наироби схееп дисеасе - + +
52 Инфекција са Бруцелла овис Овине епидидyмитис (Бруцелла овис) - + +
53 Салмонелоза
(С. абортусовис) Салмонеллосис
(С. абортусовис) - + +
54 Скрепи Сцрапие + + +

БОЛЕСТИ КОПИТАРА
55 Контагиозни метритис кобила Цонтагиоус еqуине метритис - + +
56 Полна зараза коња, Дурина Доурине + + +
57 Амерички енцефаломијелитис коња (источни) Еqуине енцепхаломyелитис (Еастерн) + + +
58 Амерички енцефаломијелитис коња (западни) Еqуине енцепхаломyелитис (Wестерн) + + +
59 Инфективна анемија коња Еqуине инфецтиоус анаемиа + + +
60 Инфлуенца коња Еqуине инфлуенза - + +
61 Пироплазмоза коња Еqуине пиропласмосис - + +
62 Вирусни ринопнеумонитис коња Еqуине рхинопнеумонитис - + +
63 Артеритис коња Еqуине вирал артеритис - + +
64 Малеус, Сакагија Гландерс + + +
65 Трипанозомијаза, Сура Сурра (Трyпаносома еванси) - + +
66 Венецуелски енцефалитис коња Венезуелан еqуине енцепхаломyелитис + + +
БОЛЕСТИ СВИЊА
67 Цистицеркоза свиња Порцине цyстицерцосис - + +
68 Нипах вирус енцепхалитис + +
69 Репродуктивни и респираторни синдром свиња Порцине репродуцтиве анд респираторy сyндроме - + +
70 Трансмисивни гастроентеритис свиња Трансмиссибле гастроентеритис - + +
БОЛЕСТИ ПТИЦА
71 Хламидиоза птица, Пситакоза Авиан цхламyдиосис + + +
72 Заразни бронхитис живине Авиан инфецтиоус бронцхитис - + +
73 Заразни ларинготрахеитис живине Авиан инфецтиоус ларyнготрацхеитис - + +
74 Микоплазмоза
(М. галлисептицум) Авиан мyцопласмосис
(М. галлисептицум) - + +
75 Микоплазмоза
(М. сyновиае) Авиан мyцопласмосис
(М. сyновиае) - + +
76 Вирусни хепатитис патака Дуцк вирус хепатитис - + +
77 Колера живине Фоwл цхолера - + +
78 Тифус живине (Салмонелла галлинарум) Фоwл тyпхоид / Тyпхус авиум - + +
79 Инфективни бурзитис живине (Гумборо болест) Инфецтиоус бурсал дисеасе (Гумборо дисеасе) - + +
80 Марекова болест Марек'с дисеасе - + +
81 Салмонелоза пулороза живине Пуллорум дисеасе
(Салмонелла пуллорум) - + +
82 Ринотрахеитис ћурака Туркеy рхинотрацхеитис - + +
БОЛЕСТИ КУНИЋА И ЗЕЧЕВА
83 Миксоматоза Мyxоматосис - + +
84 Хеморагијска болест кунића Раббит хаеморрхагиц дисеасе - + +
БОЛЕСТИ ПЧЕЛА
85 Акароза пчела Ацараписоосис оф хонеy беес - - +
86 Америчка куга пчелињег легла Америцан фоулброод оф хонеy беес + + +
87 Европска куга пчелињег легла Еуропеан фоулброод оф хонеy беес - + +
88 Етиниоза (корњаш, Аетхина тумида) Смалл хиве беетле инфестатион (Аетхина тумида) + + +
89 Тропилелоза (гриња, Тропилаелапс цлареае) Тропилаелапс инфестатион оф хонеy беес (Тропилаелапс спп.) + + +
90 Варооза Варроосис оф хонеy беес - + +
БОЛЕСТИ РИБА
91 Епизоотска хематопоетска некроза Епизоотиц хаематопоиетиц нецросис - + +
92 Заразна хематопоетска некроза Инфецтиоус хаематопоиетиц нецросис + + +
93 Прољећна виремија шарана Спринг вираемиа оф царп - + +
94 Вирусна хеморагична септикемија Вирал хаеморрхагиц септицаемиа + + +
95 Заразна анемија лососа Инфецтиоус салмон анаемиа + + +
96 Епизоотиц улцеративе сyндроме - + +
97 Гиродактилоза Гyродацтyлосис
(Гyродацтyлус саларис) - + +
98 Црвени пагар Ред сеа бреам иридовирал дисеасе - + +
99 Кои херпесвирус дисеасе - + +
БОЛЕСТИ ШКОЉКИ
100 Бонамиоза шкољки (Бонамиа остреае) Инфецтион wитх Бонамиа остреае - + +
101 Бонамиоза шкољки (Бонамиа еxитиоса) Инфецтион wитх Бонамиа еxитиоса - + +
102 Мартиелиоза шкољки Мартилиосис (Мартеилиа рефрингенс, Мартеилиа сyднеyи) - + +
103 Перкинсоза шкољки (Перкинсус маринус) Инфецтион wитх Перкинсус маринус - + +
104 Перконсоза шкољки (Перкинсус олсени) Инфецтион wитх Перкинсус олсени - + +
105 Инфецтион wитх Xенохалиотис цалифорниенсис - + +
106 Абалоне вирал морталитy - + +
БОЛЕСТИ РАКОВА
107 Таурски синдром ракова Таура сyндроме - + +
108 Болест бијелих пјега Wхите спот дисеасе - + +
109 Болест жуте главе ракова Yеллоwхеад дисеасе - + +
110 Тетрахедрал бацуловиросис
(Бацуловирус пенаеи) - + +
111 Спхерицал бацуловиросис
(Пенаеус монодон-тyпе бацуловирус) - + +
112 Инфецтиоус хyподермал анд хаемопоетиц нецросис - + +
113 Куга ракова Цраyфисх плагуе
(Апханомyцес астаци) - + +
ДРУГЕ БОЛЕСТИ ЖИВОТИЊА
114 Богиње камила Цамелпоx - + +
115 Лајшманиоза Леисхманиосис - + +
116 Токсоплазмоза Тоxопласмосис - + -
117 Мелиоидоза Мелиоидосис - + -
118 Шуштавац Блацклег - + -
119 Ботулизам Ботулисм - + -
120 Друге клостридијске инфекције Отхер цлостридиал инфецтионс - + -
121 Друге пастерелозе Отхер пастеуреллосес - + -
122 Актиномикоза Ацтиномyцосис - + -
123 Цријевне инфекције салмонелама Интестинал Салмонелла инфецтионс - + -
124 Кокцидиоза Цоццидиосис - + -
125 Фасциолоза Дистоматосис (Ливерфлуке) - + -
126 Филариоза Филариосис - + -
127 Болест вирусног пролива / болест слузокоже говеда Бовине вирал диаррхоеа (БВД) - + -
128 Дизентерија свиња Сwине дyсентерy - Вибриониц дyсентерy - + -
129 Заразни ектим оваца Цонтагиоус пустулар дерматитис - + -
130 Заразна шепавост оваца Инфецтиоус фоотрот ин схееп - + -
131 Заразна офталмија коза и оваца Цонтагоус опхтхалмиа оф гоатс анд схееп - + -
132 Ентеротоксемија оваца / дизентерија јагњади Ентеротоxаемиа - + -
133 Казеозни лимфаденитис коза и оваца Цасеоус лyмпхаденитис оф гоатс анд схееп - + -
134 Шуга Схееп манге - + -
135 Диктиокаулоза Лунгwорм инфестатион оф схееп анд гоатс - + -
136 Полни осип коња Еqуине цоитал еxантхема - + -
137 Улцеративни лимфангитис коња и говеда Улцеративе лyмпхангитс оф хорсес анд цаттле - + -
138 Ждребећак Странглес - + -
139 Салмонелоза
(С. абортусеqуи) Салмонеллосис
(С. абортусеqуи) - + -
140 Црвени вјетар / врбанац свиња Сwине ерyсипелас - + -
141 Заразна корица живине Инфецтиоус цорyза оф цхицкен - + -
142 Авијарни енцефаломијелитис Авиан енцепхаломyелитис - + -
143 Спирохетоза птица Авиан спироцхетосис - + -
144 Салмонелоза птица Авиан салмонеллосис - + -
145 Леукоза живине Авиан леукосис цомплеx - + -
146 Бруцелоза Бруцеллосис - + -
147 Салмонелоза Салмонеллосис - + -
148 Листериоза Листериосис - + -
149 Ебола Ебола Нон-хуман приматес + + -
150 Богиње мајмуна
Монкеy поx (код Родентиаи нон-хуман приматес) + + -
151 Ензоотски маститис говеда Бовине ензоотиц маститис - + -
152 Хиподермоза говеда Бовине хyподермосис - + -
153 Трихофилоза говеда Бовине трицхопхyлосис - + -
154 Цистицеркоза говеда Бовине цyстицерцосис - + -
155 Салмонелоза - инфекција (С. ентеритидис и С. тyпхyмуриум) Салмонелла ентеритидис анд Салмонелла тyпхyмуриум инфецтион - + -















Образац ПС

ОБРАЗАЦ ЗА ПРИЈАВУ СУМЊЕ НА ЗАРАЗНУ БОЛЕСТ


Датум постављања сумње на заразну болест: __________________________________
Име и презиме пошиљаоца пријаве - ветеринара: ___________________________________
Телефон: _________________; Телефаx:_______________; е-маил:__________________

Сумња је постављена на подручју: ___________________________________________ (назив овлаштене ветеринарске амбуланте)

Назив болести на коју се сумња: _____________________________________________

Утврђени симптоми: _______________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬_______________________________________________________________________

Газдинство на којем је постављена сумња - власник: ____________________________
Адреса: ____________________________________; Мјесто: _____________________
Општина: _________________________; Контакт телефон: _________________________

Подаци о животињама на газдинству:
Укупан број на газдинству Укупан број сумњивих (показују симптоме болести)
Говеда
Свиње
Овце
Козе
Коњи
Живина (кокошке)
Живина (ћурке)
Живина (гуске, патке)
Живина (фазани)
Друге животиње

Узорак узет од стране овлаштеног ветеринара и достављен лабораторији : Да / Не

Врста узорка, узетог од стране овлаштеног ветеринара и достављеног на анализу:_______
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

Напомена:______________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________



Датум пријаве сумње: _____________ М.П. ____________________________
потпис ветеринара који пријављује сумњу





Образац ПБ

ОБРАЗАЦ ЗА ПРИЈАВУ ПОТВРЂЕНОГ СЛУЧАЈА ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ




Датум пријаве заразне болести: ______________________________________________
Име и презиме пошиљаоца пријаве - ветеринара: ___________________________________
Телефон: ________________ Телефаx:_____¬¬¬___________ е-маил:___________________

Болест се појавила на на подручју: ____________________________________________ ( назив овлаштене ветеринарске амбуланте)

Назив болести: ____________________________________________________________
Узрочник болести: _________________________________________________________

Газдинство на којем се појавила болест - власник: ________________________________
Адреса: ____________________________________ Мјесто: ______________________
Општина: _________________________ Контакт телефон: _________________________

Извор заразе:
(а) заједнички извор заразе (два или више случајева повезани са истим извором заразе, нпр.вода, храна): Да / Не Извор заразе ако је познат: ____________________________________________
(б) више извора заразе (излагање различитим изворима заразе, континуирано, кроз дуже вријеме):
Да / Не
Извори заразе ако су познати: ____________________________________________
(ц) пропагирана зараза (шири се са животиње на животињу): Да / Не
(д) пролонгирана зараза (траје кроз дуже вријеме): Да / Не
Друга насеља/општине у којима се спроводе мјере сузбијања и искорјењивања предметне заразне болести: __________________________________________________________

Датум постављања сумње на болест (дан/мјесец/год.): ___________________________
Датум откривања прве појаве болести (дан/мјесец/год.): ____________________________
Датум потврде појаве болести (дан/мјесец/год.): ________________________________
Процјена времена када је прва животиња била заражена: ___________________________ Поријекло/извор болести: _____________________________________________________

Спроведене мјере контроле (сузбијања и искоријењивања), нпр.: контрола артропода, контрола дивљих животиња резервоара болести, мониторинг, превентивне мјере контроле на граници, контрола промета животиња у земљи, искорјењивање (убијање болесних и на болест сумњивих енгл. стампинг оут), клање, надзор, серолошко испитивање, вакцинација, вакцинација забрањена, зонирање (спровођење мјера на одређеном подручју са познатим здравственим стањем животиња) - навести:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

Подаци о животињама на газдинству:
Укупан број животиња Број животиња са видљивим клиничким знаковима болести Број угинулих животиња Број закланих животиња Број нешкодљиво уништених лешева животиња
Говеда
Свиње
Овце
Козе
Коњи
Живина(кокошке)
Живина (ћурке)
Живина (гуске, патке)
Живина (фазани)
Дивље животиње (навести врсту)
Рибе
Пчелиње кошнице
Друге животиње

Процјена времена када ће животиње бити заклане (сат, дан, мјесец): __________________
Процјена времена када ће лешеви животиња бити нешкодљиво уништени (сат, дан, мјесец):
_______________________________________________________________________

У случају појаве класичне куге свиња (ККС):
Удаљеност до другог најближег газдинства гдје се држе свиње: _________________ Подаци о броју свиња на зараженом газдинству:
Категорија Укупни број Број са клиничким знаковима ККС
Расплодне
Товљеници
Прасад (до 3 мј)
Метода дијагностике: клиничка
патоанатомска лабораторијска: ____________________________
(дијагностички тест)
Ако појава болести није потврђена на фарми, навести да ли је појава болести потврђена:
у кланици: Да / Не
током транспорта: Да / Не
друго: ______________________
(мјесто гдје)
Да ли је потврђена примарна* појава болести код дивљих свиња: Да / Не

У случају појаве болести риба:
Назив рибњака: ___________________________________________________
Одобрени број објекта за узгој риба: ___________________________________
Опис објекта за узгајање риба: (начин производње, капацитет, врсте и категорије рибе):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

*Примарна појава ККС код дивљих свиња је појава болести на тзв. слободном подручју, дакле на подручју изван подручја на којему се примјењују мјере сузбијања и искорјењивања ККС





Образац ОБ

ОБРАЗАЦ ЗА ОДЈАВУ ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ



Датум престанка заразне болести: ____________________________________________
Име и презиме пошиљаоца одјаве вет. инспектора: _______________________________
Телефон: _________________ Телефаx:_______________ е-маил:___________________

Газдинство са којег се болест одјавлјује - власник: _______________________________
Адреса: ____________________________________ Мјесто: ______________________
Општина: _________________________ Контакт телефон: _________________________

Газдинство се налази на подручју: ____________________________________________ (назив овлаштене ветеринарске амбуланте)
Назив болести која се одјавлјује: ______________________________________________

Датум прве потврде случаја болести која се одјавлјује: ____________________________
Напомена: _______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

Датум одјаве заразне болести: __________________



М.П. ______________________________________
потпис ветеринара који одјавлјује заразну болест:

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?