Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

01. октобар - Међународни дан старих

Објављено: 01.10.2010. 23:50 Аутор: биро
Поводом 01. октобра - Међународног дана старих, министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић посјетио је данас ЈУ Дом старих “Грабовац” у Рисну.
Као и у већини земаља, у Црној Гори процес старења становништва се убрзава. Око 17% наше популације је старије од 60 година, око 12% становника је старије од 65 година, а биљежи се и раст становника старијих од 80 година живота. Промјене у традиционалном начину живота нужно су довеле до потребе осмишљавања квалитетних облика заштите становника трећег животног доба.
Полазећи од тога, Влада Црне Горе је у оквиру активности на изградњи институција демократске, правне и ефикасне државе, те постизања бржег социјално-економског и друштвеног развоја и ефикасног укључивања у европске интеграционе процесе, усвојила "Стратегију развоја социјалне заштите старих лица", којом је трасирала будуће правце развоја заштите те категорије становништва. Усвојени основни принципи подразумијевају:
• да се стара лица третирају као активни учесници развоја друштва;
• да се уважи феномен старења у свим аспектима политике развоја друштва и да се обезбиједи квалитетнији, свестранији и ангажованији однос свих субјеката друштва према питањима старења становништва;
• да се посвети пуна пажња развијању разних видова подршке породици и помоћи старим лицима и омогући да стара лица, угрожена неповољним животним околностима, остану у свом домаћинству и познатом окружењу по могућности до краја живота, или док им се у тим околностима не угрози животни опстанак и егзистенција, односно док им за задовољавање егзистенцијалних потреба није неопходан одговарајући организовани облик или мјера социјалне заштите;
• да се стално подстиче друштвена интеграција старих лица, унапређује њихов друштвени положај, подстичу различити облици активитета и, најширом друштвеном акцијом, ствара позитивна друштвена клима и разумјевање проблема старости као стања, старења као процеса и старих лица као добне групе;
• да се изгради интегрални концепт и обезбиједи координација и сарадња у пружању услуга социјалне и здравствене заштите старих лица, нарочито у сеоским и брдско-планинским подручјима,
У реформи тог система водиће се рачуна да систем и пракса друштвене бриге о старим лицима спријече стигматизацију и зависност корисника од социјалних служби. Да би се то постигло развијаћемо услуге, односно сервисе који подржавају живот у заједници – дневне центре, помоћ и његу у кући, хранитељство, клубове за стара и одрасла лица, службе за пружање психосоцијалне подршке, те организовати услуге исхране, различите моделе становања уз подршку и др.
Дом старих „Грабовац“ у Рисну је деценијама био једина државна установа у Црној Гори која се бавила збрињавањем старих, изнемоглих и хронично обољелих лица. У Дому је тренутно смјештено 317 корисника хетерогене старосне, социјалне и здравствене структуре са територије читаве Црне Горе, као и 25 избјеглих и расељених лица. Рад у оваквим условима подразумијева висок професионализам и посебан психофизички ангажман запослених. Сталне едукације запослених, у сарадњи са пријатељима Дома, као што су „Општине заједно“ из Цириха, Фондација „Грабовац“ из Холандије, Дом „Катинка Гулдеберг“ из Осла, допринијеле су промјени начина бриге о корисницима. Дом је постао наставна база за практичну наставу Факултета за високо сестринство из Осла и Школу за високо сестринство „Краљица Јелена“ из Игала.
Отварањем новог објекта, Дом старих „Грабовац“ у Рисну постаје заокружени комплекс у којем се примјењују најсавременија сазнања и достигнућа у области геронтологије, психологије и социјалног рада, уз уважавање личности и посебности корисника.
Овај објекат је површине 3.976 м2, капацитета 92 лежаја са 40 двокреветних и 12 једнокреветних соба апартманског типа, новом кухињом за око 350 корисника, кабинетом за медитацију, простором за вјерске објекте итд. У њему ће се пружати терминална њега тешко обољелим и непокретним корисницима, а 16 лежаја намијењено је збрињавању дементних корисника што је Дому до сада представљало изузетно велики проблем. Објекат је рађен по строгим стандардима и уз консултацију стручњака за палијативну његу и захтјеваће нови систем рада, већи број обученог особља и примјену најновијих сазнања у тој области.
Стандарди који су постављени градњом овог објекта добар је модел кои ће се примјењивати и у другим срединама Црне Горе. Већ можемо најавити скоро отварање дома за стара лица у Бијелом Пољу. У току су завршне активности на стварању услова за пријем првих корисника. Нето корисна површина објекта је 6.171,36 м², а капацитет је 230 мјеста и представљаће значајан искорак у обезбјеђењу тог облика заштите за стара лица у Црној Гори.
Започете су и активности на изградњи сличних обејеката и у Подгорици и Пљевљима.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?