Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан семинар „Боља интеграција структурних реформи у средњорочне фискалне пројекције’’

Објављено: 14.09.2010. 22:36 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Данас је у Будви одржан семинар под називом ,,Боља интеграција структурних реформи у средњорочне фискалне пројекције’’, који су организовали Министарство финансија и Програм за развој капацитета (ЦДП) . На отварању семинара говорили су стални координатор система УН/стални представник УНДП-а у Црној Гори, Александар Аванесов, и помоћник министра финансија, Милорад Катнић.

Г-дин Аванесов рекао је да канцеларија УНДП-а у Црној Гори са задовољством подржава јачање капацитета Министарства финансија и других институција које су надлежне за припрему и спровођење Економског и фискалног програма (ЕФП), али и других стратешких докумената који се односе на приступање Европској унији и сталне реформе. Он је казао да је данашњи семинар почетак припрема за следећи, четврти ЕФП, који треба да осигура досљедност структурних реформи и фискалног планирања и на тај начин допринесе расту животног стандарда у Црној Гори.

“Ова радионица је само дио огромног посла који Министарство финансија са националним партнерима спроводи и одрађује, а ми у УНДП-у смо поносни што смо дио тог подухвата. Стално се помјерамо од једног до другог програма, а у сваки од њих Министарство финансија улаже велике напоре да појача и унаприједи анализе, као и стратешко размишљање и њихов квалитет. Посебна пажња посвећује се структуралним реформама и средњорочним фискалним пројекцијама, што је веома важно сада, када бројне земље у региону, укључујући и Црну Гору, излазе из рецесије. Надамо се да ће тај процес бити брз, иако знамо да тај процес и тај период нијесу лаки“, саопштио је Аванесов.

Он је оцијенио је да ће резултат семинара, имајући у виду стручност учесника и искуство међународних експерата, бити унапријеђен квалитет наредног ЕФП-а, посебно у циљевима структурних реформи у областима: предузетништва (приватизације, конкурентности, државне помоћи и јавних набавки, амбијента за бизнис, укључујући и пореске аспекте), финансијског сектора (банкарског сектора, не-банкарског сектора), тржишта рада (запошљавања, будућих регулаторних мјера економске политике на тржишту рада, реформи система социјалног осигурања) и административних реформи (јавне администрације, координације процеса интеграције у ЕУ, информационог друштва и медија, правосуђа, образовања, пољопривреде и руралног развоја, итд.).

Г-дин Аванесов је истакао изванредну сарадњу УНДП-а и Министарства финансија на пројекту „Јачање капацитета Министарства финансија за ефикасно планирање, анализу и управљање јавним финансијама“, у оквиру којег је и организован данашњи семинар. Пројекат Јачање капацитета финансира Влада Краљевине Холандије, а спроводе ЦДП и Министарство финансија.

Према ријечима г-дина Аванесова, већ се показало да је овај пројекат вриједан инструмент подршке Министарству финансија у области макроекономских пројекција, успостављања система редовног праћења међународне конкурентности земље, јачања капацитета за емисију еуро-обвезница, итд.

Помоћник министра финансија, Милорад Катнић, навео је да семинар представља почетак припреме четвртог ЕФП-а, с циљем даљег унапређења квалитета тог документа који заузима веома важно мјесто у процесу приступања Црне Горе Европској унији.

Он је рекао да ће, организовањем овог семинара, Министарство финансија покушати да уведе унапријеђени приступ, како би се узеле у обзир све примједбе и недостаци које је Европска комисија идентификовала у последњој верзији ЕФП-а, посебно у дијелу структурних реформи које, како је додао, треба да буду конкретне и конзистентне са средњорочним макроекономским и фискалним пројекцијама. Г-дин Катнић је казао и да ће наредни ЕФП бити последњи који ће Црна Гора припремати, имајући у виду предстојеће мишљење Европске комисије и стратешки циљ да након његовог добијања држава стекне статус кандидата. Он је нагласио да то значи да се већ мора размишљати о Претприступном економском програму (ПЕП).

Г-дин Катнић поручио је да овим семинаром Министарство финансија намјерава да повећа свијест јавности у погледу овог веома битног задатка и побољша учешће свих министарстава и институција у изради ЕФП-а и будућег ПЕП-а, што ће бити континуирани задатак у процесу приступања. Он је рекао да ће семинар олакшати будуће задаке и обезбиједити вјештине и информације неопходне за даља побољшања ЕФП-а, као и припрему ПЕП-а.

Учесници семинара разматраће и могуће утицаје кризе на јавне финансије држава југоисточне Европе, компаративне анализе економских и фискалних програма и претприступних економских програма у региону, те анализе специфичних примјера црногорског ЕФП-а и његове улоге у контексту црногорских докумената који се односе на фискално планирање. Учесници семинара ће посебну пажњу усмјерити на припрему ЕФП-а за 2011. годину, анализу и коментаре Европске комисије на претходни ЕФП, с нагласком на унапређење документа у области структурних реформи.

Економски и фискални програм представља врсту припреме за израду претприступајућег економског програма, који су земље дужне да припреме након добијања статуса кандидата за улазак у Европску унију. Основна корист која се постиже припремама овог документа је да се земљама олакша креирање конзистентне економске политике, с обзиром да се програм ажурира сваке године и даје образложење евентуалног одступања од постављених параметара у претходној години.

Предавачи на семинару биће угледни стручњаци - представник Међународног монетарног фонда, Брајан Олден, представници Генералног директората Европске комисије за економска и монетарна питања, Бернард Боем и Антонио Санчез-Пареха, помоћник министра финансија, Милорад Катнић, главни међународни експерт пројекта, проф. др Мојмир Мрак, и међународни експерт, Матија Ројец.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА

КАНЦЕЛАРИЈА УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА
ЗА РАЗВОЈ (УНДП) У ЦРНОЈ ГОРИ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?