- Влада Црне Горе
Министарство правде Реаговање: Зачуђујући наводи “Фајненшел тајмса”
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање: Зачуђујући наводи “Фајненшел тајмса”
Објављено: 13.05.2010. • 23:29 Аутор: Душан Половић
Подгорица, 11. маја 2010. године
Реаговање: Зачуђујући наводи “Фајненшел тајмса”
Министарство правде Црне Горе изражава чуђење наводима „Фајненшел тајмса“ (Финанциал Тимес) у тексту посвећеном случају „Балкански ратник“, у којем се реактуелизује већ побијена и депласирана теза о неповјерењу у рад правосудних органа Црне Горе, утицају политике на правосуђе, спрези државе и криминала и сличним конструкцијама, пројектованим са циљем угрожавања угледа Црне Горе и њеног правосудног система у домаћој и међународној јавности.
У осврту овог лондонског медија, чији су фрагменти добили своје мјесто на страницама дневног листа „Вијести“ под насловом „Држава у дослуху са Шарићем, мафија са Јоцићем“, наводи се да је црногорска полиција ухапсила тројицу осумњичених у случају „Балкански ратник“, али да су „српски тужиоци, сумњајући у саучесништво црногорске државе са Шарићевом мрежом, одбили да подијеле своје папире са сусједном државом током фазе истраге“.
Ослањањем овог навода на изјаву специјалног тужиоца Србије за борбу против организованог криминала Миљка Радисављевића да би достављање доказа у фази истраге могло угрозити рад правосудних органа Србије, код јавности се ствара утисак и намеће закључак да је проблем у процедури пружања међународне правне помоћи између Црне Горе и Србије настао због подозријевања према црногорској страни и сумње у искрене намјере наших правосудних органа у процесуирању случаја „Балкански ратник“ и борби против организованог криминала уопште.
На овај начин, ефектом искривљеног огледала, правне чињенице се изврћу у политичке инсинуације, а жеља црногорског правосуђа за сарадњом тенденциозно се претвара у спремност на опструкцију.
Министарство правде Црне Горе стога подсјећа јавност да је неспоразум између два правосуђа настао у тренутку када је тужилаштво Србије у недоглед одложило удовољење замолници црногорског тужилаштва за достављање доказа, на основу којих би био покренут кривични поступак против два црногорска држављанина, ухапшена по потјерници Интерпола Београд, јер су обухваћени истрагом у случају „Балкански ратник“. Наиме, тужилаштво Србије одложило је удовољавање замолници до правоснажног окончања јединственог поступка против ових лица, тражећи истовремено њихово изручење Србији. Ове околности, као и немогућност изручења својих држављана, довели су до де фацто суспензије процедуре међународне правне помоћи у овом случају. Након истека законског рока од 48 сати, лица лишена слободе пуштена су из притвора. У противном, притвор би био незаконит.
У циљу превазилажења овог проблема, министар Мираш Радовић иницирао је сусрет министара правде и врховних и специјалних тужилаца Црне Горе и Србије, како би у непосредној комуникацији размотрили све аспекте настале ситуације, исказујући на тај начин, не само посвећеност црногорских органа регионалној сарадњи у борби против организованог криминала, већ и спремност црногорског правосуђа да се укључи у разјашњење предметног случаја. На састанку, одржаном 25. фебруара 2010. године, закључено је да ће цјелокупна правосудна сарадња између Црне Горе и Републике Србије бити знатно унапријеђена у предстојећем периоду, док ће се проблеми у процедури пружања међународне правне помоћи у случају „Балкански ратник“ превазићи кроз ефикаснију комуникацију између државнотужилачких организација двије државе. У том циљу, договорен је сусрет представника тужилаштава Црне Горе и Србије, како би у непосредној комуникацији размотрили конкретне будуће кораке који воде превазилажењу неспоразума насталих у процедури пружања међународне правне помоћи. Саговорници су се сложили да питање међународне правне помоћи између правосудних органа двије државе не смије бити предмет политизације, и да ће убудуће комуникација по том основу бити остваривана искључиво на стручном нивоу. На састанку је изражена заједничка спремност за унапрјеђење правосудне сарадње и посвећеност борби против свих облика прекограничног криминала, чије сузбијање је од прворазредног значаја за обје државе и регион у цјелини. Састанак је резултирао и ревизијом првобитног става српске стране да докази неће бити достављени до правоснажног окончања јединственог поступка против 28 лица.
У складу са закључцима са овог састанка, настављена је непосредна комуникација између државнотужилачких организација Црне Горе и Србије и 05. марта 2010. године одржан је састанак њихових представника, на којем су црногорски тужиоци инсистирали на хитном достављању доказа против наших држављана или уступање кривичног гоњења од стране србијанског правосуђа. Тужилаштво Србије изразило је спремност да доказе достави након завршетка истраге против свих осумњичених лица, а у даљој комуникацији два тужилаштва црногорска страна обавијештена је да још није завршена истрага против свих актера догађаја, те да ће по окончању истраге докази бити достављени.
Напомињемо да, према нашој процјени, нијесу постојале сметње да докази већ до сада буду достављени црногорском тужилаштву.
Наведене чињенице најбоље илуструју жељу за сарадњом и спремност правосудних органа Црне Горе за борбу против свих видова прекограничног криминала, чије сузбијање представља посебан, како наш национални, тако и регионални и међународни интерес.
Такође, наведено представља најбољи деманти навода који су били повод за ово реаговање.
Везани чланци:
Министар правде Црне Горе Бојан Божовић борави у званичној посјети Уједињеном Краљевству 13.01.2025.
Саопштење 02.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?