Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Интегрално управљање екосистемом Скадарског језера

Министар уређења простора и заштите животне средине Бранимир Гвозденовић одржао је данас састанак са тимом Свјетске Банке за имплементацију пројекта „Интегрално управљање екосистемом Скадарског језера“, на челу са г-ђом Карин Шепардсон, менаџером пројекта. Састанку је присуствовао и Јан Петер Олтерс, Стални представник Свјетске Банке у Црној Гори.

Теме разговора су били тренутни статус реализације пројекта и планиране активности. Оцијењено је да се пројекат „Интегрално управљање екосистемом Скадарског језера“ спроводи на квалитетан начин, уз активно учешће свих релевантних субјеката у Црној Гори и Републици Албанији, које дијеле јединствени екосистем Скадарског језера, те да је неопходно стално праћење и унапрјеђење координације, како би се појединачне активности спроводиле у временски дефинисаним роковима.

Наглашен је значај израде међудржавних докумената као што су: стратешки оквир за одрживо рибарство на Скадарском језеру, дефинисање заједничког плана мониторига вода и биодиверзитета језера и израде Предиктивног хидролошког модела за сливно подручје Скадарског језера, који ће омогућити ефикасну оцјену утицаја планираних развојних пројеката у басену језера на хидролошки циклус и посредно на живи свијет језера, које је заштићено како у складу са националним прописима, тако и према критеријумима Конвенције о влажним подручјима-Рамсарска Конвенција. Праћење израде и спровођење ових активности врши заједничка Комисија за Скадарско језеро, која је формирана у складу са одредбама Споразума о заштити и одрживом развоју Скадарског језера.

Даље, кроз пројекат је обезбјеђена техничка и административна подршка управи Националног парка Скадарско језеро. Такође, активности пројекта се односе и на ревитализацију културно-споменичког насљеђа и развој капацитета за промоцију и очување животињског свијета, као што су популације угрожених врста птица и јачање капацитета локалних удружења рибара.

Коначно, пројекат ће омогућити рјешавање проблема третмана отпадних вода у насељу Врањина, коришћењем иновативних технологија биопречишћавања. Финансијски најзначајнија пројектна активност односи се на санацију наслијеђеног чврстог индустријског отпада из Комбината алуминијума, како би се спријечило даље загађивање подземних вода и седимената језера.

Сарадња која се остварује са Министарством животне средине, шумарства и водопривреде Републике Албаније у спровођењу овог пројекта је на високом нивоу, чиме се потврђује значај регионалног повезивања и заједничке одговорности за трајно очување прекограничних природних ресурса. Глобални циљ пројекта је стварање дугорочних претпоставки за међудржавну координацију и одрживо управљање Скадарским језером између Црне Горе и Републике Албаније.

Пројекат „Интегрално управљање екосистемом Скадарског језера“ се финансира кроз донацију Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ).

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?