Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар одбране Боро Вучинић примио делегацију Националног одбрамбеног универзитета САД

Објављено: 23.09.2010. 22:21 Аутор: мод

Министар одбране Боро Вучинић примио је данас делегацију Националног одбрамбеног универзитета САД, предвођену директором транснационалне безбједности при Центру за технологију и политику националне безбједности др Џејмсом Киглом. У делегацији су били и директор за руске и евроазијске студије на Америчком ратном колеџу копнених снага др Крег Нејшн и представник Канцеларије секретара одбране за глобално партнерство и стратегију др Тифани Петрос.

Министар Вучинић изразио је задовољство посјетом делегације нашој земљи и истакао да су Сједињене Америчке Државе важне за школовање и обуку припадника Војске Црне Горе и службеника Министарства одбране. Он је поновио чврсту посвећеност даљем јачању стратешког партнерства са САД у области одбране, прије свега кроз интезивну сарадњу са оружаним снагама државе Мејн, као и кроз реализацију Техничког споразума о уништавању вишкова наоружања и муниције. Као посебо интересантно поље сарадње истакао је област кризног менаџмента. Успјешно реализована војно-медицинска вјежба „МЕДЦЕУР 2010“ потврдила је квалитет сарадње наших и америчких оружаних снага, казао је министар одбране. Он је информисао саговорнике о реформском процесу у систему одбране, а посебно је нагласио посвећеност реализацији Годишњег националног програма (АНП) у оквиру Акционог плана за чланство у НАТО (МАП).

Доктор Кигл је казао да се у развоју америчких оружаних снага највећа пажња посвећује образовању. Он је навео да је циљ посјете Црној Гори јачање сарадње двије земље у области војног образовања, али и разговор са црногорском студенстком популацијом и другим невладиним субјектима који учествују у процесу евроатлантских интеграција. Истакао је задовољство аспирацијама наше земље да постане пуноправна чланица НАТО-а и напорима које предузимамо у том правцу. Као користан облик сарадње истакао је размјену предавача и студената између двије земље. 

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?