Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање Министарства економије и Министарства финансија на изјаве представника СНП-а о финансирању и стратешком развоју локалне самоуправе

Објављено: 24.05.2010. 20:56 Аутор: Министарство

Влада Црне Горе има визију и стратегију дугорочног развоја и стабилног финансирања локалних самоуправа. Управо један од најзначајних сегмената системских реформи у претходном периоду била је реформа јавних финансија у локалним самоуправама, са тежњом да се оствари што већи степен фискалне децентрализације.

Мада је постојећи законски оквир имао издашан фискални потенцијал да финансира постојећи обим функција локалних самоуправа, економско финансијска криза показала је осјетљивост система финансирања локалне самоуправе на глобалне поремећаје. И ово није ништа необично, криза је аномалија у својој појави, али је управо из угла одговорног и дугорочног планирања, кризу требало искористити како би се унаприједио свеукупан систем локалних самоуправа, а нарочито систем финансирања. Озбиљне државе су кризу искористиле да донесу она рјешења која ће обезбиједити имуност система на нове глобалне поремећаје.

У том смислу, подсјећамо да је Програмом рада Владе за 2010. годину дефинисано да ће до краја другог квартала ове године предложити нова законска рјешења о опорезивању непокретности и закона о финансирању локалних самоуправа. На овај наћин донијеће се рјешења која ће омогућити наставак започетих реформи и постизања стандарда ЕУ. Истовремено, обезбиједиће се одржив систем финансирање мање развијених општина и њихово финансијско уједначавање и обезбиједити дугорочна стабилност финансирања.

У корак са овим рјешењим неопходно је спроводитити и политику сманијвања броја запослених у локалним самоуправама, смањивати потрошњу у локалним самоуправама, чиме се ствара већи простор за реализацију пројеката од стратешог значаја за грађане.

Такође, Влада Црне Горе планира израду стратегије регионалног развоја Црне Горе, чију израду је подржао и УНДП кроз потписивање Меморандума о разумијевању са Министарством економије. Стратегија ће бити инструмент за подстицање уједначеног регионалног развоја и њоме ће се дефинисати и циљеве и инструменте за изградњу укупног развојног потенцијала, смањење неједнакости у регионалном развоју и јачање потенцијала, а све у правцу што веће компетитивности. Такође, Стратегија регионалног развоја Црне Горе се одражава у контексту Националног развојног плана и будућег Националног стратешког референтног оквира, који је основни документ за стратешко усмјеравање инструмената кохезионе политике за улазак у ЕУ, а биће и основа за будући Закон о равномјерном регионалном развоју.
Све ово има за циљ да се успостави уједначен развој земље кроз пружање подршке мање развијеним регионима са нагласком на препознавању, повећању и оптималном коришћењу њиховог развојног потенцијала.

Осим израде Стратегије регионалног развоја Црне Горе засноване на олакшавању опсежног, транспарентног процеса прикупљања података и њиховој анализи, Меморандум о разумијевању подразумијева и имплементацију пројектних активности и иницијатива које су од заједничког интереса и које служе највећем националном интересу уједначеног регионалног и одрживог економског раста.

У том смислу је и Инвестиционо-развојни Фонд је припремио кредитне шеме за мала и средња предузећа који подразумијевају давање кредита од 200.000 еура. Фонд је окренут пројектима према сјеверу и пословаће по принципу економске одрживости, подстичући раст и развој микро, малих и средњих предузећа, локалне комуналне инфраструктуре и еколошки одрживих пројеката. Капитал фонда, који сада у готовом располаже са 22, 7 милиона еура, износи 97, 2 милиона еура.

Фонд је предвидио и могућност финансирања инфраструктуре и еколошких пројеката. За локалне управе и јавна предузећа за пројекте из ове области предвиђени су кредити до 750.000 еура, са каматом од 5 одсто, отплатом на девет година, укључујући грејс период од двије године.


ПР СЛУЖБЕ
МИНИСТАРСТВА ЕКОНОМИЈЕ и
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?