Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Сусрет Брајовић - Реџепи

Објављено: 22.06.2010. 01:37 Аутор: Биро
Министар унутрашњих послова и јавне управе Иван Брајовић разговарао је данас са министром унутрашњих послова Републике Косово Бајрамом Реџепијем о свим актуелним питањима из надлежности два министарства.
Најважнија питања потенцирана у разговору двије делегације тицала су се питања границе, граничних прелаза, положаја црногорске националне заједнице на Косову и повратка интерно расељених лица на Косово.
Брајовић и Реџепи су нагласили обострани интерес за добрим и коректним међусобним односима. Констатовали су да је безбједносна ситуација на државној граници измедју Црне Горе и Косова потпуно стабилна. Исказали су потпуну сагласнот да се административне границе третирају као државне границе. Представницима медија подијељено је и толико пута посљедњих дана помињано писмо министра Реџепија министру Брајовићу. То писмо је најбољи демант свих злонамјерних тврдњи које су се могле чути у односима Црне Горе и Косова. У том смислу, договорено је да представници двије полиције, омогуће косовским житељима, који користе заједничке катуне на територији Црне Горе, несметан пролаз границе, уз одговарајућу, законом прописану процедуру, и ако је неопходно, пратњу полицијских органа до мјеста гдје бораве љети, односно када се на јесен враћају на Косово.
Договорено је да се, након окончања тендера за извођача радова на путу Мурино-Чакор-Пећ, приступи процедури отварања граничног прелаза, којег су снаге КФОР-а затвориле 1999.године. Такође је разговарано и о могућности изградње заједничког граничног прелаза, као што је то Црна Гора урадила са Републиком Албанијом.
Што се тиче статуса Црногораца на Косову, министар Реџепи је казао да ће Закон о етничким заједницама, чије се усвајање очекује убрзо, ријешити проблем испољен последњих мјесеци око статуса црногорске мањине на Косову. Постигнута је и сагласност око статуса у Црној Гори и евентуалног повратка великог броја интерно расељених лица са Косова, који и даље бораве у нашој држави.
Министар Брајовић је такође казао да ће свим косовским туристима и овог љета бити омогућено да уз личну карту дођу на наше приморје, али да се та проблематика, због очекиваног пута Црне Горе ка стицању кандидатуре за чланство у Европску унију, мора рјешавати, сходно законским прописима.
Министар Режепи је захвалио у име Владе и грађана Косова Црној Гори најприје због пружања уточишта избјеглицама током ратних сукоба, а и због, како је рекао, мудре и одлучне политике државног врха, које је, признавањем Косова као независне државе, не само признало реалност на Балкану, већ и допринијело укупној безбједности овог региона.
У делегацији Косова су били и генерални директор полиције, генерал Бехар Селими, шеф граничне полициоје за западни регион , мајор Азем Малај, шеф кабинета министра Седат Гаши, политички савјетник Фисник Реџепи и савјетник за међународне односе Фатон Абази.
Поред министра Брајовића, у разговорима су учествовали и Осман Субашић, помоћник министра унутрашњих послова и јавне управе, Милан Пауновић, начелник Одјељења за интегрисано управљање границом и граничним прелазима, Драган Ђуровић, помоћник министра иностраних послова, Веско Вукадиновић, помоћник директора Управе полиције и Иван Милић, савјетник за међународне односе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?