Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Регионална конференција„Одрживост енергетског менаџмента у јавним зградама – од политике до локалне акције“

Објављено: 28.04.2010. 19:01 Аутор: Министарство економије
„Увођење појмова „енергетска ефикасност“, „обновљиви извори енергије“, „чисте технологије“ у свакодневни рјечник грађана Црне Горе представља наш главни циљ. Обавеза је и Министарства економије, као надлежног тијела Владе Црне Горе за питања енергетике, да на сопственом примјеру прикаже значај улагања напора у промоцију метода и мјера рационалисања потрошње енергије, и коришћења њених чистих извора. Почетак овог процеса огледа се у спровођењу одређених мјера и активности, које ће у одређеном периоду кумулативно позитивно утицати и на животну средину, али и на комфор и животни стандард њених грађана“ истакао је данас министар економије Бранко Вујовић отварајући регионалну конференцију „Одрживост енергетског менаџмента у јавним зградама – од политике до локалне акције“ која се одржава, у организацији Министарства економије И ГТЗ-а 28. и 29. Априла у Будви.
Министар економије је посебно нагласио значај санације зграда, ефикаснијег система гријања и пооштравања захтјева за нове зграде.
„Са увођењем обавезујућег енергетског прегледа за јавне зграде виде се потенцијали уштеде у првој фази. Енергетска уштеда на тај начин већ постаје економски фактор код продаје и изнајмљивања. Посљедња истраживања указују на ниску општу свијест о ефикасности коришћења енергије и по том основу остваривању могућих енергетских и економских уштеда, као и других пратећих погодности. Пракса у развијеним земљама указује да енергетски прегледи представљају једне од приоритетних активности усмјерених ка изналажењу рјешења за ефикаснијом потрошњом енергије и у том смислу трајном отклањању уочених нерационалности“ истикао је Вујовић. По њему, увођење Система управљања енергијом у управно-административним и осталим јавним зградама, представља још један веома важан пројекат промовисања енергетске ефикасности на страни потрошње, чија успјешна примјена на националном нивоу може довести до значајног смањења дефицита енергије.
„Веома смо задовољни што је Закон о енергетској ефикасности напокон постао стварност за нашу земљу. Нови закон и подзаконска акта, која су у изради, не представљају само испуњавање обавеза Црне Горе као земље чланице Енергетске заједнице, већ ће имати веома позитиван учинак по националну економију. Закон прописује спровођење низа активности и обавеза за Јединице локалне самоуправе, велике потрошаче, јавне институције и сл. Закон уводи и обавезу доношења минималних стандарда за енергетске карактеристике зграда, чије поштовање ће довести до повећање квалитета живота грађана Црне Горе и истовремено смањити трошкове за енергију. Енергетски ефикасне мјере нуде низ виталних и значајних рјешења за проблем глобалних климатских промјена и повећаних енергетских потреба условљених појачаним развојем“ закључио је министар економије.
И министар уређења простора и заштите животне средине Бранимир Гвозденовић истиче важност енергетске ефикасности у организованој борби савременог човјечанства за очување еколошке будућности.
„Као еколошка држава, Црна Гора настоји да партиципира у глобалним напорима да се климатске промјене успоре, њихове посљедице ублаже и да се животна средина сачува за наредне генерације. Због тога потребу да новим енергестким развојем неутралишемо садашњи енергетски дефицит Црне Горе рјешавамо концентришући се на обновљиве изворе и енергетску ефикасност. Увјерени смо да такав развојни пут представља најбоље спровођење концепта одрживог развоја за који смо се опредијелили као и демонстрацију пуне еколошке свијести и одговорности наше државе“ нагласио је министар Гвозденовић.
Амбасадор Републике Њемачке у Црној Гори Питер Плате сматра да развијене земље морају да смање емисију ЦО2 што се постиже ослањањем на обновљиве изворе енергије. Александар Аванесов, стални представник УНДП-а у Црној Гори се осврнуо на енергетску ефикасност у грађевинарству, подршку децентрализацији електричне енергије као и подршку улагању у обновљиве изовре енергије што, по њему, представља значајан ресурс у запошљавању и другој оптимализацији овог ресурса.
„Постоји велика шанса за инвеститоре у Црној Гори која има огроман потенцијал зелене енергије а користи мање од половине укупног потенцијала. Управо због тога ми подржавамо посвећеност Владе Црне Горе да одговорно искориштава обновљиве изворе енергије“ закључио је Аванесов.
Клаус Топфер, бивши Извршни директор Програма за заштиту животне средине Уједињених нација, познат по томе што је као Министар заштите животне средине припремио политику заштите животне средине у својој домовини Њемачкој, подсјетио је да енергија постаје ресурс који је све оскуднији.
„Сматрамо да ће до 2050. Ггодине, што није тако дуг период у процесима планирања и ивестиција, на земљи бити девет милијарди људи. Поставља се питање како задовољити њихове потребе за енергијом? Морамо планирати унапријед како би смањили негативне утицаје у тражењу енергије и да дамо све од себе да нуклеарна енергија не буде неопходност за развој земље, тј. морамо да тражимо друге изворе енергије и начине њиховог складиштења. Пренос и дистрибуција енергије као и складиштење енергије су веома важан сегмент за енергетску ефикасност. Код енергије вјетра и сунца постоји проблем како складиштити њихову енергију за период када вјетра и сунца нема“ сматра Топфер, који је увео пионирске еколошке прописе и законе као што је Закон о економији животног циклуса и систем рециклирања амбалаже "Греен дот" а био је и претеча у преговорима за УН Оквирну конвенцију о промјени климе и оснивање Глобалне финансијске олакшице за заштиту животне средине.
Учесници конференције ће бити у прилици да дискутују на теме „Пост 2012-Импликације за Југоисточну Европу“, „Законски, институционални и регулаторни оквир и програми промоције енергетске ефикасности у (јавним) зградама “, „Модели финансирања и тржишни инструменти за енергетски ефикасна улагања у јавним зградама“, „Трошковно-ефикасна санација јавних зграда и инфраструктурних објеката“ и „Иновативна и доказана (техничка) решења за унапређење енергетске ефикасности у (јавним) зградама“.
Осим дискусија биће организована и два округла стола. За представнике јавног и пословног сектора из Црне Горе и региона биће организован округли сто, са циљем да се представе различити приступи и најбоље праксе као и да се продискутује о конкретним питањима и тачкама сарадње у области енергетске ефикасности јавних зграда.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?