Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Поздравна ријеч Министра рада и социјалног старања др Суада Нумановића

Објављено: 28.04.2010. 18:13 Аутор: министарство рада и социјалног старања

Завршна конференција

„Пројекат реформе малољетничког правосуђа”

Хотел “Подгорица” Подгорица, 28.април 2010.године

 

Поздравна ријеч Министра рада и социјалног старања др Суада Нумановића

 

 

 

Уважена госпођо Скиннер,

Уважени господине Бертолини,

Уважени министре Радовићу,

Даме и господо,

 

 

Задовољство ми је што могу да вас поздравим на овој Завршној конференцији „Пројекат реформе малољетничког правосуђа”, који  је реализован у сарадњи УНИЦЕФ-а – канцеларије у Црној Гори, Министарства правде и Министарства рада и социјалног старања,  уз финансијску подршку Европске уније.

 

Посебан је значај реализације овог пројекта и у складу је са обавезама које је Црна Гора већ препознала у усвојеним стратешким документима.

 

Свјесни чињенице да је у Црној Гори, као и у свим другим земљама,  појава неприхватљивог понашања дјеце и младих, све сложенија и отпорнија на различите мјере превентивног и куративног карактера, и због тога што млади све чешће манифестују све теже облике пред-деликвентног и деликвентног понашања, цијенимо да је реализацијом овог пројекта започет процес остваривања основног циља реформе - унапријеђење црногорског система малољетничког правосуђа, кроз унапријеђење третмана дјеце у сукобу са законом.

 

Улога система социјалне заштите, односно установа које дјелују у оквиру овог система, веома је значајна у успостављању новог система заштите дјеце у сукобу са законом. Улога центара за социјални рад, који обављају и функцију органа старатељства, као и Центра за дјецу и младе“Љубовић“ - једине установе за резиденцијални смјештај малољетника, испреплијетана је са радом правосудних органа, полиције, у свим фазама поступка према дјеци у сукобу са законом. Свјесни чињенице да се овај сложени проблем не може рјешавати појединачним дјеловањем појединих система, од посебне важности је успостављање квалитетније мултисекторске сарадње, те ће у том смислу установе које су у надлежности Министарства рада и социјалног старања дати потпуни допринос.

 

Имали смо прилику да се увјеримо да су нова законска рјешења одраз највиших стандарда у области малољетничког преступништва, а чему свакао стреми и Црна Гора. Оно на што сви треба да обратимо пажњу, а тиче се стварања претпоставки за квалитетну примјену новог Закона, је управо сагледавање капацитета са којима располажемо и од којих ће зависити његова квалитетна примјена. У том смислу стварање кадровских капацитета за примјену новог Закона о малољетничком правосуђу, у свим системима, цијенимо као једну од важних претпоставки која је дијелом остварена и реализацијом овог Пројекта. Наравно, за нас у систему социјалне заштите, је од посебне важности Анализа капацитета кадровских потенцијала, која је урађена у оквиру овог пројекта, и која је показала да је за примјену новог Закона о малољетничком правосуђу, неопходно повећати број извршилаца у установама социјалне и дјечје заштите, како центрима за социјални рад, тако и у Центру за дјецу и младе Љубовић. Преманентне едукације запослених који се баве овом проблематиком је, такође, компонента Пројекта која је на добар начин реализована и која ће свакако допринијети бољем и успјешнијем раду са дјецом. Користим прилику да подсјетим да су до сада организована три едукативна семинара који су допринијела јачању капацитета стручних радника у центрима за социјални рад у домену породичног савјетовања.

 

Успостављање новог система малољетничког правосуђа је дуготрајан процес, у којем сви сегменти нашег друштва имају значајну улогу. У том смислу, цијенимо веома важним детаљно осмишљавање програма примјене новог Закона који нужно мора укључити не само представнике државних институција већ и представнике локалне заједнице, невладиног сектора, приватног сектора. Имајучи то у виду, можемо констатовати да смо успјешно савладали прву степеницу, али да нем такође предстоји велики дио посла да би се сва нова рјешења успоставила и на квалитетан начин заживјела у пракси.

 

Уважене даме и господо,

 

Користим прилику да се захвалим Европској комисији, која је препознала значај ове проблематике за Црну Гору и обезбиједила средства за реализацију овог пројекта, као и канцеларији УНИЦЕФ-а, који у партнерству са Министарством правде и Министарство рада и социјалног старања реализује овај пројекат. Увјерен сам, да ће Европска комисија и УНИЦЕФ препознати значај даљих активности и кроз финансијску подршку, наставити да доприносе  успостављању новог система малољетничког правосуђа у Црној Гори који  подразумијева на једној страни превенцију а на другој страни непосредан рад са малољетном дјецом-починиоцима кривичних дјела.  Са становишта система социјалне и дјечје заштите као нарочито битно препознајемо:

 

-       Изаду детаљног програма примјене новог Закона о малољетничком правосуђу.

-       Успостављање и примјену алтернативних мјера заштите малољетних починилаца кривичних дјела на локалном нивоу.

-       Побољшање услова за боравак дјеце у Центру за дјецу и младе „Љубовић“

-       Повећање броја запослених стручних радника у Центрима за социјални рад и Центру за дјецу и младе „Љубовић“ који ће на квалитетатан начин доприњети заштити права дјеце у овој области.

-       Континуирану едукацију кадра у свим институцијама које се баве овом проблематиком.

 

Захваљујем.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?