- Влада Црне Горе
Владе Црне Горе и Србије разматраће сљедеће седми...
Владе Црне Горе и Србије разматраће сљедеће седмице текст Уговора о изручењу
Уговор о изручењу између Црне Горе и Републике Србије биће потписан у Подгорици, а датум потписивања биће договорен по завршетку процедура у владама двије државе, које ће сљедеће седмице разматрати текст, усаглашен међу преговарачим делегацијама.
То је договорено на данашњем сусрету министара правде Мираша Радовића и Снежане Маловић, одржаном на маргинама регионалне конференције министара правде и полиције у Београду под насловом »Јачање регионалне и транснационалне сарадње, као предуслов за успјешну борбу против организованог криминала на подручју Југоисточне Европе«.
Конференција окупља министре правде и полиције и представнике државнотужилачких организација земаља региона, те представнике ИНТЕРПОЛ-а, ЕУРОПОЛ-а, ЕУРОЈУСТ-а, ИОМ-а, УНОДЦ-а, ОЕБС-а и СЕЦИ Центра.
Отварајући сесију о екстрадицији, којом је и предсједавао, министар Радовић је упознао учеснике конференције са закључивањем Уговора о изручењу између Црне Горе и Републике Хрватске и најавио потписивање сличног уговора са Републиком Србијом.
„Мишљења сам да криминал у нашем региону захтијева заједнички и координирани одговор. Борба против организованог криминала, као најопасније пријетње демократском друштву и темељним људским правима, тражи одлучан и ефикасан одговор, заснован на сарадњи и партнерству, лишен лидерских амбиција и међудржавног и међунационалног подозријевања. Држава, ма колико била моћна, не може се сама квалитетно и свеобухватно одупријети међународном криминалу. У тој борби нема малих и великих: свака држава својим капацитетима може да допринесе борби против ове пошасти савременог свијета”, казао је министар Радовић.
Према његовијм ријечима, то подразумијева непосредну и интензивну сарадњу између полиција и правосуђа држава региона, при чему је од одлучујуће важности постојање повјерења између надлежних органа, често и кроз конспиративне истраге којима би се разобличиле акције криминалних организација.
„Та конспиративност је нужна у раду свих који у фокусу свог дјеловања имају борбу против организованог криминала, јер ако криминалним организацијама отворимо планове свог дјеловања на било ком нивоу борбе, њена оштрица је отупљена, а ефекти не задовољавају очекивања. Вјерујем да ћемо се сложити да је и у досадашњм нормативним рјешењима било основа за успјешну међудржавну сарадњу против учинилаца кривичних дјела. За ову прилику поменућу институт уступања кривичног гоњења и подсјетити да се он ипак ријетко примјењивао, а да је могао дати веће ефекте. Ако су већ постојале баријере да се спроведе екстрадиција, питам се зашто се није прибјегавало употреби тог института. Неуступањем кривичног гонејња, падала је прашина на списе предмета у држави извршења кривичног дјела, а извршиоцу није суђено. Процјењујемо да би се такве појаве могле подвести под постојање неповерења међу правосудним органима”, истакао је Радовић.
Министар је закључио да би од велике важности било да државе региона под кровом неке од регионалних иницијатива створе нормативне предуслове за успостављање регионалног механизма за изручење сопствених држављана и подсјетио да је сличан став изнио прошле године, такође на конференцији у Београду, изразивши увјерење да би регионални уговорни механизам дао најбољи допринос успјешној борби против криминала.