Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представници организатора највеће словеначке акције Очистимо Словенију одржали састанак са министром уређења простора и заштите животне средине


Министар Гвозденовић са сарадницима данас је угостио организаторе једне од највећих словеначких акција под називом Очистимо Словенију!- Јаноса Матоса и Петру Матос из организације Еколози без граница.

С обзиром на раније активности овог Министарства које су се тицале чишћења Скадарског језера и локација погодјених овогодишњим јануарским поплавама, од 20.01. до 11.05.2010. год у којој је учествовало око 70 организација; 3000 волонтера; сакупљено око 20000 кеса; преко 2000 м3 отпада; 2500 м3 кабастог отпада; очишћене 53локације, а с обзиром и на несебичну медијску подршку и наравно своју минисију, Министарство планира наставак наведених активности.

Циљ Министарства је наставити акцију: укључити већи број градјана, ангажовати већа средства, даље поспјешити сарадњу НВО сектора и јавне управе, ангажовати бољу инстраструктуру, већи број извршилаца и сл. У складу са тиме, представници министарства на састанку су добили корисне сугестије око најбољег времена и начина организације акције, као и времена и инфраструктуре потребне за организацију великог чишћења Црне Горе.

Гвозденовић је изразио је задовољство због успостављенне сарадње те је наглашено да је сјајна полазишна тачка то што ће Црна Гора имати базу информација од Словеније, у смислу података о организацији, структури акције, начину финансирања и сл.,а што ће умногоме помоћи акцију која се планира у Црној Гори.
Представници министарства добили су информације о начину креирања базе однсосно дигиталног регистра илегалних депонија у Словенији као припрему акције, гдје је то радјено преко интерактивне мапе на сајту акције, али и обиљежавањем локација мобилним телефонима, ангажовањем шумарске службе, волонтера и сл. у коју је било укључено на стотине људи, а што се показало као једна од најпроблематичнијих тачака у организовању цјелокупне акције које је трајало неколико мјесеци.
С обзиром да је Министарство уредјења простора и заштите животне средине већ урадило нацрт плана активности за велико чишћење Црне Горе које се планира у наредном периоду, гости су дали и корисне сугестије на дати материјал, као и сугестије око постављања организационе структуре у којој би једнаки партнери требало да буду локалне самоуправе, комуналне службе, невладине организације, медији, донатори и сл.

Сама акција у Словенији у којој је учествовало око 250 000 људи у једном дану односно 13% словеначке популације, гдје је очишћено 7000 нелегалних депонија и у којој је сакупљено преко 10 000т отпада, организована је потпуно на добровољној основи, а противвриједност услуга домаћих и иностраних медија које су бесплатно пружене овој акцији била око 600 000е. Чистили су политичари, спортисти, јавни и културни радници, држављани, туристички радници, војници, полиција, комунална и друга предузећа фудбалери ФК Марибор, новинари и многи други, такорећи сви они, који желе да имају чисту Словенију. По угледу на Естонију, која је сличну акцију извела прије две године, Словенци су се одлучили да очисте своју државу од велике количине отпада која се налазила у многим илегалним депонијама по Словенији.

На крају, представници министарства позвани су да се придруже свјетког акцији чишћења која ће се одржати 2012, а која је већ у припреми, те договорени даљи контакти са циљем реализације акције у Црној Гори.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?