Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор потпредсједника Владе и министра финансија, др Игора Лукшића, на састанку борда гувернера ЕБРД-а

Објављено: 15.05.2010. 16:44 Аутор: Ивона Михајловић - администратор

Поштоване колеге гувернери,

Ситуација економско финансијске кризе наметнула је обавезу преиспитивања и прилагођавања наших политика екстерним приликама и кретањима глобалне економије.

За Црну Гору, а вјерујем и за друге земље, ово је био изазов, али и својеврсни испит зрелости и одговорности Владе да испита дугорочност и одрживост економских политика. У кризу су ушлли многи, али ће из кризе изаћи само они који су на најбољи начин кризу искористили као лекцију и индикатор одредница будућих развојних политика.

За Црну Гору, упркос поремећају глобалних прилика који је донио штету и нашој економији, криза је била прилика да се започети пројекти и зацртане политике ставе у контекст дугорочног развоја.

С обзиром да су наши напори уродили плодом, наш приоритет је остао исти, а то је испуњење циљева Лисабонске стратегије економских и структурних реформи. Такође, вјерујемо да је потврду наших напора на плану стабилизације макроекономске и финансијске ситуације дао и најновији извјештај извршних директора ММФ-а.

Ово је само потврда нашег доброг економског курса и ниједног тренутка нема времена за опуштање. Свјетску, а самим тим и црногорску економију очекују бројни изазови и реализација важних пројеката, а, прије свега, покретање свих оних сегмената економије које је криза успорила или зауставила. Увјерени смо да структурне реформе из различитих области представљају прави одговор за европске земље које желе да остваре конкурентност у свијету данашњице.

Један од најважнијих изазова односи се на јачање кредитне активности наших банака, јачања веза између реалног и финансијског сектора, јер, чини се, да у скоријој економској историји никад више ови односи нису били нарушени. И управо из тог разлога улога ЕБРД-а би у овом дијелу могла бити од великог значаја, нарочито за мале земље каква је Црна Гора.

Ми желимо да крчимо пут нашим привредним субјектима ка међународним финансијским институцијама, кроз јачање директних веза и сарадњу са мултилатералним организацијама и да на тај начин јачамо капацитете наше привреде.

У сваком случају, улога држава је да ствара амбијент за добро пословање, отвара могућности за нове финансијске везе како би се у годинама након кризе све мање посезало за државним интервенционизмом. Само слободне и отворене економије могу допринијети расту националног друштвеног производа и побољшању стандарда грађана.

Наша сарадња са ЕБРД-ом, између осталих, покренула је и велик број развојних и инфраструктурних пројеката у области заштите животне средине, транспорта, инфраструктурних пројеката водоснабдијевања и др. И ово је била значајна подршка нашој земљи на њеном путу јачања капацитета и изласка из транзиције и стварања услова за развој туризма. Стога, ми подржавамо намјере ЕБРД-а у погледу докапитализације, с обзиром да ова банка представља значајаног партнера на нашем тржишту.

Данас су све наше снаге усмјерене на реструктурирање наше економије, фискално прилагођавање, стварање амбијента за олашано пословање, нова улагања, покретање нових предузетничких и бизнис идеја, развој малог и средњег бизниса, реализацију великих капиталних инвестиција и др.

Такође, важан приоритет Владе у овом тренутку је наставак реформи у области државне и локалне администрације. У том смислу, Влада је већ покренула активности, али за обезбјеђење финансијске подршке овим пројектима биће значајна и улога ЕБРД-а.

Свакако, у наредном периоду покретање регионалних иницијатива од значаја ће бити за цјелокупан регион Балкана и југосточне Европе. Ту видим простор за јачање веза, бољу сарадњу у области саобраћаја, прије свега, жељезничке инфраструктуре, туризма и економске размјене. И управо у том смислу улога ЕБРД-а може бити да, кроз покретање и пружање подршке регионалним пројектима, да додатан подстицај реализацији важних регионалних политика.

У наредним мјесецима очекујемо да са ЕБРД-ом наставимо сарадњу и финализујемо договоре око реализације важних инфраструктурних пројеката за Црну Гору, који ће бити значајан покретачки импулс цјелокупне економије.

др Игор Лукшић, потпредсједник Владе и министар финансија

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?