Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Активности на пројекту ХЕ на Морачи презентиране амбасадама и међународним организацијама у Црној Гори

Министар уређења простора и заштите животне средине Бранимир Гвозденовић и министар економије Бранко Вујовић састали су се са представницима великог броја амбасада у Црној Гори (Русија, Италија, Бугарска, Велика Британија, Грчка, Мађарска, Словенија, Њемачка, Хрватска, БиХ, Србија, Румунија) и представницима УНДП и ЕУ у Црној Гори, како би презентирали реализоване, текуће и планиране активности на пројекту ХЕ на Морачи, једном од највећих пројеката у Црној Гори. Ово је други састанак са страним представницима у Црној Гори, који се организује ради њиховог континуираног праћења свих активности на пројекту.
Министар Гвозденовић је презентирао активности које се тичу ресора планирања и заштите живоне средине: Нацрт извјештаја са јавне расправе који је у припреми, и упознао амбасадоре са допунским активностима које се спроводе на два пројектна документа у надлежности овог Министарства: Детаљном просторном плану за слив Мораче и Стратешкој пројени утицаја на животну средину за тај план.
Говорећи о измјенама Нацрта детаљног просторног плана за слив Мораче, министар је нагласио да је са јавне расправе добијена порука да треба искористити хидропотенцјал, али треба предвидјети и алтернативно рјешење искориштавања потенцијала Мораче. Уважавајући мишљења и препоруке са јавне расправе, Министарство јр приступило доради документа Нацрт ДПП на неколико нивоа, од којих је најбитнији увођење новог алтернативног рјешења са нижом котом Андријева. Ново рјешење још више ставља акценат на заштиту животне средине, посебно због утицаја на манастир Морача, али и генерално због уклапања у еколошко, културно, саобраћајно и друго окружење. Гвозденовић је нагласио се су тиме врло пажљиво ослушкиване сугестије са јавне расправе, имајући у виду неопходност утицаја јавности на пројекат, као и мисију Министарства која се заснива на одрживом развоју.
Министар Гвозденовић такође је информисао амбасадоре да је са јавне расправе достављено 40 формалних коментара, те да је од тих коментара са четири округла стола издвојено око 500 питања из различитих области. Он је нагласио да се, уважавајући пристигле сугестије, приступило изради неколико додатних истраживања у области биодиверзитета и клутурне баштине за:
б) Нову студију за биодиверзитет у сливу Мораче
д) Елаборат о заштити споменика културе.
Министар економије Бранко Вујовић је амбасадорима презентирао шта би све, у складу са законом, требало да садржи Нацрт концесионог акта који ће, како је нагласио, такође бити на Јавној расправи у законском року од 15 - 30 дана. Као посебно значајно, потенцирао је улогу државе у том пројекту, која ће сносити трошкове експропријације, као и трошкове санације Манастира Мораче.
„Тако важна питања која су од суштинског значаја за становнике тог краја не можемо оставити инвеститору. Посебно када је у питању Манастир Морача, као један од најважнијих културно-историјских и духовних објеката Црне Горе. Санација Манастира Мораче је важно питање за државу која је, управо због тога, одлучила да сноси те трошкове“ рекао је министар Вујовић.
Укупна улагања државе не би требало да прелазе 65 милиона еура.
Вујовић је истакао да неће бити прихватљиве понуде које предвиђању производњу испод 600 Гwх на годишњем нивоу и подсјетио да је недавно одржана конференција са квалификованим понуђачима.
Амбасадори су показали интересовање и за мале хидроцентрале и вјетрогенераторе, па је министар Вујовић подсјетио да су недавно валоризовани потенцијали вјетра у Улцињу и Никшићу, те да се у октобру очекује нови тендер за 15 малих хидроцентрала. „Улагања у енергетику и енергетска стабилност приоритет су сваке земље и Црна Гору ту свакако неће заостајати“ закључио је Вујовић.
Током састанка, амбасадори су информисани и о реализацији активности на другим пројектима, који укључују обновљиве изворе енергије. У том контексту, било је ријечи о Комарници која се реализује упоредо са Морачом и за коју је завршен пројектни задатак, па ће Министарство уређења простора убрзо расписати тендер за израду Просторног плана за то подручје. Министар Гвозденовић је позвао амбасадоре да информишу планере у својим земљама о намјери Министарства да распише тендер за израду Просторног плана за подручје Комарнице. Он је, такође, информисао госте о текућим, најбитнијим пројектима Министарства из области заштите животне средине и просторног планирања:

1. Изради планских докумената уз помоћ Свјетске Банке и свјетски познатих планерских кућа
2. Пројекту претварања неформалних насеља у формална, са акцентом на сеизмичке изазове за који је у припреми програм кредитне подршке
3. Пројекту 1000+ станова
4. Управо завршеном пројекту регионалног водовода
5. Великом Пројекту Очистимо Црну Гору, који се планира у неколико наредних мјесеци и за који се рачуна сакупљање до 5000 т отпада
6. Активностима на завршетку Стратегије Биодиверзитета, на измјени законодавства у области комуналне инфраструктуре и на подизању свијести црногорских грађања у области заштите животне средине.

Амабасадори су поздравили одлуку о одржавању састанка, као и напоре на измјени докумената који имају за циљ још веће усклађивање са одрживим стандардима. Имали су и велики број питања, како о пројекту ХЕ на Морачи, тако и о неколико актуелних пројеката из области енергетике и заштите живтне средине.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?