Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

РЕАГОВАЊЕ НА ТЕКСТ У ВИЈЕСТИМА (ГВОЗДЕНОВИЋ: ОДЛУЧИЋЕ ЦРНА ГОРА, А НЕ ИТАЛИЈА – објављен 31. јула 2010. године)

Одлука када је ријеч о просторно планском аспекту Пројекта подводног кабла је у рукама Црне Горе, биће донијета на основу црногорске законске регулативе и има основу у свим релевантним документима. Ту тврдњу износимо зато што:

У Просторном плану Црне Горе до 2020 године предвиђено је следеће: »планирати у региону Црногорског приморја електроенергетско постројење 400КВ које би било повезано далеководом 400КВ са трафостаницом 400/110Кв Подгорица 2, као и створити предуслове за реализацију пројекта повезивања преносних система Црне Горе и Италије подводним каблом.«

Такође, у Стратегији развоја енергетике до 2025. године на страни 42 (поглавље 7.13 Развој преносног система) наведено је: » Посебну пажњу развоју преносног система и регионалне интерконекције треба посветити могућности градње подводног трансмисионог система који би повезивао ЦГ и Италију. Поред тога, у Акционом плану за имплементацију Стратегије, на страни 52, 10.2.1 Програм развоја електроенергетских мрежа предвиђене су активности на припреми пројекта повезивања Црне Горе и Италије подводним каблом.

Из претходног се види да је овај пројекат, у мјери у којој је то било могуће у моменту израде ових докумената, предвиђен како Просторним планом, тако Стратегијом развоја енергетике односно Акционим планом за имплементацију Стратегије, однодно свим релевантним документима.

У тексту на који се реагује се наводи да је у фебруару мјесецу ове године, од стране АД Преноса и Терне, потписан Уговор о изградњи подводног електрокабла капацитета 1.000МW на тачно дефинисаној релацији Пескара – Тиват што није тачна информација. Ове двије компаније су у јулу 2009. године потписале документ - Основни елементи уговора о изградњи новог италијанско-црногорског система интерконекције и реализацији стратешког партнерства између Терна С.п.А. и Преноса АД - Терм Схеет којим су дефинисани основни елементи цјелокупног пројекта. Након тога у фебруару мјесецу ове године, од стране министра економије Црне Горе и министра за економски развој Републике Италије, потписан је Споразум између Црне Горе и Републике Италије о изградњи подморске електро-енергетске интерконекције између преносних мрежа Црне Горе и Италије са реализацијом стратешког партнерства оператора преносног система.

Када је ријеч о нетачним наводима у поменутом тексту да је Министарство уређења простора и заштите животне средине упутило допис општини Тват »тражећи да баш Тивћани на својој територији уцртају прикључак на подморски кабл са Италијом«, напомињемо да је Министрство уређења простора и заштите животне средине 12 октобра 2009. године упутило дописе не једној него двјема општинама и то Општини Тиват и Општини Котор, просљедјујући им документацију добијену од АД Пренос у којој је АД Пренос описао просторне капацитете и правце везане за пројекат подморског кабла, ради обезбјеђења просторно планских предуслова у оквиру планске документације чија израда је била у току.

Неопходно је појаснити да су се у иницијалним фазама пројекта активности углавном одвијале на компанијском нивоу, те је радни назив трафостанице Тиват 2 односно преносног вода Пљевља – Тиват на захтјев Министарства уредјења простора у дијелу који се односи на приморски дио, у Споразуму који су у фебруару ове године потписала ресорна Министарства Републике Италије и Црне Горе, промијењен у Тиват/Котор.

Имајући у виду комплексност пројекта подводног кабла и потребу за спровођењем детаљне и свеобухватне анализе у погледу просторно-планских предуслова за реализацију овог пројекта, Министарство је 27.05.2010. године објавило Позив на Отворени поступак јавне набавке за избор најповољније понуде за израду Детаљног просторног плана за коридор далековода 400 кВ са оптичким каблом од Црногорског приморја до Пљеваља и подморски кабал 500 кВ са оптичким каблом Италија – Црна Гора са Стратешком процјеном утицаја на животну средину.

План треба утврдити оптималан размјештај активности и физичких структура на подручју утицаја будућег далековода 400 кВ и подморског кабла, уз уважавање економских, техничко-технолошких, просторно-функционалних критеријума и принципа одрживог развоја.

Током израде овог планског документа анализираће се варијанте ширих коридора, и тек по њиховом одабиру и кроз паралелну израду пројектне документације на нивоу идејног пројекта, утврдиће се ужи коридор далековода и заштитних зона, тј. границе захвата плана.

У складу са одабраном варијантом коридора далековода и трансформаторског постројења, дефинисаће се и мјесто прикључења далековода на поморски кабл те одговарајући коридор подморског кабла.

Тендер за избор компаније која ће радити овај Детаљни просторни план је завршен и током ове недјеље се очекује потписивање уговора са изабраним обрађивачем.

Из претходно наведеног јасно је да је коначна одлука када је ријеч о просторно планском аспекту Пројекта подводног кабла у нашим рукама и биће донијета на основу црногорске законске регулативе и у складу са законом прописаним корацима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?