- Влада Црне Горе
Излагање министра рада и социјалног старања др Суа...
Излагање министра рада и социјалног старања др Суада Нумановића на 61. засиједању ЕXЦОМ у Женеви
61. Засиједање Извршног комитета Програма Високог комесара за избјеглице -ЕXЦОМ
Женева, 4 - 8. октобар 2010. године
Излагање министра рада и социјалног старања др Суада Нумановића
Г-дине Предсједавајући, г-дине Високи комесаре, Екселенције, даме и господо,
Задовољство ми је да вам се обратим у име Црне Горе и изразим захвалност и подршку Високом Комесару и УНХЦР-у, за бригу и заштиту коју пружају избјеглицама широм свијета, имплементирајући трајна рјешења за њих.
Црна Гора је поносна што је препозната као држава која је поштујући међународне стандарде, међународно право и међународне обавезе показала хуманост према хиљадама расељеника који су се нашли на територији наше државе.
Г-дине Предсједавајући,
Дозволите ми да подсјетим да је Црна Гора је у једном периоду током 1999. године на својој територији пружала уточиште за 140.000 људи расељених лица, што је у том тренутку претстављало четвртину становништва Црне Горе.
Црна Гора је одговорила том изазову, а проналажење трајних рјешења за расељена лица у Црној Гори су била један од приоритета Владе Црне Горе. И даље настављамо са таквом политиком.
У протеклом периоду Влада Црне Горе донијела је низ аката којима дефинише питања интеграционих и репатриационих односа расељених и интерно расељних лица, од којих су најважнији Национална стратегија за трајно рјешење питања избјеглица и интерно расељених лица у Црној Гори марта 2005 и Акциони план за рјешавање статуса расељних лица из бивших југословенских република и интерно расељених лица са Косова која бораве у Црној Гори октобра 2009. године.
Ови документи кореспондирају са законским актима који уређују права избјеглица и расељних лица кроз примјену Закона о азилу, Закона о држављанству, Закона о странцима, као и кроз измене и допуне постојећег Закона о странцима.
У Црној Гори је у складу са Акционим планом прошле године спроведена пререгистрација интерно расљених лица са Косова. Према задњим подацима у Црној Гори борави 10. 985 интерно расељених лица са Косова и 5.769 расељених лица из бивших југословенских република.
Поменути Акциони план предвиђа два начина трајног рјешавања статуса расељених и интерно расељених лица, и то:
- кроз приступ статусу странца са сталним настањењем и
- кроз коришћење права на добровољни повратак.
Остваривањем статуса странца са сталним настањењем у ова лица ће имати приступ: праву на рад и запошљавање, образовање, стручно усавршавање, признавање диплома и сертификата, социјалну помоћ, здравствено и пензијско осигурање, пореске олакшице, приступ тржишту рада и услуга, слободу удруживања, повезивања и чланства у организацијама које заступају интересе радника или послодаваца, као и права прописана посебним законима.
Док не добију статус странца са сталним настањењем, расељена лица у Црној Гори у складу са Уредбом о начину остваривања права расељених лица из бивших југословенских република и интерно расељених лица са Косова која бораве у Црној Гори, остварују права као и црногорски држављани у области рада и запошљавања, образовања, социјалне и дјечје заштите, здравствене заштите и осигурања, као и пензијског и инвалидског осигурања.
Добровољни повратак је важан дио стратегије за обезбјеђивање трајних рјешења за расељена лица. До данас се из Црне Горе на Косово добровољно вратило 2.650 лица. Сва расељена лице треба да имају могућност добровољног повратка. Обезбјеђивање услова за сигуран и одржив повратак је свакако на страни државе поријекла расељених лица. Црна Гора као држава у којој бораве расељена лица подржава добровољни повратак, уз обезбјеђење неопходних услова у њиховим мјестима поријекла. У овим процесима свакако је неопходна подршка и помоћ међународне заједнице.
Црна Гора је изградила правни оквир који укључује трајна рјешења за расељена лица. Најважније је да се ова рјешења имплементирају у пракси, и то је нешто што радимо и чему је Црна Гора посвећена.
У Црној Гори као мултикултуралној држави, пружено је гостопримство за све расељенике без обзира на њихову вјеру или нацију. Јединствена жеља расељених лица је да њихово расељеништво буде привременог карактера. Зато се и залажемо за трајна рјешења.
Г-дине Предсједавајући,
На крају бих желио да захвалим УНХЦР-у, као партнерској организацији која је свих ових година пружала подршку црногорској Влади. Вјерујемо да ће тако бити и убудуће.
Захваљујем на пажњи.