Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање министра иностраних послова Милана Роћена на Министарском састанку Јадранске повеље у Дубровнику

Објављено: 10.07.2010. 02:00 Аутор: Биро
МИЛАН РОЋЕН, МИНИСТАР ИНОСТРАНИХ ПОСЛОВА ЦРНЕ ГОРЕ:
(Излагање на Министарском састанку Јадранске повеље,
Дубровник, 09.07.2010. године)



Поштовани Предсједавајући,
Уважене колеге,
Даме и господо,

Поздрављам вас у име Црне Горе. Захваљујем нашем домаћину – Хрватској, и министру Јандроковићу на одличној организацији састанка. Хрватска је по први пут предсједавала Јадранском повељом као пуноправна чланица НАТО. У том статусу је и Албанија. Зар то није најбоља легитимација ове регионалне иницијативе, у оквиру које све чланице биљеже видан прогрес. Босни и Херцеговини је у међувремену додијељен МАП. Србија је отворила Сталну мисију у Бриселу и ојачала сарадњу са Алијансом у оквиру ПзМ. А5 се појављује као незамјењив модел за све чланице чији је стратешки циљ чланство у НАТО, што је формула трајне стабилности региона. Као што је незамјењива улога САД у Јадранској повељи.

Од посљедњег састанка у Сарајеву, поткрај прошле године, Црна Гора је направила даље искораке на путу европске и евроатлантске интеграције. Завршен је веома захтјеван посао припреме одговора на Упитник ЕК. Споразум о стабилизацији и придруживању је ступио на снагу 1. маја. У Луксембургу је 14. јуна одржан први састанак Савјета за стабилизацију и придруживање, као нова форма дијалога у партнерском односу између Црне Горе и ЕУ. Очекујемо након испуњавања преосталих обавеза позитивно мишљење ЕК, што ће Црну Гору препоручити за статус кандидата и отварање приступних преговора у блиској будућности. Видни су позитивни ефекти визне либерализације за грађане Црне Горе. Ми се надамо да ће се Црној Гори, Србији и Македонији у том погледу ускоро придружити и БиХ и Албанија. Исто тако, да ће бити пронађен адекватан модел за Косово. Сматрамо веома важним за свеобухватан и конструктиван регионални дијалог што је и Косово данас заступљено на састанку. Жалимо што због тога нема представника Србије. Ми вјерујемо у дијалог свих на Балкану у блиској будућности, без обзира на осјетљивост питања и супротстављеност ставова.

Црна Гора је постигла значајне резултате и у евроатлантској интеграцији. Двогодишњи циклус ИПАП окончан је усвајањем завршног извјештаја на састанку НАЦ, 16. јуна у Бриселу, којим је предсједавао генерални секретар НАТО. Припремили смо нацрт првог АНП – Годишњег националног програма у оквиру МАП, који је достављен експертима у Бриселу. Очекујемо да ћемо након корисних сугестија први АНП презентирати чланицама НАТО крајем септембра, и први циклус отпочети у октобру. Захваљујем Хрватској и свим чланицама А5 на помоћи, добрим савјетима и подршци приликом израде АНП.

У међувремену, припадници Војске Црне Горе ангажовани су у мисији ИСАФ. Пјешадијски и медицински тим већ четири мјесеци је на сјеверу Авганистана, под командом Њемачке, у оквиру мађарског контигента. Интензивно припремамо другу и трећу групу војника, како би се замјена извршила несметано и у складу са очекивањима. Ангажовање у ИСАФ мисији је драгоцјено искуство у јачању спремности и оспособљености Војске Црне Горе за извршавање сличних врло захтјевних задатака који се могу појавити у будућности. На другој страни, то је још један конкретан доказ посвећености Црне Горе вриједностима Алијансе.

Регионална сарадња, у којој Јадранска повеља има значајну улогу, предуслов је нашег даљег напретка у процесу европске и евроатлантске интеграције. То је потврђено и на састанку на високом нивоу ЕУ – Западни Балкан у Сарајеву. Највећим признањем сматрамо то што је Црна Гора препозната као фактор стабилности у региону. Вјерујем да ћемо на нов начин оснажити допринос добросусједској сарадњи предсједавањем трима регионалним инцијативама током ове године: ЦЕИ, ЈЈИ и СЕЕЦП. То ће за нас бити велико искуство уочи преузимања предсједавање А5 почетком идуће године.

На крају, захваљујем домаћину, Хрватској, и министру Јандроковићу на успјешном предсједавању А5. Такође, вјерујем да ће Македонија исто тако бити успјешан предсједавајући, уз најбоље жеље да у том периоду постане пуноправна чланица НАТО, и да отпочне приступне преговоре за чланство у ЕУ.

Захваљујем на пажњи!
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?