- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Презентацији пројекта „Индекс инвестиц...
Саопштење: Презентацији пројекта „Индекс инвестиционих реформи 2010“, који је спровео ОЕЦД
“Влада Црне Горе усвојила је читав низ реформских закона, што је представљало неопходан предуслов за успјешно спровођење процеса транзиције. Посебан напредак остварен је у области реформе економског законодавства, тако да је читав сет прописа из области спољнотрговинске, фискалне, финансијске, царинске политике и банкарства готово у потпуности усаглашен са директивама Свјетске трговинске организације и Европске уније” рекао је данас министар економије Бранко Вујовић на презентацији пројекта „Индекс инвестиционих реформи 2010“, који је спровео ОЕЦД. Вујовић је истакао да је у том смислу реформа економског законодавства блиско повезана са процесом приступања Црне Горе Европској унији, имајући у виду да је хармонизација домаћег законодавства са европским један од важних предуслова за испуњење услова да Црна Гора постане пуноправна чланица Европске уније.
Како би превазишле економску кризу и изградиле основу за одрживи економски развој, земље Југоисточне Европе (ЈИЕ) морају да привуку што више инвестиција. Пројекат „Индекс инвестиционих реформи 2010“, који је спровео ОЕЦД, представља квантитативну и квалитативну процјену законодавства и институција које директно утичу на амбијент за директне инвестиције у 10 економија а на данашњој презентација резултата за Црну Гору је закључено је да је Црна Гора направила значајан напредак у овој области.
„У Црној Гори постоји правни оквир за стране директне инвестиције који укључује принцип националног третмана. Ограничења што се тиче националног третмана су минимална, трансфер капитала је слободан и Влада Црне Горе је потписала многе билатерално инвестиционе споразуме и тиме истакла отвореност за сарадњу. Међутим, потребна је опрезност како би се Закон о заштити интелектуалне својине правилно примијенио. Потребно је преиспитати статус ратификације ИЦСИД Конвенције о арбитражи Међународних инвестиционих спорова“ наводи се у анализи ОЕЦД-а. У анализи се ОЕЦД-а се такође закључује и да је „систем образовања је прошао кроз низ позитивних промјена“.
- Стратешка документа су фокусирана на развој људских ресурса уопштено гледано, али такође и на низ конкретних питања везана за константно образовање и обуке. Међутим, кључни изазов за економију ће бити да повећа улагање у квалитет образовања а посебну пажњу треба посветити политици запошљавања и задржавања наставника. Потребно је испитати развој механизма, као што је стажирање, који би помогли да се изгради веза између институција високог образовања и тржишта рада – наводи се у закључцима о Црној Гори.
Истичу и да је, од 2006. године Црна Гора уложила доста напора како би се интегрисала у мултилатерални трговински систем. Као потврду за ове тврдње у ОЕЦД- у наводе да је Црна Гора закључила билатералне преговоре везане за приступ тржишту са скоро свим чланицама СТО-а које су то тражиле, укључујући ЕУ и САД, али и препоручујуе да би, што се тиче области трговинских олакшица, Црна Гора требало да побољша доступност информација о трговини.
У анализи ОЕЦД-а се наводи и да су прописи везани за инсолвентност, као и за катастар у Црној Гори задовољавајући. Међутим, залог који банке захтјевају је и даље превисок. У ОЕЦД-у сматрају да то представља једну од главних баријера кад је ријеч о приступу финансијским средствима. „Црна Гора би требала да даље развија оквир за лизинг и факторинг. Такође, требало би да испита могућности за јачање аранжмана за гаранције“ препоручено је у пројекту „Индекс инвестиционих реформи 2010“.
Црна Гора редовно прати приходе и расходе, такође има успостављен модел за предвиђање укупног прихода од пореза, истичу у ОЕЦД-у. Сматрају и да би Црна Гора требало да уради анализу дистрибутивног утицаја пореског система иако су већ предузети кораци за спровођење исте. Када су у питању процјене пореских издатака (који нису урачунати у Црној Гори), такве анализе могу бити од велике помоћи за праћење усклађивања са правилима ЕУ о државној помоћи.