- Влада Црне Горе
Извјештај о раду Инспекције рада у шест приморских...
Извјештај о раду Инспекције рада у шест приморских општина за период 15.06.-05.07. 2010 године
Министарство рада и социјалног старања преко инспекције рада врши надзор над примјеном прописа којима су уређени радни односи запошљавање и заштита на раду и сваке године прије почетка туристичке сезоне доноси Акциони план вршења инспекцијског надзора како би већи број запослених у на црногорском приморју био обухваћен надзором ове инспекције, јер је познато да док траје туристичка сезона послодавци запошљавају већи број запослених.
Обављање послова инспекцијског надзора док траје туристичка сезона је посебан изазов за инспекторе због чињенице да треба са малим бројем инспектора треба квалитетно надзирати, поред 24.000 субјеката надзора који имају трајна одобрења за рад, и додатно око 7.000 субјеката надзора који дјелатност обављају само у љетњим мјесецима на територији шест приморских општина.
План активности за љетњу туристичку сезону 2010. године је предвидио појачан надзор инспекције рада које је неопходно спровести како би се оствариле законом прописане мјере, а у циљу ефикасније контроле субјеката, правних и физичких лица, посебно у дијелу спровођења мјера да запослени остваре право на законит радни однос , на исплату редовних зарада и обавезност исплате регреса, обезбјеђивању заштите на раду запослених од механичких повреда од стране средстава рада која користе при раду, спроведених обука и оспособљавање запослених за безбједан рад, посједовање специјалистичких љекарских прегледа запослених на радним мјестима са повећаним ризиком (ризици од пада са висине, ризици везани за механичко руковање средствима рада, ризици везани за радну опрему,..), контрола услова радне средине и акта о процјени ризика који регулише Закон о заштити на раду.
Док траје туристичка сезона инспектори рада и инспектори рада за област заштите на раду из континенталног дијела Црне Горе, врше појачани надзор на територији приморских општина, заједно са колегама који су иначе распоређени у приморским општинама, јер је познато да се број субјеката надзора у овим општинама, повећа значајно а то изискује и повећан број инспектора који врше надзор. Стим у вези, а сходно Акционом плану којим инспекција рада детаљно разради активности инспектора, приоритет је стављен на сузбијање рада на црно и превенцију повреда на раду.
Дакле инспектори рада Министарства рада и социјалног старања ће прије свега док траје туристичка сезона бити обавезни да раде у двије смјене како би надзором обухватили што већи број субјеката а самим тим и радно ангажованих запослених.
Битно је истаћи да поред појачаног надзора на територији приморскох општина планиране су и појачане активности и у туристичким дестинацијама на сјеверу Црне Горе.
Резултати рада инспекције рада у прве двије смјене у пероду од 15 јуна до 15 јула ове године показали су да је присуство инспекције рада на приморју неопходно како би се заштитила законом утврђена праве запослених.
Наиме током овог периода извршен је надзор код 1987 субјеката и утврђено 1698 неправилности, а посебно до изражаја долази велики број странаца који је незаконито ангажован. Да би послодавац у Црној Гори запослио странца потребно је да предходно прибави радну и боравишну дозволу.
У циљу сузбијања незаконитог рада или рада на црно испектори рада су дужни да када утврде ову појаву, односно ако утврде да је послодавац ангажовао запосленог а да предходно са њим није закључио уговор о раду и није га пријавио на обавезне видове социјалног осигурања, без обзира да ли се ради о странцу или домаћем запосленом, субјекту надзора привремено забране рад до отлклањања неправилности односно до регулисања радно правног статуса запослених на законом прописани начин.Поред случајева рада на црно забрану рада су дужни изрећи инспектори рада за област заштите на раду када надзором утврде да је угрожено здравље и живот запослених или када послодавац не поступи по рјешењу овог инспектора.
У овом периоду због наведених неправилности изречено је 80 привремене мјере забрана рада од стране инспекције рада. Већ је констатовано да је надзором инспекције рада утврђено 1698 неправилности, због којих је изречено 725 мандантних казни у укупном износу 119.625,00еура, а са 625 указивања је субјектима надзора наложено отклањање неправилности а за неизвршена укзивања донесено
137рјешења и извшење рјешења је у току.
Крајем маја ове године покренут је поступак инспекцијског надзор код „Плантажа“.У поступку инспекцијског надзора на пословима из дјелатности послодавца затечено је 298 странаца са којима послодавац није закључио уговор о раду и није их пријавио на обавезне видове социјалног осигурања, па је из тог разлога, изречено је 298 мандатних казни и исте су плаћене у законском року а у току је поступак извршења рјешења којим је наложено отклањање утврђених неправилности.
Сарадња запослених, који сматрају да су им повријеђена права по основу рада, са инспекцијом рада, у последње вријеме све више долази до изражаја, на начин да је све више иницијатива којима се запослени обраћају инспекцији рада па је у овом периоду поднијето 20 иницијатива.
У извјештајном периоду највећи број повреда одредби закона се односе на непоштовање Закона о запошљавању и раду странаца, што значи да је у нелегалном радном односу затечено више од 300 страних држављана.
Према подацима Завода за запошљавање током јуна издато је 2.094 радних дозвола за рад страних држављана а у овој години yакљу;но са 5.07.2010 године издато је 7665 радних дозвола .
Одлукама приморских општина предвиђена је забрана градње од 15 јуна. Стање на терену је другачије и градилишта и даље постоје, и повређивање запослених је присутно и то углавном се поврјеђују запослени који нијесу у легалном радном односу и нијесу обучени за безбиједан рад и нијесу здравствено прегледани.Инспектори рада су стално присутни на градилиштима како би се зауставило повријеђивање запослених и њихово запошљавање довело у легалне оквире.
Сваке године ове инспекције развијају стратегију рада, која омогућава да се овај посао квалитетно одради и резултати рада буду видљиви одмах, а прије свега, преко броја новопријављених запослених на обавезно социјално осигурање, као и износа уплаћених доприноса за обавезно социјално осигурање и смањење стопе незапослености, побољшање услова рада запослених, смањење броја повреда на раду и смањење рада на црно.