Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор министра здравља доц.др Миодрага Радуновића поводом отварања Центра за дјецу са посебним потребама у Бару

Објављено: 28.09.2010. 20:05 Аутор: ПР служба Министарства здравља
Ministarstvo zdravljaПоштоване колегинице и колеге, уважени предсједниче општине, цијењени Директоре Дома здравља, даме и господо, представници медија,

Желио бих прије свега да изразим задовољство што смо данас у прилици да отворимо Центар за дјецу са посебним потребама у Бару.
Као интегрални дио реформе здравственог система, на нивоу примарне здравствене заштите, отворени су регионални центри подршке за дјецу са посебним потребама, а Центар у Бару пружа услуге популацији дјеце за општине Бар и Улцињ.

Центар за дјецу са посебним потребама бави се пружањем превентивних прегледа новородјенчади и одојчади, превентивним дијагностичким процедурама у циљу раног откривања, правовременог и адекватног лијечења. Све ово има за циљ очување и унапређење здравља дјетета и превенцију оболијевања и настанка развојних поремећаја. Успјех Центра базиран је на константној сарадњи са другим нивоима здравстве заштите, у првом реду са Општом болницом Бар и КЦЦГ у Подгорици.
Принцип рада заснован на мултидисциплинарном, тимском и холистичком односно свеобухватном приступу пацијенту даје најбоље резултате.

Кад је примарни ниво здравстве заштите за дјецу са посебним потребама у питању, битна је сарадња Центра са изабраним докторима за дјецу због препознавања и благовременог упућивања у случају хроничних болести (астма , урођене срчане мане , хроничне болести бубрега , епилепсија, церебрална парализе ), код обољења чула вида , слуха , поремећаја говора ; поремећаја пажње и концентрације , код супер надарене и интелигентне дјеце, код тешкоћа у учењу, дислексије и дислалије.

Према подацима СЗО око 600 милиона људи са посебним потребама живи у свијету, а овај број се стално повећава, тако да СЗО наглашава значај сталног рада на унаприједјивању свакодневног живота људи са посебним потребама, омогућавању и промоцији једнаких права и достојанства људи са посебним потребама. Резолуцијом СЗО се посебно наглашава значај ране интервенције и откривања постојања ометености у развоју код дјеце, подршке интеграције рехабилитационих услуга у заједници, у оквиру здравственог система, и доступност помоћних средстава која ће овим лицима омогућити инклузију.

У том смислу, отварање Центра за дјецу са посебним потребама доказ је да је национална здравствена политика препознала значај оваквих глобалних настојања.

Вријеме у којем су дјеца са посебним потребама била стигматизована сада је прошлост. Када се говори о демократизацији неког друштва и о изградњи грађанског друштва незаобилазно се као дио тих процеса отвара потреба мијењања односа друштва према лицима са посебним потребама и истиче неопходност њиховог активног укључивања и партиципирања у свим областима друштвеног живота. Посљедњих деценија у свијету се развио нови покрет за праведнији однос друштва према лицима са посебним потребама, нова хуманистичка идеја инклузије, или укључивања свих оних који су до сада били дегрегирани и дискриминисани.

Центар за дјецу са посебним потребама даје могућност сваком дјетету на правилан развој, рану интервенцију код рано дијагностикованих развојних поремећаја, спречавање или ублажавање хендикепа , психолошку потпору родитељима, јер је то легитимитет хуманог друштва.

Отварањем овог Центра желимо да покажемо да прије свега мислимо на добробит ове дјеце, али исто тако и да им пружимо најбољу бригу и подршку, јер су то наша дјеца која расту у нашим породицама, у нашем комшилуку, у нашем окружењу.

Такође, отварањем оваквих центара показујемо да смо зрело и одговорно друштво које брине о сваком појединцу у нашој заједници.

Овом приликом захваљујем се Ротари клубу Бар који је омогућио функционисање Центра уступањем својих просторија.

Хвала!
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?