Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Миодраг Чановић, помоћник министра економије за енергетику, 10. Округли сто енергетичара Југоисточне Европе »Енергетска ситуација у Југоисточној Европи и положај Црне Горе« (Подгорица, 07. септембар 2010. године) у организацији Савеза Синдиката Црне Горе

Објављено: 07.09.2010. 18:59 Аутор: Министарство

Поштоване даме и господо,


Дозволите ми да, у име Министарства економије и Владе Црне Горе, као и у своје лично име, најсрдачније поздравим представнике Европске комисије, Европске федерације синдиката јавних служби, Фриедрицх Еберт Стифтунг-а, Савеза синдиката Црне Горе и других синдикалних организација, као и све остале учеснике Округлог стола.

Теме овог Округлог стола су врло интересантне и актуелне, не само са енергетског, него и са социјалног и синдикалног аспекта. Због тога је и добро што ћемо, захваљујући Синдикату енергетике Црне Горе и осталим организаторима Округлог стола, имати прилику да разговарамо о енергетској ситуацији у региону Југоисточне Европе и утицају имплементације Споразума о формирању Енергетске заједнице на реформу енергетског сектора њених чланица. Такође је значајно што ћемо имати прилику да се информишемо о европском социјалном дијалогу у сектору енергетике, развоју колективног преговарања у региону, реализацији социјалних акционих планова и другим темама које су од значаја за област енергетике.

У Европи су последњих година присутни значајни проблеми у енергетици, који се огледају у недостатку сигурног снабдијевања и јефтине енергије, порасту увозне зависности земаља Европске уније, као и у посљедицама глобалног загријавања усљед емисија гасова са ефектом стаклене баште.

У настојању да ријеши постојеће проблеме и обезбиједи одрживо, сигурно и конкурентно снабдијевање енергијом, Европска унија је лансирала пројекат развоја заједничког тржишта електричне енергије и гаса у Југоисточној Европи. Као резултат заједничких активности Европске уније и земаља Југоисточне Европе, основана је Енергетска заједница у складу са Споразумом о формирању Енергетске заједнице.

Потписивањем Споразума, у октобру 2005. године у Атини, створен је правни оквир за успостављање јединственог регионалног тржишта електричне енергије и гаса, са крајњим циљем његове интеграције у тржиште Европске уније. Споразум је ступио на снагу 1. јула 2006. године, а од стране Црне Горе је ратификован у октобру 2006. године. Ратификацијом Споразума, који представља први правно-обавезујући акт Црне Горе према Европској унији, наша држава је постала пуноправна чланица Енергетске заједнице. Поред Црне Горе, овај Споразум су ратификовале и Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија, Бугарска, Румунија и Мисија привремене управе Уједињених нација на Косову. Молдавија је такође постала чланица Енергетске заједнице 1. маја 2010. године, док је у току процедура преговарања о чланству са Украјином и Грузијом.

Главни циљеви формирања Енергетске заједнице су повећање сигурности снабдијевања енергијом, кроз привлачење инвестиција у енергетски сектор, повећање коришћења обновљиве енергије и развијање тржишне конкуренције, уз унапређење еколошке ситуације.

Правни оквир Споразума о формирању Енергетске заједнице чини регулатива Европске уније, тако да чланице Енергетске заједнице имају обавезу да усагласе своје законодавство са директивама Европске уније које се односе на енергетику и заштиту животне средине.

Ступањем на снагу Споразума, чланице Енергетске заједнице су преузеле обавезу имплементације директива које се односе на интерно тржиште електричне енергије и природног гаса, заштиту животне средине, обновљиве изворе енергије, као и осигуравања услова да купци, сагласно категорији којој припадају, стекну статус квалификованог купца. Споразумом су дефинисани и рокови до којих земље чланице треба да испуне утврђене обавезе.

Реализација обавеза из Споразума о Енергетској заједници је од огромног значаја, не само за успјех реформи нашег енергетског сектора и његово функционисање у оквиру Енергетске заједнице, већ и за свеукупни процес европских интеграција наше земље, јер представља један од приоритета Споразума о стабилизацији и придруживању.

Секретаријат Енергетске заједнице, у име Европске уније, врши контролу реализације утврђених обавеза и о томе извјештава Европску комисију и чланице Енергетске заједнице.

Црна Гора успјешно сарађује са Секретаријатом Енергетске заједнице и активно учествује у раду осталих њених институција, као што су: Савјет министара, Стална група на високом нивоу, Регулаторни одбор, Форум за електричну енергију, Гасни форум, Социјални форум, Нафтни форум, Радна група за енергетску ефикасност, Радна група за обновљиве изворе енергије итд.

У складу са преузетим обавезама, у Црној Гори се реализује реформа енергетског сектора, како са аспекта енергетске политике и стратегије, тако и са институционално – организационог и правно-регулаторног аспекта.

Реформа енергетске политике и стратегије се огледа у усклађивању стратешких енергетских циљева Црне Горе са циљевима Европске уније односно Енергетске заједнице, и то, прије свега, циљева у области енергетске ефикасности, обновљивих извора енергије и заштите животне средине. У складу са циљевима ЕУ дефинисана су главна стратешка документа Црне Горе, прије свега Енергетска политика (усвојена у фебруару 2005. године) и Стратегија развоја енергетике Црне Горе до 2025. године (усвојена у децембру 2007. године). Сада се у Министарству економије, које је надлежно за послове енергетике и представља централно тијело за спровођење енергетске политике и стратегије, врше припремне активности за ревизију и иновирање ових докумената.

Са институционално – организационог аспекта, значајни реформски кораци су оснивање Регулаторне агенције за енергетику и реструктурирање енергетских субјеката, прије свега Електропривреде Црне Горе. У оквиру процеса њеног правног раздвајања, крајем марта 2009. године извршено је издвајање Преноса из Електропривреде, уз оснивање Преноса као посебног акционарског друштва. Пренос АД сада послује под новим називом Црногорски електропреносни систем АД Подгорица и обавља дјелатност преноса електричне енергије преко преносне мреже, управљање електроенергетским системом, одржавање и развој преносне мреже и функцију оператора тржишта. Сада се врше припреме за издвајање оператора тржишта из Црногорског електропреносног система.

Након формирања Преноса АД, Електропривреду Црне Горе као вертикално интегрисану, функционално раздвојену компанију чине три функционалне цјелине: Производња, Дистрибуција и Снабдијевање, као и двије организационе цјелине: Дирекција и Електроградња. У току 2009. године успјешно је реализован процес парцијалне приватизације и докапитализације ЕПЦГ, након чега је италијанска компанија А2А постала власник 43,7 % акција Електропривреде. У складу са новим Законом о енергетици, планирано је и раздвајање оператора дистрибутивног система од тржишних електроенергетских дјелатности.

Са аспекта реформе правно-регулаторног оквира црногорског енергетског сектора, најзначајније активности које су реализоване у претходном периоду су:

– лиценцирање енергетских субјеката;
– реформа тарифног система електричне енергије;
– отварање тржишта електричне енергије за све потрошаче, осим за домаћинства, почев од 1. јануара 2009. године.

Очекујући значајне позитивне ефекте од чланства у Енергетској заједници, Црна Гора усклађује процес реформи свог енергетског сектора са захтјевима утврђеним у Споразуму, настојећи да у томе буде што успјешнија и да благовремено елиминише све баријере и ријеши проблеме који прате ту реформу.

Подразумијева се да ће успјешна реформа тржишта енергије повећати тржишну ефикасност и допринијети побољшању услова живота и рада људи, односно да ће економски развој бити праћен друштвеним напретком. Међутим, ипак је у Енергетској заједници уочен значај социјалне димензије и препозната потреба за унапређењем социјалног дијалога и минимизирањем негативних социјалних утицаја реформе енергетског сектора. У том циљу је, на Конференцији о социјалним питањима у контексту Енергетске заједнице, која је одржана 18. октобра 2007. године у Бечу, од стране надлежних министара земаља чланица потписан Меморандум о разумијевању о социјалним питањима у контексту Енергетске заједнице. Овим меморандумом је истакнут значај социјалне димензије и утврђени су принципи за социјални дијалог у енергетском сектору, како на националном тако и на регионалном нивоу.

На тај начин је показана чврста намјера да се узме у обзир и социјални аспект и помогне предузећима и радницима да предвиде, да се прилагоде и да позитивно спроводе социо-економске промјене које могу проистећи при имплементацији Споразума о формирању Енергетске заједнице.

Реализацијом овог меморандума треба да допринесемо да се у Црној Гори и региону промовише дјелотворни социјални дијалог у енергетском сектору, са циљем да се створе бољи услови за запошљавање, рад и бољи животни стандард, укратко - економски и социјални напредак у Енергетској заједници.

У складу са Меморандумом, припремљен је Социјални акциони план за Црну Гору, који је Влада Црне Горе усвојила у јуну ове године и који је презентиран на 3. социјалном форуму Енергетске заједнице, одржаном истог мјесеца у Скопљу.

У припреми Социјалног акционог плана за Црну Гору учествовали су представници Министарства економије, Министарства рада и социјалног старања, Регулаторне агенције за енергетику и Синдиката енергетике. Активности предвиђене овим планом груписане су у пет подручја, и то:

- Заштита угрожених потрошача,
- Унапређење социјалног дијалога у сектору енергетике,
- Управљање промјеном,
- Унапређење услова рада и животног стандарда и
- Праћење реализације Акционог плана.

У циљу заштите угрожених потрошача, предвиђено је утврђивање критеријума и индикатора за дефинисање категорије „угрожених потрошача енергије“ и утврђивање интегралног програма помоћи социјално угроженим потрошачима енергије.

За унапређење социјалног дијалога у сектору енергетике предвиђене су активности за развој капацитета социјалних партнера, развој социјалног дијалога у сектору енергетике на нивоу локалне самоуправе и промовисање метода мирног рјешавања радних спорова у сектору енергетике.

У циљу управљања промјеном, Социјалним акционим планом предвиђено је обезбјеђивање услова за ефикасно пословање енергетских субјеката и утврђивање оптималног броја запослених и мјера за рјешавање вишка запослених.

За унапређење услова рада и животног стандарда запослених у енергетском сектору Црне Горе предвиђено је унапређење законодавног оквира и повећање ефикасности инспекцијског надзора у сектору енергетике.

С обзиром да је последњих година у Црној Гори реализован низ активности на реформи тарифа за електричну енергију, Влада Црне Горе је у циљу заштите потрошача имплементирала неколико програма субвенционирања потрошача електричне енергије. Реформа тарифа је вршена од стране Регулаторне агенције за енергетику у циљу достизања тржишних цијена електричне енергије, уз смањење унакрсног субвенционирања потрошача, како би функционисање тржишта електричне енергије у Црној Гори било што успјешније.

Обавеза Црне Горе, као чланице Енергетске заједнице, поред осталог је и стварање услова за успостављање тржишта природног гаса. У складу са тим, новим Законом о енергетици, који је ступио на снагу у мају ове године, уводи се и уређује тржиште гаса.

У циљу заштите купаца, Законом о енергетици уводи се посебан третман према угроженим - рањивим купцима енергије, којима због социјалног положаја и здравственог стања ограничење или прекид снабдијевања енергијом може угрозити живот или здравље. Такође се уводи привремена обавеза јавном снабдјевачу електричне енергије или гаса да као снабдјевач посљедњег избора снабдијева енергијом крајњег купца који је из неког разлога остао без свог снабдјевача.

Социјални дијалог у црногорском енергетском сектору унапређује се у складу са Законом о раду, Законом о социјалном савјету, Законом о репрезентативности синдиката, Законом о мирном рјешавању радних спорова и другим законима који су последњих година усвојени и који се односе на положај и права запослених у Црној Гори.

У складу са Законом о мирном рјешавању радних спорова, формирана је Агенција за мирно рјешавање радних спорова, која је почела са радом у марту ове године. Тиме су створени услови за споразумно рјешавање индивидуалних радних спорова и спорова у закључивању колективних уговора, како у осталим областима, тако и у области енергетике.

Сада су у току припремне активности за формирање надлежног тијела за праћење реализације Социјалног акционог плана за Црну Гору и дефинисање институција којима ће се подносити извјештаји о његовој реализацији.



Црна Гора ће дјеловати у складу са Меморандумом о разумијевању о социјалним питањима у контексту Енергетске заједнице и Социјалним акционим планом за Црну Гору и настојати да успјешно управља социјалним посљедицама које могу да настану као резултат примјене Споразума о формирању Енергетске заједнице. Влада Црне Горе ће подстицати улагања у људски капитал и перманентно учење и поспјешивати мобилност радника, а такође и унапређивати развој посебних услуга запошљавања, обучавања и помоћи. У том процесу ће нам свакако бити драгоцјена помоћ Европске комисије и донатора, како би обезбиједили финансијску подршку за реализацију активности предвиђених Акционим планом.

У циљу што успјешнијег спровођења реформе у енергетском сектору Црне Горе, неопходно је информисање широке јавности и активно укључивање свих чланова друштва у овај процес, укључујући потрошаче, запослене, синдикате и послодавце. Јасно је да је улога синдиката у овом процесу од огромног значаја.

Уз увјерење да ће наши удружени напори дати позитиван ефекат у остваривању наших заједничких интереса, најсрдачније поздрављам све учеснике Округлог стола и желим пуно успјеха у даљем раду.


Хвала!



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?