- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Споразум о регулисању међусобних права...
Саопштење: Споразум о регулисању међусобних права и обавеза у реализацији пројекта "ГЕМ Црна Гора"
Тхе Глобал Ентрепренеурсхип Монитор (Глобални мониторинг предузетништва) или скраћено ГЕМ је непрофитни, академско-истраживачки конзорцијум који има за циљ спровођење висококвалитетног научног интернационалног истраживања. ГЕМ води највећу јединствену студију у свијету која покрива предузетничке активности. Преко 120 истраживача активно учествује у ГЕМ пројекту.
Инициран 1999.године са 10 држава, ГЕМ је 2009. године водио истраживања у 54 државе, између осталих у Хрватској, Босни и Херцеговини, Србији, и другима.
Споразумом о регулисању међусобних права и обавеза у реализацији пројекта "ГЕМ Црна Гора", који је потписан између Економског факултета Подгорица као носиоца пројекта ГЕМ Црна Гора и институција партнера у овом пројекту, регулисана су међусобна права и обавезе свих институција потписника овог документа а то су:
- Министарство економије ЦГ
- Инвестиционо-развојни Фонд Црне Горе АД (ИРФ ЦГ АД);
- Дирекција за развој малих и средњих предузећа;
- Завод за запошљавање ЦГ;
- Привредна комора ЦГ.
“У процесима прилагођавања црногорске економије стандардима Европске уније, предузетништво има одлучујућу улогу јер ангажује сопствене ресурсе, од људских до финансијских. Предузетнички капацитет земље не зависи само од појединца, него и услова и амбијента који морају допринијети остваривању индивидуалне предузетничке иницијативе”рекао је данас министар економије Бранко Вујовић на конференцији за новинаре поводом реализације овог пројетка и истакао да ће учестовање у глобалном мониторингу предузетништва омогућити Црној Гори да се придружи групи земаља међу којима су и најбогатије земље свијета, које су предузетништво препознале као главни фокус својих јавних политика и економског развоја.
Истраживачки програм, базиран на хармонизованој анализи везаној за предузетничке активности, уско је фокусиран на истраживање улоге предузетништва на економски пораст једне земље. ГЕМ Истраживање има три главна циља:
- Да оцијени разлике у нивоима предузетништва између земаља;
- Да открије факторе које детерминишу ниво предузетничке активности;
- Да идентификује стратегије које би могле да побољшају ниво предузетничких активности .
Министар Вујовић је истакао да јединствена стуктура ова три циља омогућава националним тимовима да учествују у креирању стратегија и циљева програма. Базе података националних тимова су хармонизоване у једну мастер базу података која омогућава корисницима да испитају предузетничке активности у различитим етапама предузетничког процеса, као и анализу различитих фактора који карактеришу предузетнике и њихове бизнисе у свакој држави која учествује у програму.
“Генерално, ГЕМ пројекат омогућава приступ информацијама везаним за предузетништво на глобалном контексту. Тиме подвлачи потребу оваквих података за било коју озбиљну анализу предузетничког понашања у свијету. Централни циљ је је креирање интернационалних стандарда за друштвену анализу базирану на метологији предузетништва “рекао је министар економије.
Спровођење једног оваквог истраживања је од изузетног значаја је за будући потенцијал Црне Горе. Ово посебно у свијетлу усклађивања са актуелним глобалним методологијама које имају за циљ да сектор малих и средњих предузећа, као стратешки важан сегмент националне економије, учине компатибилним искуствима из ближег и даљег окружења. Резултати и препоруке ГЕМ истраживања нарочито ће доћи до значаја у будућем конципирању стратешки важних циљева и инструмената економске политике Црне Горе.
„Политика Владе, односно Министарства економије усмјерена је ка остварењу визије о Црној Гори као успјешном, конкурентном и прилагодљивом економском систему, и држави едукованих и мотивисаних предузетника, који упоредо са тим остварују привредни раст и развој” закључио је министар економије Бранко Вујовић.
Према мишљењу декана Економског факултета, професора др Милорада Јововића, у стању транзиције у Црној Гори заборавља се на предузетнички дух, и највише се инсистира на тражењу помоћи од државе.
Др Јововић је објаснио да ће се истраживање састојати од анкете, стандардизованих интервјуа са експертима и ослањања на доступне податке.
“Анкета би требало да почне већ наредног мјесеца, а обухватиће двије хиљаде испитаника”рекао је Јововић.
Прелиминирани резултати ове анкете биће познати крајем октобра, навео је директор Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ) професор др Драган Лајовић додајући да ће до краја године бити верификована финална верзија истраживања, које би требало да покаже колико је предузетништво у Црној Гори развијено, али и да пружи могућност поређења са осталим земљама у којим се такође спроводи ГЕМ пројект.
Истраживање којим се објективно сагледава стање развоја предузетништва обухвата више од 80 земаља, а за Црну Гору ће његови резултати бити посебно значајни јер ће пратити ниво развоја предузетничког духа.
Пројекат, у којем учествују и солидарно га финансирају Економски факултет, Министарство економије, ИРФ, Дирекција за развој малих и средњих предузећа, Завод за запошљавање и Привредна комора, коштаће 20 хиљада ЕУР.
Од тог новца 7,5 хиљада ГБП биће уплаћено као франшиза ГЕМ асоцијацији, док ће остатак бити искоришћен за истраживање.