Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 04.06.2010. 00:48 Аутор: Биро

 У циљу даљег јачања финансијског сектора и увођења најбоље међународне праксе у домаће законодавство, Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, утврдила је Приједлог закона о Централној банци Црне Горе, Приједлог закона о заштити депозита, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о банкама, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о стечају и ликвидацији банака и Приједлог закона о Савјету за финансијску стабилност.


Приједлогом закона о Централној банци Црне Горе прецизније се нормирају уставна одређења положаја Централне банке и наставља имплементација општих принципа пословања Европског система централних банака и Европске централне банке, с обзиром на преузету обавезу Црне Горе да постепено усклађује домаће прописе са европским законодавством, као и најновијом међународном праксом и стандардима и из ове области. Поред осталог, новим законским одредбама обезбјеђује се пуна независност Централне банке, у циљу подстицања и очувања стабилности финансијског система, укључујући одржавање здравог банкарског система и сигурног и ефикасног платног промета. Такође, прописује се да Централна банка доприноси постизању и одржавању стабилности цијена и да, не доводећи у питање остваривање својих циљева, подржава остваривање економске политике Владе Црне Горе, дјелујући при том у складу са начелима отвореног тржишта и слободе предузетништва и конкуренције.

Приједлогом закона о заштити депозита предвиђено је постепено повећање гарантованих депозита, тако да би 2013. године тај износдостигао 50.000 еура.

Измјенама и допунама Закона о банкама и Закона о стечају и ликвидацији банака предложени су механизми који омогућавају Централној банци ефикасно спречавање и превазилажење кризних ситуација у финансијском сектору, чиме се обезбјеђује нормативна конзистентност у овој области.

Приједлогом закона о Савјету за финансијску стабилност предвиђено је оснивање посебног тијела на нивоу Црне Горе, чији ће задатак бити праћење, идентификација, спрјечавање и ублажавања потенцијалних системских ризика у финансијском систему.

Влада је утврдила Нацрт просторног плана посебне намјене за Бјеласицу и Комове са Стратешком процјеном утицаја на животну средину и Програмом за одржавање јавне расправе. Основни циљ израде Плана је да се створе формалне и планске претпоставке за осмишљен развој, организацију и уређење простора Бјеласице и Комова, у складу са основним развојним опредјелјенјима и на принципима одрживог развоја. Плански уобличена визија предвиђа да ће простор Бјеласице и Комова постати препознатљив туристичко-рекреациони простор Црне Горе, који ће бити на нивоу најбољих свјетских узора развоја и управљања планинским просторима. На бази туризма као генератора развоја, Планом је предвиђено адекватно и активно коришћење других планинских потенцијала, чиме се постиже избалансирана привредна структура са пољопривредом, дрвном индустријом, предузетништвом, културом и осталим јавним услугама.

У склопу реализације Стратегије регулаторне реформе Влада је донијела Уредбу о престанку важења појединих подзаконских аката, чиме се подиже ефикасност правног система и додатно унапређује пословни амбијент у Црној Гори.

Поред осталог, Влада је донијела Одлуку о образовању Радне групе за праћење имплементације Националне стратегије за борбу против трговине људима и разматрала више других питања из своје надлежности.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?