Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар иностраних послова Милан Роћен учествовао јуче на међународној конференцији о Авганистану у Кабулу

Објављено: 21.07.2010. 21:48 Аутор: Биро

Министар иностраних послова Милан Роћен учествовао је јуче на међународној конференцији о Авганистану у Кабулу која је окупила високе представнике земаља контрибутора ИСАФ мисије, држава у окружењу, међународних организација, финансијских институција и цивилног сектора. Највећи мултилатерални скуп икада одржан у Авганистану, који су отворили предсједник Хамид Карзаи и Генерални секретар УН Бан Ки Мун, као наставак лондонске конференције, пружио је пуну подршку властима ове земље у напорима да се стабилизује ситуација кроз имплементацију пројеката у сфери економије, јачање политичког дијалога и процеса помирења, регионалну сарадњу и борбу против трговине наркотицима и корупције. У посебном фокусу било је снажење сарадње са међународним снагама у спровођењу стратегије постепене транзиције власти ка авганистанском вођству. На Конференцији су, између осталих, учествовали шефови дипломатија САД, Русије, Кине, Индије и Канаде, као и кључних европских земаља и високи представник ЕУ за спољну политку Кетрин Ештон, генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен и командант ИСАФ, амерички генерал Дејвид Петреус.

Министар Роћен је током Конференције имао неформалне сусрете са генералним секретаром УН Бан Ки Муном, државним секретаром САД Хилари Клинтон, министрима иностраних послова Русије Сергејем Лавровим, Кине Јанг Јиечијем, Њемачке Гвидом Вестервелеом, Француске Бернаром Кушнером, Велике Британије Вилијамом Хејгом, Италије Франком Фратинијем, Канаде Лоренсом Кеноном, генералним секретаром НАТО Андерс Фог Расмусеном, генералним секретаром Организације исламске конференције Екмеледином Ишаноглуом, као и са бројним другим високим учесницима овог скупа.

Високи представник ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон у разговору са министром Роћеном одала је признање Црној Гори за резултате у процесу европске интеграције, и за улогу коју има у региону. Она је потврдила да је Западни Балкан високо на агенди политике Европске Уније и најавила да ће посјетити регион до краја ове године, као и да ће са задовољством посјетити Црну Гору.

У одвојеном разговору са њемачким министром Гвидом Вестервелеом размијењена су мишљења о актуелним кретањима на Западном Балкану, посебно у свијетлу скорог објављивања мишљења Међународног суда правде о Косову. Било је ријечи и о резултатима и плановима Црне Горе у процесу европске интеграције. Истакнута је потреба интензивирања билатералних контаката, и у том циљу договорено да се размотри могућност организовања посјете министра Вестервелеа Црној Гори, или министра Роћена Берлину, до краја ове године.

Током сусрета са генералним секретаром Организације исламске конференције (ОИЦ) Екмеледином Ишаноглу одато је признање Црној Гори за политику мултиетничког склада. Ишаноглу је обавијестио Роћена да је у току рад на иновирању правила за пријем нових чланица у ОИЦ. У том контексту изражена је обострана спремност за одржавање редовних контаката.

Министар иностраних послова Белгије, предсједавајућег ЕУ, Стевен Ванакер у разговору са министром Роћеном поновио је да је политика проширења ЕУ високо на листи приоритета белгијског предсједавања. У том контексту истакнут је значај даљег прогреса земаља Западног Балкана на путу ка ЕУ, са посебним акцентом на реална очекивања Црне Горе да ће важне одлуке за нашу земљу бити донијете током белгијског предсједавања.

Министар Роћен је током кратког боравка у Кабулу, у немогућности да посјети припаднике црногорског контигента у ИСАФ мисији, телефоном разговарао са командантом у бази Пол-е-Комри Сашом Јовановићем, који му је пренио да су сви црногорски војници и други учесници, укључујући и официре у Мазар-е-Шарифу, добро, и да у безбједним условима, и у одличној атмосфери, кроз сарадњу са представницима других земаља, крајње професионално испуњавају све своје обавезе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?