Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Од рибарског насеља до “Монтекарла бивше Југославије”

Преведени текст

 

Египатско предузеће жели да изгради терен за голф

У КОТОРСКОМ ЗАЛИВУ РЕКОРДНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ


Обилазећи обалу залива у близини марине Порто Монтенегро, јасно је да је туристички развој овог дијела тек започео, а напуштене зграде које треба реконструисати и примамљиви простори за градњу, могу се примијетити у подножју планине. То су схватили неки медјународни инвеститори који су изабрали ово мјесто за своје инвестиције, али уз пуно поштовање снажног “греен” опредјелјенја које подржава Влада Црне Горе.
“У овој фази за нас је од пресудног значаја заштита амбијента- тврди црногорски министар за уредјење простора и заштиту животне средине, Бранимир Гвозденовић.- Направили смо грешке у прошлости, али ћемо их исправити. У урбанистичком плану земље, прије године и по, увели смо обавезу коришћења природних материјала, бијеле боје за екстеријере, уз поштовање традиционалне камене архитектуре.” Надамо се да ће у овом духу бити реализован пројекат Орасцом Девелопмент-а: египатска компанија ће саградити још једну марину, неколико хотела, виле и терен за голф на површини од 6,8 милиона квадратних метара на Луштици, полуострву које се налази у близини комплекса Порто Монтенегро. Руска група Метропол, пак, гради једну вилу и комплекс бунгалова на острву Свети Марко које се налази преко пута Тивта, гдје ће уложити милион еура, док су неки луксузни хотели отворени или ће се отворити под знаком Фоур Сеасонс, Кемпински и Аман Ресорт. Наше анализе потврдјују да постоји простор прије свега за нове хотелске структуре, а не за резиденцијалне којима је тржиште изгледа готово засићено”, прецизира министар.
Трка за инвестицијама, започета прије више година, учинила је да цијене некретнина експоненцијално порасту, посебно након независности проглашене 2006.године. Просјечне цијене у Доњој Ластви су достигле врх од 2600 еура по метру квадратном, а у Тивту до 4000 еура. Медјутим, крајем 2008.године криза је стигла и овдје, па је српско-босанска клијентела (главни купци кућа за одмор) постала опрезнија. У медјувремену се локална власт припремила да прихвати ову промјену, усвоји стимулативну политике и једноставнију процедуре, у договору са медјународним привредницима. Влада је основала са Порто Монтенегро један тим, како би прилагодила законодавство потребама туризма- закључује министар. Захваљујући њиховој сарадњи промијенили смо одредбе за велике јахте и поједноставили процедуру у корист цјелокупне територије. Сада је наше законодавство медју најповољнијим у Источној Европи, како због брзине добијања дозвола за градњу, тако и због пореза на добит који је медју најконкурентнијим.”
М.Ф.
Цијене
Просјечне цијене по метру квадратном за стан у главним мјестима у еурима.
Локалитет Цијене
Подгорица 1.400/3.500
Никшић 600/1.200
Бијело Поље 400/1.000
Бар 2.500/3.500
Будва 4.500/7.000
Доња Ластва 1.300/2.600
Тиват 3.000/4.200
ИНВАЗИЈА ПОЗНАТИХ
Вип у извидјању
Као посљедњи, прије пар мјесеци, били су тамо Бред и Андјелина. Изгледа да је Пит хтио да покаже супрузи љепоте залива у којем је снимио један од својих првих филмова. Велики је број звијезда, више или мање познатих, које су слетјеле или пристале у ове крајеве. То је промет започет већ у првим деценијама прошлога вијека са Софијом Лорен и Карлом Понтијем, који су на легендарном острвцету Св. Стефани имали вилу. Што се тиче холивудских парова почасно држављанство би требали, прије свих, да добију Мајкл Даглас и Катрин Зета Џонс, који су купили кућу у старом Перасту. Поред прелијепе панораме, на којој се може само завидјети, овом мјесту не недостаје ништа: за скок у море или вече у дискотеци довољно је доћи до хаотичне Будве, “Београда на мору” због великог броја српских туриста који тамо проводе љетњи одмор. У хладнијим мјесецима може се скијати на Боботовом куку, највишем врху земље (2.500 м). Такође, не треба изоставити шетње по Скадарском језеру, највећем на Балкану, или дуж ријеке Таре која пролази кроз истоимени канјон, други по величини након онога у Аризони. Међу купцима Порто Монтенегро за сада се може срести само Ирац Еди Џордан, бивши пилот и оснивач истоименог тима Формуле Уно.


Јадранско море. Умјесто старе поморске базе Тивта нићи ће 500 кућа и туристичка лука.

Црна Гора облачи свечано одијело

 

 

Од рибарског насеља до “Монтекарла бивше Југославије”

Микеле Финицијо

 

Приморци, који слабо говоре енглески, али су увјек спремни на срдачан дочек. Рибари до прије неколико година, конобари или рецепционери у будућности. То је лице трансформације у току на два корака од Тивта, новог Монтекарла Медитерана како воле да га дефинишу туристичке агенције. У том контексту је никла марина Порто Монтенегро, заштићена једном од највећих увала у Европи, одмах изван Которског залива, на десет минута аутом - нешто мање барком- од Аеродрома у Тивту. Уствари, без обзира на по коју палму увезену из Уругваја, још је тешко правити поредјење са познатом Кнежевином Монако. У односу на патиниране разгледнице које овјековјечују туристичке луке као што Сан Тропе или Портофино, Црна Гора је сачувала дивљи шарм и незагадјену љепоту. У току су радови на демолирању старе војне поморске базе на чијем мјесту ће нићи читав комплекс, а у позадини је могуће назријети оно што је остало од малих мјеста као што је Доња Ластва, рибарско мјесто са 730 становника, са малим каменим кућицама саградјеним у венецијанском стилу. У ово мјесто први се заљубио Петер Манк, осамдесетогодишњи бизнисмен из Канаде, који се обогатио захваљујући највећим рудницима злата на свијету и који данас посједује већину акција Адриатиц Маринас-а, главног носиоца пројекта. Успио је потом да увјери неке енглеске, француске и руске инвеститоре као што су Олег Дерипаска и Натанијел Ротшилд. Уклањање старе поморске базе аустроугарског поријекла затворене 1990. године након распада бивше Југославије, чинило се свима прилика коју не треба пропустити. На подручју од 24 ха осим марине са 690 везова (укључивши 150 за мега јахте од 24 до 150 м) нићи ће два “бутик хотела” са по 40 соба, сваки са малим резиденсом, односно 500 стамбених јединица од минимум 30 до максимум 360 м2 и четири мале виле на самој обали. Такође, један поморски музеј ће сакупити све рукотворине пронађене током радова, укључујући и једну совјетску подморницу и неколико старих јахти из Титовог времена. На тргу – тржници “ продаваће своје производе господје које живе у сусједним планинским селима”, каже Колин Кингсмил из Адриатик Маринас-а.

Око 2.000 радника непрекидно раде на градилишту: у јулу би требало да се отвори први резиденс са 29 станова, који су сви продати за 6 недјеља, са првих 100 везова. Остатак ће бити спреман за 2013. У првој фази ће нићи осталих 23 стана који припадају другом резиденсу на обали (до 6.500 еура по квадратном метру) и осталих 23 трећега резиденса који је у заледју (4.500 еура). У овом случају продаја је отворена од новембра до данас и добрих 35% је већ купљено. Ономе који купи гарантован је 75 % попуста на везове за прве три године. Уствари барка је обавезна за ове крајеве, у супротном се не може у потпуности уживати у љепотама залеђа. “Летећи менаџер” Порта Монтенегро ради убрзаним ритмом како би организовао доласке на лице мјеста медјународног тима који прати режију послова. “Користимо приватне авионе јер нпр. од Лондона није лако доћи довде”. Напротив, из Италије Монтенегроаирлинес покрива дионицу Рим – Тиват.

 

Оригинални текст --->ИлСоле24Оре.пдф

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?