Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влада Црне Горе усвојила Националну стратегију биодиверзитета са акционим планом за период од 2010 - 2015. године

Влада Црне Горе је на јучерашњој сједници усвојила Националну стратегију биодиверзитета са акционим планом за период од 2010 - 2015. године.

Пројекат израде "Стратегије биодиверзитета са акционим планом" је одобрен и финансиран од стране ГЕФ-а (Глобалног фонда за животну средину), док је УНДП имплементирајућа агенција. Израда Стратегије биодиверзитета представља почетни корак у испуњавању обавеза из Конвенције о биолошкој разноврсности (ЦБД). Реализација пројекта је подразумијевала прикупљање и анализу постојећих података и информација, на основу којих су дефинисани циљеви Стратегије и Акционог плана. Процес прикупљања података и информација се одвијао у двије фазе, уз ангажовање како локалних, тако и међународних експерата.

Основна улога Стратегије биодиверзитета односи се на јачање свијести о потреби очувања биодиверзитета, размјену информација и сарадњу заинтересованих страна. Стратегијом су обарђени циљеви и захтјеви Конвенције о биолошком диверзитету, а то су: заштита биолошког диверзитета; одрживо коришћење његових компоненти и праведна расподјела користи од употребе генетских ресурса.

На основу сазнања и налаза из претходно поменутих студија и других званичних докумената који се тичу заштите биодиверзитета, у Стратегији су формулисана њена основна начела, као и дугорочни и оперативни циљеви. Ти циљеви и начела представљају оквир у коме су сажете постојеће потребе и могућности за предузимање активности на заштити биолошког диверзитета у Црној Гори. Идентификована су посебно значајна питања (цросс цуттинг) за заштиту биодиверзитета и његово одрживо коришчење, а тичу се сектора туризма, просторног планирања и крупне инфраструктуре. У Стратегији су посебно издвојене пријетње и фактори угрожавања биолошког диверзитета, на које је као одговор предложен Акциони план за период 2010- 2015 године.

Након усвајања Стратегије слиједи припрема ИВ националног извјештаја који ће бити достављен Секретаријату Конвенције о биолошкој разноврсности. Такође, усвајањем Стратегије створиће се услови за развијање будућих пројеката заснованих на потребама које су идентификоване у Акционом плану.

 

Национална стратегија биодиверзитета 2010-2015.пдф

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?