Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање потпредсједника Владе И министра финансија, др Игора Лукшића, на текст лондонског Економиста "Балкански преварант", објављено 21. маја у "Економисту"

Објављено: 22.05.2010. 17:54 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Ваши наводи да је случај Дарка Шарича, који је у бјекству и кога потражује Република Србија по оптужници за шверц дроге угрозио репутацију Црне Горе је погрешан („Балкански преварант“, 8. март).

Као што сте навели, прелиминарни докази указују да је господин Шарић, можда, прао новац кроз црногорско представништво Хyпо Алпе Адриа банке, Аустријске банке. Црна Гора је започела истрагу и подићи ће одговарајуће тужбе.

Чињеница је да криминалци перу новац у земљама читавог свијета. Тешко је разумјети зашто репутација Црне Горе може бити компромитована када власти све чине да идентификују и казне одговорне. Хоћете ли рећи да је афера Шарић штетила позицији Аустрије, која је власник Хyпо Алпе Адриа банке или Сједињеним Америчким Државама одакле нека средства господина Шарића по свој прилици потичу?

Није тајна да се Црна Гора бори против корупције. Медији често игноришу чињеницу да ми у тој борби побјеђујемо. Група земаља за борбу против корупције Савјета Европе (ГРЕЦО) извјестила је да је Црна Гора задовољавајуће имплементирала 67% њихових препорука од 2006. године, највећи проценат од свих балканских земаља. Фридом хаус је 2009. године по степену корупције побољшао позицију Црне Горе у односу на двије године раније. Транспаренси интернешнал је Црној Гори дао бољу оцјену о стању корупције него било којој Балканској земљи, осим Хрватске.

Игор Луксиц, потпредсједник Владе и министар финансија
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?