- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Министар уређења простора и заштите животне средин...
Министар уређења простора и заштите животне средине Бранимир Гвозденовић сусрео се са ректором Универзитета Црне Горе проф. др Предрагом Мирановићем
На иницијативу Министарства уређења простора и заштите животне средине данас је одржан састанак са ректором Универзитета Црне Горе , проф. др. Предрагом Мирановићем и деканима Природно-математичког и Металуршко-технолошког факултета, проф. др. Предрагом Станишићем и проф.др. Кемалом Делијићем.Састанку су присуствовали и помоћник министра уређења простора и заштите животне средине, Нада Меденица и савјетник министра просвјете и науке, Биљана Мишовић.
Основна тема састанка биле су евроспке интеграције и изградња институционалних капацитета Владе у том правцу.Министарство уређења простора и заштите животне средине спроводи активности на успостављању транспарентног и централизованог модела координације и вођења процеса европских интеграција. Велики изазов представља идентификовање и формирање базе експерата на нивоу Црне Горе за све области “енвиронментал АЦQУИС-а”. Језгро овог процеса се налази управо у Министарству, а мрежу за сада чине и експерти из свих институција које имају надлежности у области животне средине.
Имајући у виду важности и комплексност процеса, као и чињеницу да су интеграције интерес, а и посао, цијелог друштва, саговорници су се сложили да је неопходно активно укључење Универзитета и да је његова улога од непроцјењивог значаја.
Универзитет се представио као државни научно стручни-ресурс и изразио спремност да буде на располагању и у функцији државе током процеса европских интеграција, те је заједнички констатовано да је неопходно идентификовање и формирање базе експерата са Универзитета који би могли активно учествовати у процесу евроспких интеграција као и дефинисање начина њиховог ангажмана.
Министар Гвозденовић је предложио још неколико облика сарадње са Универзитетом и то: у оквиру припрема дипломских, магистарских и докторских радова; организација посебних конкурса, такмичења, учествовања студената у припреми пројеката које дозвољавају студентски ангажман; могућност стипендирања одређеног броја перспективних студената; формирање базе стручњака из области просторног развоја, архитектуре, грађевинарства, животне средине и сродних области и организација посебних тематских љетних школа, кампова и сличних дешавања.
Договорене су и активности за размјену информација везано за прилагођавање постојећих и покретање нових програмских студија, у складу са потребама Министарства уређења простора и заштите животне средине у процесу интеграција.Дугорочни план је стварање услова за јачање научно стручног кадра и то не само за потребе државе већ и за рад у европским институцијама у Бриселу, Стразбуру и Луксембургу.