Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење поводом ситуације у Жељезари Никшић

Објављено: 28.09.2010. 00:05 Аутор: биро
На састанцима које је Министарство економије имало и са већинским власником Жељезаре и са Синдикатом, јасно је саопштено какав је став Владе Црне Горе поводом рјешавања питања вишка радника и осталих проблема у Жељезари Никшић. Дакле, Влада Црне Горе ће подржати социјални програм на бази оног који је реализован у Рудницима боксита Никшић и Комбинату алуминијума Подгорица.
Саопштено је такође да није прихватљив и одржив предлог већинског власника да сви радници добију отказ па да се запосли половина радника. Ни предлог Синдиката да се висине отпремнина крећу у распону од 27.000 еура до 40.000 еура такође није реалан и одржив. Очекујемо да већински власник направи нови предлог социјалног програма на бази ових разговора.
Тражили смо такође да се иде у двије фазе рјешавања питања вишка радника. Да се искористи могућност добровољног напуштања радника по утврђеним отпремнинама и паралелно са тим да се припреми систематизација радних мјеста, како би се утврдио списак потребних радника на основу програма реструктурирања. Након што се исцрпе те могућности, тек онда би требало приступити утврђивању технолошког вишка, како је то Законом предвиђено. Већински власник Жељезаре и Синдикат те компаније морају да сједну за сто и преговорима дођу до одрживог рјешења за питање вишка радника и социјалног програма.
У међувремену очекујемо да се сви остали проблеми завршавају у редовним активностима и у оквиру обавеза које има већински власник. Такви су расходовање опреме у погонима у којима није предвиђена производња у складу са програмом реструктурирања а које треба да се уради врши на основу одлуке Комисије за расход. У истој категорији су и питања текуће ликвидности, измирења зарада и окончања инвестиција.
Наша очекивања су да ће се ускоро пустити у рад нова опрема и нова пећ, нови системи за опрашивање и да ће се створити претпоставке да се повећава производња, повећава квалитет прозвода и да Жељезара кроз програм реструктурирања добије шансу на тржишту.
Уколико већински власник понуди социјални програм који је за Владу Црне Горе прихватљив и ако заврши све обавезе у вези са инвестицијама и организује производњу, онда нема услова за раскид уговора. Уколико то не уради, Влада Црне Горе ће раскинути уговор. Међутим, процедура раскида уговора је дуготрајна и, у складу са важећим законима и међународном арбитражом, за такав потез морају постојати јасни услови који су дефинисани уговором и јасне посљедице раскида уговора. То предвиђа и судски поступак за раскид уговора, подразумијевајући и могућу међународну арбитражу такође дефинисану уговором, те прекид рада. Раскид уговора подразумијева и да треба покренути процедуру повраћаја акција на раније власнике, заказивање Скупштину акционара, организовање нове управе и, што је најважније, обезбијеђивање средстава која ће омогућити наставак рада и исплату зарада, организацију производње и набавку репроматеријала...
То је дуготрајан процес који ипак не рјешава питање дуговања компаније, јер постоји могућност да повјериоци покрену поступак наплате што аутоматски значи увођење стечаја. Актуелна ситуација у Жељезари Никшић, која је за првих пола године имала преко 20 милиона еура губитака, ствара опасност од увођења стечаја. Управо због тога, Министарство економије апелује да се још увијек траже могућности да се са постојећим власником нађе рјешење, уз учешће свих партнера: власника, синдиката и Владе како би се обезбиједили услови да се, након пуштања нове опреме, организује производња која ће бити конкурентија на тржишту и створе претпоставке за нормалан рад Жељезаре.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?