- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Презентација пројекта “Техничка помоћ з...
Саопштење: Презентација пројекта “Техничка помоћ за имплементацију Споразума о енергетској заједници”
За развој и реформу сектора енергетике Црне Горе и либерализацију тог тржишта до краја јула наредне године биће утрошено 1,5 милиона ЕУР, саопштено је данас на презентацији пројекта Техничка помоћ за имплементацију Споразума о енергетској заједници.
Министар економије Бранко Вујовић је истакао да се овај пројекат се, у оквиру програма за предприступну помоћ ИПА 2007, реализује од стране конзорцијума консултантских фирми Ексергија, Кантор и Меркадос у три сегмента, и то у:
- Сектору за енергетску ефикасност у оквиру Министарства економије,
- Регулаторној агенцији за енергетику и
- Акционарском друштву „Пренос”.
„Циљ овог пројекта је да пружи допринос развоју и реформи енергетског сектора Црне Горе и либерализацији енергетског тржишта, како би се што успјешније имплементирале обавезе које Црна Гора има као чланица Енергетске заједнице” навео је министар Вујовић. Вујовић је подсјетио да је Споразум о формирању Енергетске заједнице потписан од стране Црне Горе у октобру 2005. године у Атини, а ратификован је у црногорском парламенту у октобру 2006. године. Споразум је ступио на снагу 1. јула 2006. године и он представља први правно-обавезујући документ Црне Горе према Европској унији.
“Главни циљеви формирања Енергетске заједнице су успостављање јединственог регионалног тржишта електричне енергије и гаса и његова интеграција у тржиште Европске уније, повећање сигурности снабдијевања енергијом кроз привлачење инвестиција у енергетски сектор, повећање коришћења обновљивих извора енергије и развијање тржишне конкуренције, уз унапређење еколошке ситуације« навео је министар економије додајући да се, у складу са преузетим обавезама, у Црној Гори спроводи реформа енергетског сектора и врши усклађивање националног законодавства са законодавством Европске уније. Као резултат тих активности, Скупштина Црне Горе је 22. априла ове године усвојила нови Закон о енергетици и Закон о енергетској ефикасности.
„У складу са енергетском политиком Европске уније, наш приоритет је реализација пројеката из области обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности, као и пројеката за изградњу интерконекција нашег енергетског система са системима у окружењу. У Црној Гори је сада у току реализација пројеката изградње значајних електроенергетских објеката, као што су: хидроелектране на ријеци Морачи, мале хидроелектране, вјетроелектране, далековод Подгорица – Тирана, подморска интерконекција између Црне Горе и Италије. Реализују се и бројни пројекти ревитализације и модернизације црногорских електрана, као и преносних и дистрибутивних мрежа. У складу са новим Законом о енергетици, планирано је иновирање Стратегије развоја енергетике Црне Горе и Акционог плана за њену имплементацију“ закључио је министар Вујовић.
Вођа пројектног тима, Георге Георгоцостас је рекао да ће пројект, који је почео у фебруару, имати за циљ јачање капацитета главних учесника на тржишту електричне енергије, побољшање функционалности оператора преносног система и тржишта, као и развој статистике енергетске ефикасности.
“Црна Гора мора до 2012. године да докаже да је остварила енергетске уштеде”, казао је Георгокостас.
Он је навео да ће пројект, који се финансира из Инструмента за претприступну помоћ (ИПА) 2007, обухватити и десетогодишњи План развоја преносног система и инвестиционог плана до 2025. године.
Шеф Оперативног сектора Делегације Европске уније у Црној Гори, Ницола Бертолини, оцијенио је да су овакви грантови врста катализатора за веће инвестиције које Црна Гора добија од међународних финансијских институција.
“Црној Гори ће предстојати доста посла у спровођењу мјера из трећег енергетског пакта Уније, који је у тој области успоставио још веће циљеве”, рекао је Бертолини.