- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине ИЗВЈЕШТАЈ О СТАЊУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
ИЗВЈЕШТАЈ О СТАЊУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
Извјештајем о стању животне средине за 2009. годину даје се приказ стања појединих сегмената животне средине – ваздуха, земљишта, биодиверзитета, морског екосистема, као и буке И радионуклида у животној средину. Такође дате су оцјене са аспекта квалитета вода и појединих климатских елемената. Сходно добијеним резултатима може се констатовати да у структури загађења није дошло до значајнијих промјена, али да су у порасту притисци бројних антропогених фактора на релативно добро очувано стање животне средину у Црној Гори. У извјештају за 2009. годину дате су сљедеће оцјене:
-Еколошко стање Јадранског мора карактерише се као добро. Квалитет воде за купање на нашим купалиштима је доброг еколошког стања .
-Ваздух је задовољавајућег квалитета у свим урбаним срединама, осим у Пљевљима, Никшићу и одређеним дјеловима Подгорице гдје је присутно оптерећење са полутантима из индустрије, саобраћаја и домаћинстава.
-Доминантни извори загађивања вода су и даље комуналне отпадне воде, при чему је евидентиран пораст утицаја пољопривреде и саобраћајне инфраструктуре.
-Квалитет воде ријеке Бојане је био „ван класе“(није на задовољавајућем нивоу) као и квалитет воде ријеке Мораче, низводно од мјерног мјеста Градски колектор. Присутан је и даље проблем експлоатације пијеска из рјечних корита.
-Земљиште трпи антропогени утицај на мјестима гдје се налазе сметлишта или привремене депоније.
-Генерална оцјена стања биодиверзитета је да притисак на биодиверзитет расте Треба обратити додатну пазњу на питање опстанка и исчезавања појединих значајних врста и екосистема што је евидентно на црногорском приморју, а угрожени су значајно и шумски екосистеми на бројним локацијама на територији НП Дурмитор и НП Ловћен.
-Измјерени нивои буке на раскрсницама у осталим градским срединама показују да су максимално измјерени нивои буке прекорачили дозвољени ниво на свим мјерним мјестима осим у Шавнику, Плужинама и Беранама. Прекорачења су евидентирана на плажама (24 мјерна мјеста) и у близини угоститељских објеката (18 мјерних мјеста) током туристичке сезоне.
-Резултати мониторинга радиоактивности у Црној Гори указују да није дошло до прекорачења прописаних норми.
За заустављање раста регистрованих негативних трендова кључни значај има интензивирање усклађивања националног законодавства са европским и захтјевима релевантних медјународних споразума, као и одлучна реформа институционалног оквира у области заштите животне средине која треба да омогући ефикасно спровођење законодавства, нарочито у погледу примјене инструмената заштите животне средине и утврђених процедура.
Стога ће током 2010. године Агенција за заштиту животне средине имати обавезу спровођења прве фазе редефинисања Националног програма праћења стања животне средине у складу са захтјевима Европске агенције за животну, док ће Министарство уређења простора и заштите животне средине спровести реформу институционалне организације у области заштите животне средине у циљу омогућавања њене компатибилност са потребама унапрјеђивања праћења и извјештавања о стању животне средине и хармонизације националног законодаства у складу са обавезама у процесу европских интеграција.