- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Излагање министра Гвозденовићана на отварању четвр...
Излагање министра Гвозденовићана на отварању четвртог међународног симпозијума еколога Црне Горе
Уважени гости,
представници стручне јавности,
даме и господо,
Задовољство ми је да вас у име Министартсва уредјења простора и заштите животне средине поздравим на почетку једног од значајнијих научних скупова из области екологије, заштите животне средине и биодиверзитета у Црној Гори.
С обзиром на то да је у данашњем времену уважавање еколошких постулата приоритетна доктрина, прије свега на глобалном нивоу, Црна Гора настоји да, у свим аспектима свог развоја заштиту животне средине третира као највиши приоритет.
Наша земља, која на малом простору интегрише фасцинантне природне разноликости, заслужила је да се њен економски и друштвени развој хармонизује са савременим поимањем односа човјека и простора у којем живи.
Највишим правним актом наше државе, Уставом Црне Горе трасирали смо пут свог развоја на поштовању принципа екологије, па је због тога наша обавеза у погледу очувања животне средине већа у односу на друге државе. Значајна унапјређења у области заштите животне, која смо у протеклој деценији остварили, дају нам за право да костатујемо да је направљен велики помак ка остварењу циљева које смо поставили дајући нашој држави овакву уставну одредницу, али могли смо и више...
Природне вриједности представљају један од највећих ресурса са којима располажемо и потенцијал за свеукупни развој.
Недавно усвојена Стратегија биодиверзитета са акционим планом идентификовала је пријетње и дефинисала мјере за спрјечавање и ублажавање негативних посљедица губитка биодиверзитета у наредном петогодишњем периоду. Да би се реализовале неке од предвиђених мјера као што су : израда црвених књига, књига флора и фауна, успостављање натура 2000 мреже заштићених подручја, неопходна је сублимација свих знања и актовно ангажовање свих субјеката црногорске научне и стручне јавности .
Организација овог симпозијума прилика је за размјену искустава и знања из медјународне праксе као и за промоцију еколошке мисли и екологије, као науке која даје и важне одговоре на фундаментална питања на путу одрживог развоја – питања односа човјека и природе.
Без образовања, без напретка, без рационалног коришћења ресурса, проблеми са којима се свакодневно сусрећемо, а то су: губитак биодиверзитета, климатске промјене, одлагање и процесуирање чврстог отпада, загадјење вода - неће бити у значајнијој мјери ријешени. Уколико не стварамо нову свијест, ново знање и нове капацитете који ће унаприједити пут изналажења најбољих принципа и пракси одрживог развоја, неће се развијати ни наш дом - Црна Гора.
Искористићу ову прилику да позовем представнике Универзитета, стручне и научне јавности да несебично пренесу своја знања и свјетску праксу институцијама које се баве питањима заштите животне средине и да раде заједно са нама на спровођењу знања у практичном смислу како, бисмо остварили заједнички циљ–очување животне средине.
Свјесни смо да само заједно, добро искоординирани и добро организовани, са истим вриједностима и истом визијом можемо одговорити на изазове који нам предстоје.