- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Министар економије Бранко Вујовић: РЕАЛИЗАЦИЈА СТР...
Министар економије Бранко Вујовић: РЕАЛИЗАЦИЈА СТРАТЕГИЈЕ РАЗВОЈА ЕНЕРГЕТИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ ДО 2025. ГОДИНЕ
Влада Црне Горе је усвојила Стратегију развоја енергетике Црне Горе до 2025. године у децембру 2007. године, а Акциони план за њену имплементацију у октобру 2008. године. У претходном периоду интензивно се радило на реализацији пројеката предвиђених тим документима.
Реализоване су значајне активности на унапређењу законодавног и регулаторног оквира у сектору енергетике, стварању услова за развој енергетског тржишта, као и бројне активности у оквиру пројеката изградње нових енергетских објеката и ревитализације и модернизације постојећих.
У току ове године усвојени су нови закони, и то:
- Закон о енергетици
- Закон о енергетској ефикасности
- Закон о потврђивању Статута Међународне агенције за обновљиве изворе енергије (ИРЕНА)
- Закон о потврђивању Споразума између Црне Горе и Републике Италије о изградњи подморске електроенергетске интерконекције између преносних мрежа Црне Горе и Италије са реализацијом стратешког партнерства оператора преносног система и
- Закон о истраживању и производњи угљоводоника.
Тржиште електричне енергије у Црној Гори отворено је од 1. јануара 2009. године за све потрошаче осим за домаћинства, а у складу са одредбама Споразума о формирању Енергетске заједнице тржиште ће бити отворено за све потрошаче до 2015. године.
У марту 2009. године извршено је издвајање Преноса из ЕПЦГ и оснивање Акционарског друштва Пренос, а сада се врше припреме за издвајање оператора трзишта електричне енергије из Преноса АД, што је предвиђено новим Законом о енергетици.
У циљу обезбјеђења услова за изградњу нових и ревитализацију и оптимизацију постојећих електроенергетских објеката, у току 2009. године реализован је Пројекат дјелимичне приватизације и докапитализације ЕПЦГ АД. Италијанска компанија А2А постала је стратешки партнер ЕПЦГ, са 43,7 % акција.
У складу са Стратегијом и Акционим планом, у претходном периоду реализоване су и значајне активности у оквиру пројеката изградње нових енергетских објеката, и то:
- Пројекат изградње хидроелектрана на Морачи,
- Пројекат изградње ХЕ Комарница,
- Пројекат изградње малих хидроелектрана,
- Пројекат коришћења вјетра за производњу електричне енергије.
Такође су реализовани и пројекти ревитализације и модернизације постојећих производних, преносних и дистрибутивних електроенергетских објеката. Од усвајања Стратегије до сада у пројекте ревитализације постојећих електрана инвестирано је око 45 милиона €, а за обнову и проширење дистрибутивне електроенергетске мреже око 28 милиона €. Посебно су важни пројекти који су реализовани у ТЕ Пљевља, чији резултат је повећање снаге за 8,5 МW и годишње производње за 300 ГWх.
Осим тога, радили смо и на реализацији Пројекта експлоатације угља из басена Маоче, јер су истраживања показала да је боље градити термоелектрану на Маочу, него градити други блок ТЕ Пљевља.
У циљу повезивања црногорског електроенергетског система са системима у окружењу, реализују се и Пројекат изградње далековода 400 кВ Подгорица – Тирана и Пројекат изградње подморске електроенергетске интерконекције између преносних мрежа Црне Горе и Италије.
У складу са новим Законом о енергетици, сада се врше припреме за ревизију Стратегије развоја енергетике Црне Горе и Акционог плана.