Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор предсједника Владе Мила Ђукановића на церемонији почетка кампање ‘’Говоримо о могућностима’’ - подизања свијести о инклузији дјеце са сметњама у развоју

Објављено: 10.09.2010. 19:30 Аутор: Биро
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Званично отварање кампање
’’Говоримо о могућностима’’

Драга наша дјецо,
Ваше екселенције,
Даме и господо,

Задовољство ми је да са посебним сензибилитетиом и пажњом најавим кампању ’’Говоримо о могућностима’’, чија је кључна порука: Наша визија је друштво које свој дјеци и сваком појединцу, равноправно обезбјеђује сва права, слободе и могућности, друштво које различитости, одређену посебност или лично својство вреднује као потенцијал, а не као недостатак, друштво у којем су инклузивне вриједности и принцип ’’у најбољем интересу сваког нашег дјетета’’ животна филозофија и начин живота. Сва наша дјеца су наша будућност. У то су нас Никола, Лазар, Нађа и остала дјеца која су данас са нама, својим задивљујућим талентом и приступом, у потпуности увјерили.

Баш као и бројне славне личности из свијета умјетности, науке, књижевности, спорта, политике ... , чији одређени физички или други хендикеп увијек изнова само појачава наше дивљење и усхићеност њиховом ванредном надареношћу, способношћу, креативношћу и остварењима.

Дакле, данас овдје афирмишемо могућности и потенцијал, снагу и храброст, истрајност и таленат. Такође, и одговорност цјелокупног црногорског друштва да кроз пуно усвајање вриједности инклузивног приступа омогућимо, равноправно, свој нашој дјеци једнаке шансе и права да развију своје способности и вјештине. Јер, овдје све почиње.

Што смо до сада урадили на овом плану? Без намјере да такстативно набрајам све активности, дозволите да укажем само на неке од кључних. Ратификовањем Конвенције УН о правима дјетета и оба њена протокола, Влада Црне Горе, као и владе широм свијета, обавезала се да предузме све могуће мјере да би дјеца са сметњама у развоју уживала сва права и слободе равноправно са другом дјецом. Уз подршку УНИЦЕФ-а и других међународних партнера, Влада Црне Горе спроводи реформу система образовања и дјечје заштите, са циљем да се омогући њихова потпуна интеграција у друштву. У том смислу, од посебног је значаја започети процес трансформације постојећег система институција за дјецу у алтернативне сервисе на нивоу локалних заједница. Успостављамо мрежу дневних центара за дјецу са сметњама у развоју, као и других сервиса подршке породицама широм Црне Горе.

Влада има одговоран однос према свој дјеци – дјеци погођеном сиромаштвом, дјеци без родитељског старања, дјеци са сметњама у развоју, дјеци у специјализованим институцијама. Поред осталог, усвојили смо више стратегија и акционих планова у различитим областима које су од значаја за остваривање и заштиту права дјетета, и формирали Савјет за права дјетета ради праћења имплементације ових докумената.

Доста тога је урађено, али преостаје још много изазова. Зато, урадимо све што је могуће како би осигурали да дјеца са сметњама у развоју уживају сва права и слободе равноправно са осталом дјецом, да кроз једнаке шансе и пуну интеграцију максимално развију своју креативност, потенцијал и вјештине. А, то није само одговорност Владе и осталих државних структура, већ и сваког члана нашег друштва. Ово је и циљ кампање ’’Говоримо о могућностима’’, коју смо одлучили да отпочнемо у овој основној школи, јер она представља успјешан примјер спровођења инклузивног образовања и, генерално, инклузивних вриједности. То су ова дјеца управо демонстрирала данас.

Инклузивно друштво значи спремност да се прихвате и подрже различитости. То је претпоставка која обезбјеђује једнак приступ правима за све. Као модерна и демократска држава, која стабилно напредује ка чланству у ЕУ, показаћемо да је наше друштво у цјелини опредијељено да у пуној мјери усвојимо инклузивне вриједности, јер је то у нашем најбољем интересу. Сагласно и приступу ЕУ, инвалидитет је питање људских права, а не прећуткивања и дискриминације.

Као предсједник Владе Црне Горе, али и као родитељ и грађанин, желим да позовем све грађане да подрже инклузију дјеце са сметњама у развоју. Она имају једнака права да у пуној мјери развију свој потенцијал, као сва остала дјеца, и обавеза је свих нас да их у томе подржимо. Зато, умјесто тешкоћа, уочимо њихову креативност, умјесто предрасуда и препрека, охрабримо дружење и пријатељство, умјесто сажалијевања, подржимо огромну снагу и љубав родитеља и породица те дјеце.

Све су то наша дјеца, дјеца Црне Горе са једнаким правима и потенцијалом да равноправно учествују у друштву.

На крају, користим и ову прилику да се захвалим УНИЦЕФ-у, ЕУ и осталим нашим партнерима који су подржали ову кампању и њене циљеве.

Захваљујем на пажњи.
Подгорица, 10. септембар 2010.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?