Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Презентацији пројекта „Индекс инвестиционих реформи 2010“, који је спровео ОЕЦД

Објављено: 30.04.2010. 21:55 Аутор: Министарство

“Влада Црне Горе усвојила је читав низ реформских закона, што је представљало неопходан предуслов за успјешно спровођење процеса транзиције. Посебан напредак остварен је у области реформе економског законодавства, тако да је читав сет прописа из области спољнотрговинске, фискалне, финансијске, царинске политике и банкарства готово у потпуности усаглашен са директивама Свјетске трговинске организације и Европске уније” рекао је данас министар економије Бранко Вујовић на презентацији пројекта „Индекс инвестиционих реформи 2010“, који је спровео ОЕЦД. Вујовић је истакао да је у том смислу реформа економског законодавства блиско повезана са процесом приступања Црне Горе Европској унији, имајући у виду да је хармонизација домаћег законодавства са европским један од важних предуслова за испуњење услова да Црна Гора постане пуноправна чланица Европске уније.
Како би превазишле економску кризу и изградиле основу за одрживи економски развој, земље Југоисточне Европе (ЈИЕ) морају да привуку што више инвестиција. Пројекат „Индекс инвестиционих реформи 2010“, који је спровео ОЕЦД, представља квантитативну и квалитативну процјену законодавства и институција које директно утичу на амбијент за директне инвестиције у 10 економија а на данашњој презентација резултата за Црну Гору је закључено је да је Црна Гора направила значајан напредак у овој области.
„У Црној Гори постоји правни оквир за стране директне инвестиције који укључује принцип националног третмана. Ограничења што се тиче националног третмана су минимална, трансфер капитала је слободан и Влада Црне Горе је потписала многе билатерално инвестиционе споразуме и тиме истакла отвореност за сарадњу. Међутим, потребна је опрезност како би се Закон о заштити интелектуалне својине правилно примијенио. Потребно је преиспитати статус ратификације ИЦСИД Конвенције о арбитражи Међународних инвестиционих спорова“ наводи се у анализи ОЕЦД-а. У анализи се ОЕЦД-а се такође закључује и да је „систем образовања је прошао кроз низ позитивних промјена“.
- Стратешка документа су фокусирана на развој људских ресурса уопштено гледано, али такође и на низ конкретних питања везана за константно образовање и обуке. Међутим, кључни изазов за економију ће бити да повећа улагање у квалитет образовања а посебну пажњу треба посветити политици запошљавања и задржавања наставника. Потребно је испитати развој механизма, као што је стажирање, који би помогли да се изгради веза између институција високог образовања и тржишта рада – наводи се у закључцима о Црној Гори.
Истичу и да је, од 2006. године Црна Гора уложила доста напора како би се интегрисала у мултилатерални трговински систем. Као потврду за ове тврдње у ОЕЦД- у наводе да је Црна Гора закључила билатералне преговоре везане за приступ тржишту са скоро свим чланицама СТО-а које су то тражиле, укључујући ЕУ и САД, али и препоручујуе да би, што се тиче области трговинских олакшица, Црна Гора требало да побољша доступност информација о трговини.
У анализи ОЕЦД-а се наводи и да су прописи везани за инсолвентност, као и за катастар у Црној Гори задовољавајући. Међутим, залог који банке захтјевају је и даље превисок. У ОЕЦД-у сматрају да то представља једну од главних баријера кад је ријеч о приступу финансијским средствима. „Црна Гора би требала да даље развија оквир за лизинг и факторинг. Такође, требало би да испита могућности за јачање аранжмана за гаранције“ препоручено је у пројекту „Индекс инвестиционих реформи 2010“.
Црна Гора редовно прати приходе и расходе, такође има успостављен модел за предвиђање укупног прихода од пореза, истичу у ОЕЦД-у. Сматрају и да би Црна Гора требало да уради анализу дистрибутивног утицаја пореског система иако су већ предузети кораци за спровођење исте. Када су у питању процјене пореских издатака (који нису урачунати у Црној Гори), такве анализе могу бити од велике помоћи за праћење усклађивања са правилима ЕУ о државној помоћи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?